Przełajowe MŚ 2019. Bitwa o Fionię

Duńskie Bogense podejmuje w ten weekend najlepszych zawodników i zawodniczki kolarstwa przełajowego. Kto z wietrznej Fionii wyjedzie do domu w glorii mistrza globu?

Czempionat tradycyjnie odbywa się na przełomie stycznia i lutego, tym razem przyciągając reprezentacje 24 krajów. Zapowiadają się świetne batalie - wśród pań o tęczową koszulkę powalczą Marianne Vos, Sanne Cant i Lucinda Brand, natomiast wśród panów kolor medali powinien rozstrzygnąć się  w trójkącie Mathieu van der Poel, Wout van Aert, Toon Aerts.

Przedstawiamy zatem trasę najważniejszej imprezy w przełajowym kalendarzu, zapowiedzi poszczególnych wyścigów, listy startowe, szczegółowy program godzinowy oraz plan transmisji.

Trasa

Runda, na której zapadną najważniejsze rozstrzygnięcia sezonu przełajowego 2018/19, liczy 2,6 kilometra. Śmiało można powiedzieć, że organizatorzy zdołali zapewnić trasę przełajową z prawdziwego zdarzenia.

Na zawodników czekają między innymi ciasne zakręty, bardzo strome podjazdy, wymuszające zejście z roweru i podbieg, równie strome i szybkie zjazdy czy sztuczne przeszkody oraz długi odcinek wzdłuż bałtyckiego wybrzeża.

Kolarze i kolarki mogą liczyć na chwilę wytchnienia jedynie w okolicach linii startu/mety, gdzie trasa biegnie asfaltowym odcinkiem. Mając na uwadze prognozy pogody, które raczej nie przewidują opadów atmosferycznych na nadchodzący weekend, należy spodziewać się, że wyścigi rozgrywane w Bogense będą charakteryzowały się wysokim tempem od samego startu do mety.

Listy startowe

Swój udział w tegorocznych mistrzostwach zapowiedziało blisko trzystu zawodników i zawodniczek z 24 krajów. Jak nietrudno się domyślić, najliczniejsze reprezentacje wystawiły nacje specjalizujące się w kolarstwie przełajowym takie jak: Belgia, Holandia, Stany Zjednoczone i Czechy.

Listy startowe

Juniorzy

Jako pierwsi na trasę ruszą zawodnicy w wieku 17-18 lat. Wyścig wystartuje w sobotę o 11:00 i po około 40 minutach powinniśmy poznać najlepszego juniora na świecie. Wśród młodych adeptów kolarstwa przełajowego jako faworyci najczęściej wymieniani są Belgowie, a w szczególności Witse Meeussen, którego łupem padła ostatnia runda Pucharu Świata. Jest on także zdecydowanym liderem indywidualnego rankingu UCI w swej kategorii wiekowej. O czołowe lokaty z pewnością będą walczyć także rodacy Meeussena, mowa tu o Ryanie Cortjensie czy Thibaut Nysie. Na liście startowej widnieje nazwisko Piotra Kryńskiego, który będzie jedynym reprezentantem Polski w tym wyścigu.

Mężczyźni do lat 23

Dwie godziny po młodszych kolegach na trasę ruszą zawodnicy, którzy nie ukończyli 23-go roku życia. Głównymi kandydatami do złota w tej kategorii są Eli Iserbyt i Thomas Pidcock. Łupem Belga i Brytyjczyka padły wszystkie edycje Pucharu Świata rozgrywane w obecnym sezonie. Wspomniana dwójka jest także najwyżej sklasyfikowana w indywidualnym rankingu UCI spośród zawodników kategorii U23, którzy są notowani w gronie elity. Będzie to jeden z dwóch wyścigów, w których na starcie zabraknie reprezentantów Polski.

Elita kobiet

Zwieńczeniem sobotnich zmagań będzie wyścig elity kobiet, którego start nastąpi o godzinie 15:00. Wyścig ten zapowiadany jest jako kolejna odsłona rywalizacji pomiędzy reprezentantkami Belgii i Holandii. Po stronie holenderskiej w roli kandydatek do miejsca na najwyższym stopniu podium wymieniane są Marianne Vos i Lucinda Brand. Z kolei wśród zawodniczek reprezentujących Belgię największe szanse na zdobycie złota ma Sanne Cant, która będzie broniła tęczowej koszulki zdobytej przed rokiem w Valkenburgu. W wyścigu tym na starcie zobaczymy dwie zawodniczki z Polski, a są nimi Zuzanna Krzyształa i Karolina Cierluk.

