Kolarskie lektury na każdą porę

Jeśli niewyraźne relacje wideo z dawno zakończonych wyścigów nie wystarczają, rozważ Czytelniku udanie się do najpotężniejszej scenarzystki: własnej wyobraźni.

W czasie, w którym zmuszeni jesteśmy do lepszego poznania własnych czterech ścian, przedstawiamy listę książek dla złagodzenia tęsknoty za kolarstwem i dla zabicia czasu w domu.

Wszystkie wymienione poniżej książki dostępne są również w wersji elektronicznej, więc lekturę możecie zacząć niemal od razu i to bez wychodzenia z domu.

Jeśli czytaliście już niżej wymienione pozycje, albo szukacie jeszcze czegoś innego, koniecznie sprawdźcie nasz dział Recenzje.

"Full Gas" – Peter Cossins

Przerwę w wyścigach warto wykorzystać na dokształcenie się w kwestii kolarskiej taktyki. Peter Cossins w rozmowach z kolarzami i dyrektorami sportowymi pokazuje nam wielowymiarowe kolarskie szachy od kuchni.

Przeczytaj recenzję


"A Clean Break" – Christophe Bassons

Książka "A Clean Break" - rozbudowana autobiografia Christophe'a Bassonsa

W kolarskim zestawieniu nie mogło zabraknąć czegoś związanego z dopingiem. Christophe Bassons jako jeden z pierwszych publicznie wyraził swoje wątpliwości co do uczciwości Lance'a Armstronga. Cena za złamanie omerty była wysoka. Ciekawa historia o demoralizującym wpływie dopingu, ale i walce o pozostanie uczciwym w brudnym peletonie.

Przeczytaj recenzję


"The Cycling Professor" – Marco Pinotti

Niewiele jest na rynku tak interesujących wspomnień kolarskich autobiografii. Włoski specjalista od jazdy na czas zabiera czytelników za kulisy. Wiele tu smaczków i informacji, które zainteresują nawet kolarskich wyjadaczy.

Przeczytaj recenzję


"Slaying the Badger" – Richard Moore

Historia jednej najlepszych edycji Tour de France w historii – czy to nie wystarczająca rekomendacja? Książka przedstawia kulisy Wielkiej Pętli z 1986 roku, a także wydarzenia poprzedzające wielką batalię we Francji. Zdecydowanie warto!

Przeczytaj recenzję


"We Were Young and Carefree" – Laurent Fignon

Kolejna pozycja o czasach "tytanów szos". Autobiografia Laurenta Fignona to wciągająca lektura, pełna spektakularnych zwycięstw, wyścigów, ale i opis zmian, które zdefiniowały kolarstwo lat 90. XX wieku.

Przeczytaj recenzję


"The Ronde" – Edward Pickering

Gdy w tęsknocie za brukowanymi klasykami obejrzysz już wszystkie archiwalne edycje Ronde van Vlaanderen dostępne w internecie, warto sięgnąć po "The Ronde". To kronika pozwalająca spojrzeć na edycję z 2011 roku, ale i cały wyścig, z niedostępną wcześniej dokładnością.

Przeczytaj recenzję


"Kannibal" – Daniel Friebe i "Half Man, Half Bike" – William Fotheringham

Kolarską świętością jest, że w żadnym miejscu nie może zabraknąć Eddy'ego Merckxa. Polecamy więc dwie biografie, które pozwolą Wam się zapoznać z niesamowitą karierą Belga, który zdominował epokę i wszelkie statystyki.

Przeczytaj recenzje:

Eddy Merckx: Half Man, Half Bike

Eddy Merckx: Kanibal


"The Rider" – Tim Krabbe

Na koniec absolutny klasyk i książka zupełnie inna niż wszystkie wcześniej wymienione. Pozycja fabularna, której akcja rozgrywa się na przestrzeni jednego amatorskiego wyścigu. Kolarstwo w pigułce i niesamowite źródło wyśmienitych cytatów.

Przeczytaj recenzję

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: