Przełajowe MŚ 2018: Iserbyt ponownie najlepszy wśród orlików

Eli Iserbyt (Belgia) wywalczył w holenderskim Valkenburgu tytuł mistrza świata młodzieżowców w kolarstwie przełajowym.

20-latek pokonał na niezwykle błotnistej trasie mistrza świata z ubiegłego roku Jorisa Nieuwenhuisa (Holandia) oraz Francuza Yana Grasa.

Dla młodego Belga to drugi tytuł mistrzowski w kategorii młodzieżowej - poprzednio tęczową koszulkę zdobył w 2016 roku w Heusen-Zolder.

W wyścigu młodzieżowców tempo było mocne od samego startu, na początku ton rywalizacji nadawał Francuz Antoine Benoist, lecz chwilę później na czele uformowała się czteroosobowa grupka. Kręcili w niej Iserbyt, Nieuwenhuis, Benoist oraz Sieben Wouters (Holandia). Na drugim z pięciu kółek mocniej ruszył Holender z ekipy Sunweb, a w pogoń za nim poszedł Iserbyt.

Przewaga Holendra oscylowała w granicach 8 sekund. Na jednym z błotnistych zjazdów Nieuwenhuis wywalił się i natychmiast stracił nadrobioną przewagę. Broniący tytułu sprzed roku faworyt gospodarzy podczas przejazdu przez boks techniczny wskazywała palcem na prawy but.

Na następnym kółku okazało się, że podczas upadku naciągnęła się żyłka w bucie, a Holender musiał ten but szybko wymienić, na czym stracił cenne kilkanaście sekund. Z przodu spokojnie kręcił Iserbyt powiększając przewagę nad resztą stawki. Do Nieuwenhuisa szybko dojechał Gras i ta dwójka walczyła o srebrny medal.

Zły dzień miał natomiast główny faworyt wyścigu oraz zwycięzca klasyfikacji generalnej Pucharu Świata - Thomas Pidcock (Wielka Brytania). Zawodnik na co dzień reprezentujący Telenet-Fidea Lions jechał w okolicach 8. miejsca i  zaliczył bardzo nieprzyjemny upadek.

Na ostatnie kółko Iserbyt wpadł ze sporą przewagą, nie przeszkodził mu nawet lekki upadek, który miał miejsce na czwartym kółku. Na metę wjechał z bezpiecznym zapasem, 28 sekund przed finiszującym na drugim miejscu Nieuwenhuisem. Brąz tego dnia przypadł Grasowi.

Najlepszy z Polaków - Tomasz Budziński - zakończył zmagania na 44. pozycji.

Wyniki Mistrzostw świata w kolarstwie przełajowym 2018 - wyścig mężczyzn do lat 23 (CM), Valkenburg:

1. Eli Iserbyt (Belgia)          50:54
2. Joris Nieuwenhuis (Holandia)      00:28
3. Yan Gras (Francja)           00:35
4. Adam Toupalik (Czechy)         01:25
5. Thijs Aerts (Belgia)          01:44
6. Antoine Benoist (Francja)       01:55
7. Sieben Wouters (Holandia)       02:25
8. Jakob Dorigoni (Włochy)        02:56
9. Gage Hecht (USA)            03:04
10. Timo Kielich (Belgia)         03:11
...
44. Tomasz Budziński (Polska)       10:06
56. Wojciech Ceniuch (Polska        - 1

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: