8 kolarskich filmów na każdą porę

Wybór ośmiu filmowych produkcji do obejrzenia podczas wieczornego wypoczynku po pracy albo sesji na trenażerze.

Kolarze nie będą się ścigać jeszcze przynajmniej do czerwca. Nie oznacza to jednak, że kolarze muszą zniknąć z ekranów naszych telewizorów.

Regularnie przygotowujemy dla Was zestawienia z linkami do transmisji najciekawszych edycji poszczególnych wyścigów z przeszłości: Najlepsze edycje Mediolan-San Remo w XXI wieku i Najlepsze edycje Gandawa-Wevelgem.

Transmisje transmisjami, ale kolarska kinoteka do ubogich też nie należy. Jeśli więc po obejrzeniu serialu dokumentalnego o poczynaniach Movistaru w zeszłym sezonie naszła Was ochota na więcej, to jest to lista specjalnie dla Was!

"Zaskakujący dzień"

6-odcinkowy serial Netflixa ukazujący sezon drużyny Movistar od kuchni. Wielkie aspiracje i o kilku liderów zbyt dużo, to przepis na niezłe kolarskie widowisko. Zdecydowanie warto.

Przeczytaj pełną recenzję

"Pokonać Borsuka"

Pod takim, nieco ugrzecznionym, polskim tytułem dostępna jest znakomita ekranizacja książki Richarda Moore'a "Slaying the Badger". Film przedstawia niesamowitą historię Tour de France w 1986 roku. Film jest dostępny na platformie TVP Sport.

Przeczytaj pełną recenzję || Obejrzyj na tvp.pl

fot. ASO/X.Bourgois

"Niedziela w Piekle"

Absolutny klasyk kolarskiej kinematografii w reżyserii Jørgena Letha. Paryż-Roubaix w 1976 roku z Merckxem, De Vlaeminckiem, Moserem i Maertensem walczącymi o końcowy tryumf.

"Strategia Mistrza"

Fabularyzowana wersja kariery Lance'a Armstronga. Nie jest to produkcja najwyższych lotów, ale z braku laku i przy nadmiarze wolnego czasu można nadrobić zaległości.

Przeczytaj pełną recenzję

"The Armstrong Lie"

Skoro jesteśmy już przy największym kolarskim złoczyńcy ostatnich lat, to warto przypomnieć też film dokumentalny o Tour de France 2009, gdzie w jednej drużynie znaleźli się Lance Armstrong i Alberto Contador. Film miał być kolejną laurką wielkiego mistrza, ale ostateczne przyznanie się Amerykanina do stosowania dopingu, ostatecznie zmusiło autorów do przedstawienia w historii w nowym świetle.

Przeczytaj pełną recenzję

"Pantani: The Accidental Death of a Cyclist"

Kolejny dokumentalny film biograficzny powstały na kanwie książki, tym razem Matta Rendella. Historia kolarza, który inspirował na szosie, którego ataki wspominane są do dziś, łączy w sobie wspomnienie dawnych czasów ze smutnym przypomnieniem, że herosi też są ludźmi, a tym nieobce są ludzkie problemy i ułomności.

"Hugo Koblet - Pédaleur de charme"

Na długo przed czasami Fabiana Cancellary Szwajcaria miała swoją wielką gwiazdę. I to prawdziwie światowego formatu! Pedałujący z niebywałą lekkością, zawsze dbający o nienaganny wygląd Hugo żył szybko i umarł młodo. Fabularyzowany dokument opowiada o jego obfitującej w sukcesy karierze sportowej i nieco mniej szczęśliwym życiu osobistym. Film dostępny jest na całym świecie w serwisie Vimeo, aczkolwiek w języku niemieckim.

Przeczytaj pełną recenzję

"Thereabouts"

Zawodowi kolarze, bracia Lachlan i Angus Mortonowie, przemierzają na rowerach najpierw Australię a potem Stany Zjednoczone. Radość z jazdy na rowerze w najczystszej postaci.

Pełne recenzje części pierwszej i części drugiej.

Miłego oglądania!

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

3 Comments

 1. Miszcz

  5 kwietnia 2020, 09:01 o 09:01

  A Tour de doping? 🙂

 2. Kolarz Amator

  7 kwietnia 2020, 08:56 o 08:56

  A "Kolarze" z Kevinem Costnerem?

 3. Clif

  7 kwietnia 2020, 20:26 o 20:26

  Wonderful losers:
  https://vimeo.com/ondemand/wonderfullosersfilm

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this:

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: