Przełajowe MŚ 2018: Evie Richards kontynuuje brytyjską kolonizację przełajów

Brytyjka Evie Richards została w holenderskim Valkenburgu mistrzynią świata orliczek w kolarstwie przełajowym.

Srebro na błotnistej trasie wywalczyła Holenderka Ceylin del Carmen Alvarado, a brąz zawisł na szyi Austriaczki Nadji Heigl.

Dla Richards to trzeci medal w kategorii młodzieżowej, a drugi złoty. Utalentowana Brytyjka w 2016 roku zdobyła tęczową koszulkę, a przed rokiem zajęła trzecie miejsce.

Richards prowadziła od początku zmagań, na pierwszym kółku uzyskując 21 sekund przewagi nad swoją rodaczką Harriet Harnden oraz 30 sekund nad Amerykanką Emmą White. Drugie z trzech kółek Brytyjka rozpoczęła z bezpieczną przewagą, natomiast kolejne zawodniczki, prowadzone przez Czeszkę Adelę Safarovą, notowały straty około 45 sekund.

Richards samotnie przebijała się przez błotnistą trasę i jej prowadzeniu nie zagroził nawet niewielki upadek na zjedzie. Problemy miała White, a na drugą pozycję wyszła za to Nadja Heigl. Do Austriaczki dojechała też Holenderka Ceylin del Carmen Alvarado i na trzecie kółko duet wjechał 37 sekund za Richards.

Brytyjka tymczasem nie uniknęła kłopotów – problem techniczny z rowerem sprawiły, że do boksów musiała kręcić bez możliwości zmiany biegów. Kryzys został zażegnany bez większych strat – druga na trasie Alvarado traciła w połowie finałowego okrążenia 25 sekund.

20-letnia reprezentantka Albionu spokojnie dotarła do mety, walcząc w zasadzie tylko z niezwykle błotnistą trasą. Alvarado obroniła srebro, a podium dopełniła Heigl.

W stawce 40 startujących zawodniczek na 38. pozycji uplasowała się jedyna Polka – Agnieszka Szpocińska.

Wyniki Mistrzostw świata w kolarstwie przełajowym 2018 – wyścig kobiet do lat 23 (CM), Valkenburg:

1. Evie Richards (Wielka Brytania)                          37:52
2. Ceylin del Carmen Alvarado (Holandia)                    00:38
3. Nadja Heigl (Austria)                                    01:04
4. Harriet Harnden (Wielka Brytania)                        01:24
5. Fleur Nagengast (Holandia)                               01:40