Przełajowe MŚ 2017: Annemarie Worst złotą orliczką

Annemarie Worst wywalczyła w luksemburskim Bieles tytuł mistrzyni świata w kategorii kobiet do lat 23.

Holenderka na pokrytej błotem i śniegiem trasie w Luksemburgu pokonała Amerykankę Ellen Noble. Brąz wywalczyła broniąca tytułu Brytyjka Evie Richards.

Wyścig na pięciu kółkach otworzyła Annemarie Worst, na pierwszym kółku dyktując mocne tempo i ciągnąc za sobą Amerykankę Ellen Noble, Belgijkę Laurę Verdonschot i Brytyjkę Evie Richards. Goniły Czeszka Nikola Noskova, Holenderka Manon Bakker i Włoszka Chaira Teocchi, ale przewaga rosła i grupka walcząca o medale wykrystalizowała się dość szybko.

Noble nadawała tempo na drugiej rundzie, natomiast kłopoty notowała Verdonschot, odstając od czołowej trójki. Broniąca tytułu Richards przyspieszyła pod koniec drugiego kółka, na trzecim okrążeniu odjeżdżając z Worst i dystansując Noble.

Amerykanka i Holenderka unikały błędów technicznych, ale na końcu trzeciego okrążenia na czoło wyszła Worst, co doprowadziło do spowolnienia i pozwoliło Noble na dołączenie. Jadąca na czwartej pozycji Verdonschot kilkakrotnie upadła i czwarte kółko zaczęła już razem z goniącą Noskovą.

Richards na przedostatnim kółku niespodziewanie zaczęła zwalniać. Brytyjka osłabła i oddała pole rywalkom, natomiast Noble włączyła kolejny bieg i na ostatnią rundę wpadła 4 sekundy przed słabnącą Worst. Holenderka słabość zdołała jednak przezwyciężyć i dwójka o złoto rywalizowała na ostatniej rundzie.

O losach tęczowej koszulki rozstrzygnął błąd Noble w jednym z zakrętów. Wybita z rytmu Amerykanka została kilka metrów za Holenderką, która zwietrzyła okazję i rozpoczęła udaną szarżę po złoto.

W gronie 43 sklasyfikowanych zawodniczek miejsca w czwartej dziesiątce zajęły reprezentantki Polski – 32. miejsce zajęła Agnieszka Szpocińska, a 35. Patrycja Świerczyńska.

Wyniki Mistrzostw świata w kolarstwie przełajowym 2017 – wyścig kobiet do lat 23 (CM), Bieles:

1 Annemarie Worst (Holandia)               43:47
2 Ellen Noble (USA)                        00:10
3 Evie Richards (Wielka Brytania)          00:26
4 Laura Verdonschot (Belgia)               01:08
5 Manon Bakker (Holandia)                  01:41
6 Nikola Noskova (Czechy)                  01:44
7 Ceylin Del Carmen Alvarado (Holandia)    02:17
8 Emma White (USA)                         02:37