Kobiety do lat 23

Niedzielne zmagania zainaugurują panie, które nie ukończyły 23-go roku życia. Wyścigi o tęczową koszulkę w tej kategorii często rządzą się swoimi prawami, gdyż jest to jedna z nielicznych sytuacji na przestrzeni całego sezonu, gdy orliczki rywalizują bez współudziału zawodniczek elity. Ciężko tu wskazać zdecydowaną faworytkę. Na świetnej pozycji wyjściowej są Holenderki ze zdobywczynią Pucharu Świata w kategorii młodzieżowej Ceylin del Carmen Alvarado oraz Yara Kastelijn i Inge Van der Heijden. Tytułu broniła nie będzie Brytyjka Evie Richards, która  na koncie ma już dwa złota. Będzie to drugi wyścig podczas tegorocznych mistrzostw bez udziału zawodników z Polski.

Elita mężczyzn

Ostatnim aktem mistrzostw w Bogense będzie wyścig elity panów, którego start nastąpi w niedzielę o 15:00. Po około godzinie poznamy zawodnika, który przez najbliższe 12 miesięcy będzie mógł występować na przełajowych trasach w tęczowej koszulce. Podobnie jak w ostatnich na tle całej stawki wyróżnia się dwójka zawodników. Są nimi: Mathieu Van der Poel oraz Wout Van Aert, do których w tym sezonie dołączył Toon Aerts. Mając na uwadze wyniki z ostatnich miesięcy zdecydowanym faworytem jest Holender. Za Aertem przemawia umiejętność świetnego przygotowania się do imprezy docelowej, którą prezentował ostatnimi laty. Do startu w ostatnim wyścigu tegorocznych mistrzostw zgłosiła się dwójka Polaków: Marek Konwa i Karol Michalski.

Program

sobota (2 lutego):

11:00     start wyścigu juniorów
13:00     start wyścigu mężczyzn do lat 23
15:00     start wyścigu elity kobiet

niedziela (3 lutego):

11:00     start wyścigu kobiet do lat 23
15:00     start wyścigu elity mężczyzn

Z archiwum Rowery.org

Elita mężczyzn:

2014  1 Zdenek Stybar         2 Sven Nys               3 Kevin Pauwels
2015  1 Mathieu van der Poel  2 Wout van Aert          3 Lars van der Haar
2016  1 Wout van Aert         2 Lars van der Haar      3 Kevin Pauwels
2017  1 Wout van Aert         2 Mathieu van der Poel   3 Kevin Pauwels
2018  1 Wout van Aert         2 Michael Vanthourenhout 3 Mathieu van der Poel

Elita kobiet:

2014  1 Marianne Vos            2 Eva Lechner    3 Helen Wyman
2015  1 Pauline Ferrand-Prevot  2 Sanne Cant     3 Marianne Vos
2016  1 Thalita de Jong         2 Caroline Mani  3 Sanne Cant
2017  1 Sanne Cant              2 Marianne Vos   3 Katerina Nash
2018  1 Sanne Cant              2 Katie Compton  3 Lucinda Brand

Mężczyźni do lat 23:

2014  1 Wout van Aert           2 Michael          3 Mathieu
                                 Vanthourenhout      van der Poel
2015  1 Michael Vanthourenhout  2 Laurens Sweeck    3 Stan Godrie
2016  1 Eli Iserbyt             2 Adam Toupalik     3 Quinten Hermans
2017  1 Joris Nieuwenhuis       2 Felipe Orts       3 Sieben Wouters
2018  1 Eli Iserbyt             2 Joris Nieuwenhuis 3 Yan Gras

Kobiety do lat 23:

2016  1 Evie Richards   2 Nikola Noskova             3 Maud Kapethijns
2017  1 Annemarie Worst 2 Ellen Noble                3 Evie Richards
2018  1 Evie Richards   2 Ceylin del Carmen Alvarado 3 Nadja Heigl

Juniorzy:

2014  1 Thijs Aerts       2 Yannick Peeters  3 Jelle Schuermans
2015  1 Simon Andreassen  2 Eli Iserbyt      3 Max Gulickx
2016  1 Jens Dekker       2 Mickael Crispin  3 Thomas Bonnet
2017  1 Thomas Pidcock    2 Daniel Tulett    3 Ben Turner 
2018  1 Ben Tulett        2 Thomas Kopecky   3 Ryan Kamp

Transmisja

Wszystkie wyścigi zobaczyć będzie można na Eurosport Player. Transmisję na żywo z wyścigu elity kobiet (sobota) przeprowadzi stacja Eurosport 2. Wyścig mężczyzn, z poślizgiem, od 17:00 w niedzielę.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: