Dorian Godon sięgnął po zwycięstwo na pierwszym etapie Tour de Romandie.
Kolarz Decathlon AG2R na mecie we Fryburgu zameldował się przed swoim zespołowym kolegą Andreą Vendrame, zgarniając przy okazji żółtą koszulkę lidera wyścigu. Podium dnia dopełnił Gianni Vermeersch (Alpecin-Deceuninck)
Pagórkowaty odcinek drugiego dnia Tour de Romandie (166 km), zawierał sześć górskich premiami. Najtrudniejsza była zlokalizowana jako pierwsza – Sorens (50 km; 4,2 km; 7,5%). Ostatnia – Arconciel (1,8 km; 7,3%) – znajdowała się 10 kilometrów przed metą.
Kolarzy oszczędził zapowiadany deszcz, ale temperatura powietrza nie przekraczała 10 stopni Celsjusza.
Zaraz po starcie odjechała mocna grupa harcowników w składzie: Fausto Masnada (Soudal Quick-Step), Juri Hollmann (Alpecin-Deceuninck), Patrick Gamper (Bora-hansgrohe), Raul Garcia Pierna (Arkea-B&B Hotels), Rune Herregodts (Intermarche-Wanty) oraz Joey Rosskopf (Q36.5). Szóstka podjęła współpracę, wyrabiając sobie prawie cztery minuty przewagi nad peletonem, jeszcze przed wjazdem na rundy wokół Fryburga.
Po pierwszym przejeździe przez linię mety duża paczka wyraźnie przyspieszyła. Tempo nakręcały głównie ekipy EF Education-EasyPost, Lidl-Trek i Movistar Team. Spore problemy z utrzymaniem tempa miał niespodziewany lider wyścigu Maikel Zijlaard (Tudor), ponadto męczyły się też nogi kilku obecnych w wyścigu sprinterów.
Uciekinierzy nie poddawali się, na ostatnią 40-kilometrową rundę wjeżdżając z przewagą nieco ponad dwóch minut nad peletonem. Zaraz potem stroma ścianka Lorette (700 m; 12,8%, po bruku) przyniosła pierwsze ataki z dużej grupy i selekcję od tyłu. Na chwilę oderwała się trójka: Jan Christen (UAE Team Emirates), Richard Carapaz (EF Education-EasyPost) oraz David Gaudu (Groupama-FDJ), w której nie było jednak porozumienia.
Przygoda prowadzącej szóstki zakończyła się tuż po ostatniej wspinaczce dnia, 9 kilometrów przed metą. Zaatakował wtedy Julian Alaphilippe (Soudal Quick-Step). Francuzowi brakło dynamiki, żeby wyrobić sobie przewagę.
2 kilometry przed metą lewą stroną szosy jeszcze raz zaatakował Gamper, ale zaraz dostał kontrę od peletonu. Przy wjeździe na ostatnią prostą najlepsze miejsce wywalczył Simone Consonni, jednak jego sprinter, Thibau Nys, zgubił koło. Finisz pierwszy rozpoczął Godon i dosyć pewnie sięgnął po prestiżowe zwycięstwo. Za jego plecami spięli się Vermeersch z Milanem Mentenem (Lotto Dstny), na szczęście nie doszło do upadku.
Wyniki 1. etapu Tour de Romandie 2024 (2.UWT), Château d’Oex – Fribourg (165,7 km)
Poz. | Imię i nazwisko | Zespół | Czas |
---|---|---|---|
1. | Dorian Godon | Decathlon AG2R La Mondiale Team | 3:49:58 |
2. | Andrea Vendrame | Decathlon AG2R La Mondiale Team | |
3. | Gianni Vermeersch | Alpecin-Deceuninck | |
4. | Milan Menten | Lotto Dstny | |
5. | Kasper Asgreen | Soudal Quick-Step | |
6. | Matevz Govekar | Bahrain Victorious | |
7. | Alex Aranburu | Movistar Team | |
8. | Clement Venturini | Arkea-B&B Hotels | |
9. | Thibaud Gruel | Groupama-FDJ | |
10. | Kobe Goossens | Intermarche-Wanty | |
11. | Fabio Christen | Q36.5 Pro Cycling Team | |
12. | Edoardo Zambanini | Bahrain Victorious | |
13. | Thibau Nys | Lidl-Trek | |
14. | Niklas Markl | Team dsm-firmenich PostNL | |
15. | Luc Wirtgen | Tudor Pro Cycling Team | |
16. | Magnus Sheffield | Ineos Grenadiers | |
17. | Tim van Dijke | Team Visma | Lease a Bike | |
18. | Jan Christen | UAE Team Emirates | |
19. | Alexandre Balmer | Swiss Cycling | |
20. | Aleksandr Vlasov | Bora-hansgrohe | |
21. | Jan Sommer | Swiss Cycling | |
22. | Pepijn Reinderink | Soudal Quick-Step | |
23. | Enzo Paleni | Groupama-FDJ | |
24. | Florian Lipowitz | Bora-hansgrohe | |
25. | Guillaume Martin | Cofidis | |
26. | Richard Carapaz | EF Education-EasyPost | |
27. | Patrick Gamper | Bora-hansgrohe | |
28. | Marco Brenner | Tudor Pro Cycling Team | |
29. | Gijs Leemreize | Team dsm-firmenich PostNL | |
30. | Harold Tejada | Astana Qazaqstan Team | |
31. | Damien Howson | Q36.5 Pro Cycling Team | |
32. | Darren Rafferty | EF Education-EasyPost | |
33. | Simone Consonni | Lidl-Trek | |
34. | Carlos Rodriguez | Ineos Grenadiers | |
35. | Damiano Caruso | Bahrain Victorious | |
36. | Benjamin Thomas | Cofidis | |
37. | Clement Berthet | Decathlon AG2R La Mondiale Team | |
38. | Bruno Armirail | Decathlon AG2R La Mondiale Team | |
39. | Julian Alaphilippe | Soudal Quick-Step | |
40. | Sam Oomen | Lidl-Trek | |
41. | Adam Yates | UAE Team Emirates | |
42. | Louis Meintjes | Intermarche-Wanty | |
43. | Xandro Meurisse | Alpecin-Deceuninck | |
44. | Ilan van Wilder | Soudal Quick-Step | |
45. | Felix Grossschartner | UAE Team Emirates | |
46. | Juan Ayuso | UAE Team Emirates | |
47. | Santiago Umba | Astana Qazaqstan Team | |
48. | Tao Geoghegan Hart | Lidl-Trek | |
49. | David de La Cruz | Q36.5 Pro Cycling Team | |
50. | Jesus Herrada | Cofidis | |
51. | Jai Hindley | Bora-hansgrohe | |
52. | Juri Hollmann | Alpecin-Deceuninck | |
53. | Koen Bouwman | Team Visma | Lease a Bike | |
54. | Andreas Kron | Lotto Dstny | |
55. | Antoine Aebi | Swiss Cycling | |
56. | Egan Bernal | Ineos Grenadiers | |
57. | Valentin Darbellay | Team Corratec-Vini Fantini | |
58. | Xabier Mikel Azparren | Q36.5 Pro Cycling Team | |
59. | Anton Palzer | Bora-hansgrohe | |
60. | Pavel Sivakov | UAE Team Emirates | |
61. | Nicolas Prodhomme | Decathlon AG2R La Mondiale Team | |
62. | Nelson Oliveira | Movistar Team | |
63. | Fausto Masnada | Soudal Quick-Step | |
64. | Patrick Konrad | Lidl-Trek | |
65. | Ivan Ramiro Sosa | Movistar Team | |
66. | David Gaudu | Groupama-FDJ | |
67. | Jan Tratnik | Team Visma | Lease a Bike | |
68. | Harm Vanhoucke | Lotto Dstny | |
69. | Thymen Arensman | Ineos Grenadiers | |
70. | Luca Vergallito | Alpecin-Deceuninck | |
71. | Enric Mas | Movistar Team | |
72. | Julien Vermote | Team Visma | Lease a Bike | |
73. | Rainer Kepplinger | Bahrain Victorious | |
74. | Yannis Voisard | Tudor Pro Cycling Team | |
75. | Cristian Rodriguez | Arkea-B&B Hotels | |
76. | Rigoberto Uran | EF Education-EasyPost | |
77. | Jaakko Hanninen | Decathlon AG2R La Mondiale Team | |
78. | Johannes Staune-mittet | Team Visma | Lease a Bike | |
79. | Luke Plapp | Team Jayco AlUla | |
80. | Simon Yates | Team Jayco AlUla | |
81. | Raul Garcia Pierna | Arkea-B&B Hotels | |
82. | Rune Herregodts | Intermarche-Wanty | |
83. | Callum Scotson | Team Jayco AlUla | |
84. | Lenny Martinez | Groupama-FDJ | |
85. | Joey Rosskopf | Q36.5 Pro Cycling Team | |
86. | Jarrad Drizners | Lotto Dstny | |
87. | Rudy Molard | Groupama-FDJ | |
88. | Jordan Labrosse | Decathlon AG2R La Mondiale Team | 1:19 |
89. | Giulio Ciccone | Lidl-Trek | |
90. | Laurens Huys | Arkea-B&B Hotels | |
91. | Ivo Oliveira | UAE Team Emirates | 1:43 |
92. | Robert Gesink | Team Visma | Lease a Bike | 3:20 |
93. | Jorge Arcas | Movistar Team | |
94. | Bart Lemmen | Team Visma | Lease a Bike | 7:14 |
95. | Emīls Liepins | Team dsm-firmenich PostNL | 10:43 |
96. | Luca Jenni | Swiss Cycling | |
97. | Eddie Dunbar | Team Jayco AlUla | |
98. | Lars Sommer | Swiss Cycling | |
99. | Matteo Amella | Team Corratec-Vini Fantini | |
100. | Cyril Barthe | Groupama-FDJ | |
101. | Cameron Scott | Bahrain Victorious | |
102. | Sebastien Reichenbach | Tudor Pro Cycling Team | |
103. | Remi Cavagna | Movistar Team | |
104. | Antoine Debons | Team Corratec-Vini Fantini | |
105. | Christopher Juul-jensen | Team Jayco AlUla | |
106. | Tom Paquot | Intermarche-Wanty | |
107. | Łukasz Owsian | Arkea-B&B Hotels | |
108. | Oscar Riesebeek | Alpecin-Deceuninck | |
109. | Senne Leysen | Alpecin-Deceuninck | |
110. | Roel van Sintmaartensdijk | Intermarche-Wanty | |
111. | Reuben Thompson | Groupama-FDJ | |
112. | Anton Kuzmin | Astana Qazaqstan Team | |
113. | Alberto Dainese | Tudor Pro Cycling Team | |
114. | Hugo Toumire | Cofidis | |
115. | Nolann Mahoudo | Cofidis | |
116. | Nikias Arndt | Bahrain Victorious | |
117. | Tim Naberman | Team dsm-firmenich PostNL | |
118. | Oscar Rodriguez | Ineos Grenadiers | |
119. | Ethan Hayter | Ineos Grenadiers | |
120. | Dion Smith | Intermarche-Wanty | |
121. | Josef Cerny | Soudal Quick-Step | |
122. | Jonathan Castroviejo | Ineos Grenadiers | |
123. | Henok Mulubrhan | Astana Qazaqstan Team | |
124. | Jesus David Pena | Team Jayco AlUla | |
125. | Daniil Marukhin | Astana Qazaqstan Team | |
126. | Kyrylo Tsarenko | Team Corratec-Vini Fantini | |
127. | Michael Valgren | EF Education-EasyPost | |
128. | Johan Jacobs | Movistar Team | |
129. | Thibault Guernalec | Arkea-B&B Hotels | |
130. | Stefan de Bod | EF Education-EasyPost | |
131. | Matteo Badilatti | Q36.5 Pro Cycling Team | |
132. | Sean Flynn | Team dsm-firmenich PostNL | |
133. | Eduardo Sepulveda | Lotto Dstny | |
134. | Roger Adria | Bora-hansgrohe | |
135. | Jacopo Mosca | Lidl-Trek | |
136. | Sergio Higuita | Bora-hansgrohe | |
137. | Alan Riou | Arkea-B&B Hotels | 15:20 |
138. | Arthur Kluckers | Tudor Pro Cycling Team | |
139. | James Shaw | EF Education-EasyPost | |
140. | Patrick Eddy | Team dsm-firmenich PostNL | |
141. | Johan Price-Pejtersen | Bahrain Victorious | |
142. | Davide Baldaccini | Team Corratec-Vini Fantini | 17:11 |
143. | Marco Murgano | Team Corratec-Vini Fantini | |
144. | Matteo Constant | Swiss Cycling | |
145. | Sylvain Moniquet | Lotto Dstny | |
146. | Michael Hepburn | Team Jayco AlUla | |
147. | Stan van Tricht | Alpecin-Deceuninck | |
148. | Felix Stehli | Swiss Cycling | |
149. | Stefano Oldani | Cofidis | |
150. | Thomas de Gendt | Lotto Dstny | |
151. | Alexy Faure Prost | Intermarche-Wanty | |
152. | Andrey Amador | EF Education-EasyPost | |
153. | Pavel Bittner | Team dsm-firmenich PostNL | |
154. | Brandon Mcnulty | UAE Team Emirates | |
155. | Axel Mariault | Cofidis | |
156. | Maikel Zijlaard | Tudor Pro Cycling Team | |
157. | Matteo Moschetti | Q36.5 Pro Cycling Team |
Poz. | Imię i nazwisko | Zespół | Czas |
---|---|---|---|
1. | Dorian Godon | Decathlon AG2R La Mondiale Team | 3:52:46 |
2. | Gianni Vermeersch | Alpecin-Deceuninck | 0:06 |
3. | Julian Alaphilippe | Soudal Quick-Step | 0:09 |
4. | Tim van Dijke | Team Visma | Lease a Bike | 0:10 |
5. | Alex Aranburu | Movistar Team | 0:11 |
6. | Antoine Aebi | Swiss Cycling | |
7. | Jan Christen | UAE Team Emirates | |
8. | Ilan van Wilder | Soudal Quick-Step | |
9. | Andrea Vendrame | Decathlon AG2R La Mondiale Team | 0:12 |
10. | Matevz Govekar | Bahrain Victorious | |
11. | Jan Sommer | Swiss Cycling | |
12. | Enric Mas | Movistar Team | |
13. | Thibau Nys | Lidl-Trek | |
14. | Clement Venturini | Arkea-B&B Hotels | |
15. | Milan Menten | Lotto Dstny | 0:13 |
16. | Benjamin Thomas | Cofidis | |
17. | Darren Rafferty | EF Education-EasyPost | |
18. | Lenny Martinez | Groupama-FDJ | |
19. | Juan Ayuso | UAE Team Emirates | |
20. | Jan Tratnik | Team Visma | Lease a Bike | |
21. | Gijs Leemreize | Team dsm-firmenich PostNL | |
22. | Thibaud Gruel | Groupama-FDJ | 0:14 |
23. | Magnus Sheffield | Ineos Grenadiers | |
24. | Fabio Christen | Q36.5 Pro Cycling Team | |
25. | Juri Hollmann | Alpecin-Deceuninck | |
26. | Aleksandr Vlasov | Bora-hansgrohe | |
27. | Edoardo Zambanini | Bahrain Victorious | |
28. | Rune Herregodts | Intermarche-Wanty | 0:15 |
29. | Simone Consonni | Lidl-Trek | |
30. | Yannis Voisard | Tudor Pro Cycling Team | |
31. | Andreas Kron | Lotto Dstny | |
32. | Adam Yates | UAE Team Emirates | |
33. | Luc Wirtgen | Tudor Pro Cycling Team | |
34. | Damiano Caruso | Bahrain Victorious | |
35. | Anton Palzer | Bora-hansgrohe | 0:16 |
36. | Pepijn Reinderink | Soudal Quick-Step | |
37. | Nelson Oliveira | Movistar Team | |
38. | Simon Yates | Team Jayco AlUla | |
39. | Jai Hindley | Bora-hansgrohe | |
40. | Xandro Meurisse | Alpecin-Deceuninck | |
41. | Niklas Markl | Team dsm-firmenich PostNL | 0:17 |
42. | Patrick Gamper | Bora-hansgrohe | |
43. | Patrick Konrad | Lidl-Trek | |
44. | Rigoberto Uran | EF Education-EasyPost | |
45. | Carlos Rodriguez | Ineos Grenadiers | |
46. | Marco Brenner | Tudor Pro Cycling Team | |
47. | Enzo Paleni | Groupama-FDJ | 0:18 |
48. | Clement Berthet | Decathlon AG2R La Mondiale Team | |
49. | Koen Bouwman | Team Visma | Lease a Bike | |
50. | Jaakko Hanninen | Decathlon AG2R La Mondiale Team | |
51. | Florian Lipowitz | Bora-hansgrohe | |
52. | Rainer Kepplinger | Bahrain Victorious | |
53. | Kasper Asgreen | Soudal Quick-Step | 0:19 |
54. | Tao Geoghegan Hart | Lidl-Trek | |
55. | Harold Tejada | Astana Qazaqstan Team | |
56. | Jarrad Drizners | Lotto Dstny | |
57. | Raul Garcia Pierna | Arkea-B&B Hotels | |
58. | Kobe Goossens | Intermarche-Wanty | |
59. | Pavel Sivakov | UAE Team Emirates | |
60. | Bruno Armirail | Decathlon AG2R La Mondiale Team | 0:20 |
61. | Felix Grossschartner | UAE Team Emirates | |
62. | David Gaudu | Groupama-FDJ | |
63. | Jesus Herrada | Cofidis | 0:21 |
64. | Rudy Molard | Groupama-FDJ | |
65. | Egan Bernal | Ineos Grenadiers | |
66. | Valentin Darbellay | Team Corratec-Vini Fantini | |
67. | Nicolas Prodhomme | Decathlon AG2R La Mondiale Team | |
68. | Alexandre Balmer | Swiss Cycling | |
69. | Julien Vermote | Team Visma | Lease a Bike | |
70. | Thymen Arensman | Ineos Grenadiers | |
71. | Richard Carapaz | EF Education-EasyPost | 0:22 |
72. | Harm Vanhoucke | Lotto Dstny | |
73. | Damien Howson | Q36.5 Pro Cycling Team | |
74. | Luca Vergallito | Alpecin-Deceuninck | |
75. | Xabier Mikel Azparren | Q36.5 Pro Cycling Team | 0:23 |
76. | Johannes Staune-mittet | Team Visma | Lease a Bike | |
77. | Guillaume Martin | Cofidis | |
78. | Santiago Umba | Astana Qazaqstan Team | |
79. | Sam Oomen | Lidl-Trek | 0:24 |
80. | Luke Plapp | Team Jayco AlUla | |
81. | Callum Scotson | Team Jayco AlUla | |
82. | Fausto Masnada | Soudal Quick-Step | 0:26 |
83. | Ivan Ramiro Sosa | Movistar Team | |
84. | David de La Cruz | Q36.5 Pro Cycling Team | 0:27 |
85. | Cristian Rodriguez | Arkea-B&B Hotels | 0:28 |
86. | Joey Rosskopf | Q36.5 Pro Cycling Team | 0:29 |
87. | Louis Meintjes | Intermarche-Wanty | 0:30 |
88. | Jordan Labrosse | Decathlon AG2R La Mondiale Team | 1:36 |
89. | Giulio Ciccone | Lidl-Trek | 1:40 |
90. | Laurens Huys | Arkea-B&B Hotels | 1:45 |
91. | Ivo Oliveira | UAE Team Emirates | 1:53 |
92. | Jorge Arcas | Movistar Team | 3:37 |
93. | Robert Gesink | Team Visma | Lease a Bike | 3:39 |
94. | Bart Lemmen | Team Visma | Lease a Bike | 7:46 |
95. | Cameron Scott | Bahrain Victorious | 10:51 |
96. | Nikias Arndt | Bahrain Victorious | 10:54 |
97. | Emīls Liepins | Team dsm-firmenich PostNL | 10:55 |
98. | Josef Cerny | Soudal Quick-Step | |
99. | Roger Adria | Bora-hansgrohe | 10:56 |
100. | Nolann Mahoudo | Cofidis | 10:57 |
101. | Tim Naberman | Team dsm-firmenich PostNL | |
102. | Dion Smith | Intermarche-Wanty | |
103. | Johan Jacobs | Movistar Team | |
104. | Roel van Sintmaartensdijk | Intermarche-Wanty | 10:58 |
105. | Sean Flynn | Team dsm-firmenich PostNL | |
106. | Thibault Guernalec | Arkea-B&B Hotels | |
107. | Cyril Barthe | Groupama-FDJ | |
108. | Stefan de Bod | EF Education-EasyPost | 11:00 |
109. | Senne Leysen | Alpecin-Deceuninck | |
110. | Lars Sommer | Swiss Cycling | 11:01 |
111. | Kyrylo Tsarenko | Team Corratec-Vini Fantini | 11:02 |
112. | Michael Valgren | EF Education-EasyPost | |
113. | Alberto Dainese | Tudor Pro Cycling Team | |
114. | Remi Cavagna | Movistar Team | |
115. | Tom Paquot | Intermarche-Wanty | 11:04 |
116. | Jacopo Mosca | Lidl-Trek | |
117. | Eduardo Sepulveda | Lotto Dstny | 11:05 |
118. | Ethan Hayter | Ineos Grenadiers | |
119. | Luca Jenni | Swiss Cycling | 11:06 |
120. | Sebastien Reichenbach | Tudor Pro Cycling Team | 11:07 |
121. | Sergio Higuita | Bora-hansgrohe | |
122. | Antoine Debons | Team Corratec-Vini Fantini | |
123. | Jesus David Pena | Team Jayco AlUla | 11:08 |
124. | Łukasz Owsian | Arkea-B&B Hotels | |
125. | Oscar Riesebeek | Alpecin-Deceuninck | 11:09 |
126. | Oscar Rodriguez | Ineos Grenadiers | 11:10 |
127. | Eddie Dunbar | Team Jayco AlUla | |
128. | Jonathan Castroviejo | Ineos Grenadiers | 11:12 |
129. | Christopher Juul-jensen | Team Jayco AlUla | |
130. | Matteo Amella | Team Corratec-Vini Fantini | |
131. | Hugo Toumire | Cofidis | 11:13 |
132. | Matteo Badilatti | Q36.5 Pro Cycling Team | |
133. | Daniil Marukhin | Astana Qazaqstan Team | 11:14 |
134. | Anton Kuzmin | Astana Qazaqstan Team | |
135. | Henok Mulubrhan | Astana Qazaqstan Team | 11:18 |
136. | Reuben Thompson | Groupama-FDJ | 11:31 |
137. | Patrick Eddy | Team dsm-firmenich PostNL | 15:34 |
138. | Arthur Kluckers | Tudor Pro Cycling Team | 15:37 |
139. | James Shaw | EF Education-EasyPost | 15:40 |
140. | Johan Price-Pejtersen | Bahrain Victorious | 15:46 |
141. | Alan Riou | Arkea-B&B Hotels | |
142. | Maikel Zijlaard | Tudor Pro Cycling Team | 17:18 |
143. | Felix Stehli | Swiss Cycling | 17:24 |
144. | Stan van Tricht | Alpecin-Deceuninck | |
145. | Pavel Bittner | Team dsm-firmenich PostNL | |
146. | Matteo Constant | Swiss Cycling | 17:27 |
147. | Matteo Moschetti | Q36.5 Pro Cycling Team | 17:28 |
148. | Thomas de Gendt | Lotto Dstny | 17:29 |
149. | Brandon Mcnulty | UAE Team Emirates | |
150. | Stefano Oldani | Cofidis | 17:30 |
151. | Alexy Faure Prost | Intermarche-Wanty | 17:33 |
152. | Marco Murgano | Team Corratec-Vini Fantini | |
153. | Sylvain Moniquet | Lotto Dstny | 17:36 |
154. | Axel Mariault | Cofidis | 17:38 |
155. | Michael Hepburn | Team Jayco AlUla | 17:42 |
156. | Andrey Amador | EF Education-EasyPost | 17:43 |
157. | Davide Baldaccini | Team Corratec-Vini Fantini | 17:44 |