Przełajowe Mistrzostwa Świata 2014: Wout van Aert mistrzem orlików

podium orlików

Belg Wout van Aert po samotnym rajdzie od startu do mety wywalczył w holenderskim Hoogerheide tytuł mistrza świata orlików. Po srebro sięgnął jego rodak Michael Vanthourenhout, a brąz wywalczył Holender Mathieu van der Poel.

Wyścig orlików składał się z 6 rund. Już na pierwszej rundzie od formującej czołówki oderwał się Belg Wout van Aert. Początkowo wydawało się, że to tylko jeden z początkowych ataków, ale żarty skończyły się gdy na linii startu/mety zegar pokazał 20 sekund przewagi.

– Ruszyłem już na pierwszym okrążeniu. Przewaga rosła, to był niesamowity wyścig. Trzy tygodnie temu przegrałem tytuł mistrza Belgii przez pech i głupi błąd. Dziś wygrywam, to wspaniałe, cieszę się bardzo, tym bardziej, że pokonałem faworyta na jego terenie

– mówił na mecie wzruszony triumfator, padając w objęcia szczęśliwych rodziców.

Organizacją pościgu zajął się faworyt – Holender Mathieu van der Poel. Towarzyszyli mu Toom Aerts i Michael Vanthourenhout (Belgia) oraz Mike Teunissen i Stan Godrie (Holandia).

Holendrzy nie mieli jednak dobrego dnia. Na drugim kółku oderwał się przełajowy mistrz Europy – Vanthourenhout. Nie udało mu się wprawdzie dogonić rodaka, ale jego tempo wystarczyło by chronić pozycję przed zakusami goniących. Dwaj Belgowie jechali w odstępach 35-40 sekund i nie zmieniły tego kolejne kółka. Do przetasowań doszło za to za ich plecami – pół minuty za Vanthourenhoutem kręciło dwóch kolejnych Belgów – Toom Aerts i Laurens Sweeck – a po piętach deptał im faworyt imprezy – Mathieu van der Poel wraz z bratem Davidem.

Na dwa kółka przed końcem prowadzący miał 37 sekund zapasu nad goniącym go rodakiem i bezpieczny dystans 1:12 nad pozostałymi. Holendrzy tracili nieco więcej i wyglądało na to, że zdecydowanie nie jest to ich dzień.

Mathieu van der Poel odżył nieco na przedostatnim kółku. Jego brat został z tyłu po zderzeniu z barierkami, a mistrzowi juniorów z Louisville udało się dogonić Sweecka i Aertsa. Van Aert jechał już z przewagą 45 sekund nad Vanthourenhoutem i 1:29 nad goniącą trójką, która wyglądała na pogodzoną z faktem, że przyjdzie im walczyć o brąz.

Ostatnia runda była już tylko formalnością. Van Aert na metę dojechał spokojnie, świętując życiowy sukces. Zadowolony na mecie chwilę później był też jego rodak. Za ich plecami tymczasem van der Poel zgubił Belgów na podbiegu i z minimalną przewagą ruszył po medal. “Latającemu Holendrowi” udało się wywalczyć brąz, ku najgłębszemu niezadowoleniu goniących zawzięcie Sweecka i Aertsa.

Jedyny polski zawodnik – Bartosz Mikler – ukończył zawody na 50. miejscu, dwa okrążenia za zwycięzcą.