Przełajowe MŚ 2016: Thalita de Jong mistrzynią po solowym rajdzie

Holenderka Thalita de Jong została mistrzynią świata elity kobiet w kolarstwie przełajowym.

22-latka po solowym rajdzie na ostatniej rundzie w Heusen-Zolder pokonała Francuzkę Caroline Mani i reprezentującą Belgię Sanne Cant.

25. miejsce wywalczyła mistrzyni Polski Olga Wasiuk, na mecie meldując się ze stratą 3 minut i 40 sekund.

Na błotnistej trasie szybko wykrystalizowała się czteroosobowa czołówka w składzie Caroline Mani (Francja), Nikki Harris (Wielka Brytania), Sophie de Boer (Holandia) oraz Sanne Cant (Belgia). Tempo nadawała reprezentantka Francji, ciągnąc za sobą rywalki i powiększając przewagę nad goniącymi pojedynczo Holenderkami Thalitą de Jong i Sabriną Stultiens oraz Włoszką Evą Lechner.

Na trzecim z czterech kółek do prowadzącej czwórki dołączyła de Jong, mimo że tempo forsowała Harris. Dystans zmniejszyła też Włoszka Eva Lechner, ale nie zdołała dojechać do czołówki.

obrazek-pms2016

Piątka razem wpadła na ostatnie kółko, a na czoło od razu wysunęła się Cant. Belgijska zawodniczka zabrała na koło wicemistrzynię Europy orliczek na szosie i zdobyła kilka metrów przewagi. De Jong skontrowała i zaczęła powiększać przewagę, na ostatniej części trasy mając w miarę bezpieczny zapas nad słabnącą Cant i goniącą Mani.

Holenderka spokojnie dojechała do mety i w wieku 22 lat wywalczyła tytuł mistrzyni świata. Srebro przypadło Mani, która w końcówce minęła podłamaną i zmęczoną Belgijkę.

Wyniki Mistrzostw świata w kolarstwie przełajowym 2016 – wyścig elity kobiet (CM), Heusen-Zolder:

1. Thalita de Jong (Holandia)                41:03
2. Caroline Mani (Francja)                   00:14
3. Sanne Cant (Belgia)                       00:24