Przełajowe MŚ 2018: Sanne Cant ponownie w blasku złota

Sanne Cant

Belgijka Sanne Cant została w Valkenburgu mistrzynią świata w kolarstwie przełajowym.

27-letnia kolarka po zaciętej walce wyprzedziła reprezentantkę Stanów Zjednoczonych Katherine Compton. Brązowy medal przypadł Holenderce Lucindzie Brand.

Marta Turoboś została sklasyfikowana na 41. miejscu. Została zdublowana jako pierwsza, na drugim okrążeniu.

Przygotowana przez organizatora runda była wymagająca, pełna krótkich podjazdów i podbiegów, a przede wszystkim niebezpieczna, z powodu rozjeżdżonego błotnistego, miejscami nawet z leżącą wodą, podłoża.

Początkowo prowadzenie objęła Christine Majerus (Luksemburg), którą ścigały Belgijki Ellen Van Loy i Sanne Cant. Obrończyni tytułu minęła kolarkę z Luksemburga, kończąc pierwsze okrążenie z przewagą 9 sekund. Trzecia w stawce Katherine Compton traciła 12 sekund, a Van Loy spadła na czwartą pozycję.

Amerykanka wyprzedziła zawodniczkę z Luksemburga, a następnie przeskoczyła do Cant. Dwójka na półmetku miała 32 sekundy nad Majerus, do której zbliżyła się Lucinda Brand. Holenderka po chwili była już przy rywalce.

Z przodu Amerykanka wywierała presję na Belgijkę. Z powodzeniem, gdyż zaczęła zdobywać metr po metrze. Ostatnią, czwartą rundę, rozpoczęła z zapasem 8 sekund. Walka o brązowy medal przechylała się na stronę Majerus, która odskoczyła od Brand na 7 sekund.

Cant rzucając na szalę resztkę sił przeszła do ofensywy, sprawnie odrabiając całą stratę, co więcej zyskała nad reprezentantką Stanów Zjednoczonych kilkanaście metrów. Brand ponownie dopadła Majerus.

Compton złoty medal zaczął wymykać się z szyi, gdyż jej strata urosła do 16 sekund. Cant nie zwolniła, nie popełniła też żadnego dużego błędu, po raz drugi z rzędu zdobywając tytuł mistrzyni świata.

Compton dojechała po drugie miejsce, natomiast po świetnej końcówce na trzecim stopniu podium stanęła Brand.

podium mistrzostw świata

Wyniki Mistrzostw świata w kolarstwie przełajowym 2018 – wyścig elity kobiet (CM), Valkenburg:

1 Sanne Cant (Belgia)                               49:34
  2 Katherine Compton (USA)                           00:12
  3 Lucinda Brand (Holandia)                          00:26
  4 Christine Majerus (Luksemburg)                    00:55
  5 Elisabeth Brandau (Niemcy)                        01:26
  6 Kaitlin Keough (USA)                              01:45
  7 Eva Lechner (Włochy)                              01:49
  8 Elle Anderson (USA)                               01:57