Recenzja: Zaskakujący dzień

kolarze Movistar napędzający peleton

Dostępny na platformie Netflix serial "Zaskakujący dzień: zespół Movistar 2019 od szatni" (hiszp. El día menos pensado) z powodzeniem wynagradza brak ścigania.

Od piątku na platformie Netflix kibice kolarstwa mogą oglądać sześcioodcinkowy serial przedstawiający drużynę Movistar podczas trzech Wielkich Tourów w poprzednim sezonie. Szczególna uwaga skupia się przede wszystkim na czterech liderach hiszpańskiej drużyny: Richardzie Carapazie, Mikelu Landzie, Alejandro Valverde i Nairo Quintanie.

Kamery towarzyszyły zawodnikom, dyrektorom sportowym i obsłudze drużyny przez 8 miesięcy. Nie tylko podczas wyścigów, ale również w ich rodzinnych stronach – w Hiszpanii, ale też w odległych zakątkach Kolumbii i Ekwadoru.

W każdym odcinku dostajemy potężną dawkę nagrań z samochodów drużyny, przedstartowych rozmów w autobusie czy wieczornych wspólnych kolacji. Wszystkiemu dodają smaku fragmenty relacji na żywo z oryginalnym i żywiołowych hiszpańskim komentarzem różnych stacji z Europy i Ameryki Południowej. Dodatkowego kontekstu dodają wywiady nagrane już po przedstawionych wydarzeniach.

"Zaskakujący dzień" zabiera nas za kulisy jednej z najbardziej hermetycznych drużyn współczesnego peletonu. Jednocześnie jest to drużyna z czterdziestoletnią tradycją, a główny architekt w osobie Eusebio Unzue stał za wieloma historycznymi sukcesami.

Liderzy drużyny Movistar w sezonie 2019 zdecydowanie nie byli ze sobą kompatybilni. Wszyscy widzieliśmy to podczas relacji na żywo. Teraz na Netflixie możemy zobaczyć, że niektóre zachowania były zaskoczeniem nawet dla członków drużyny.

Serial "Zaskakujący Dzień" jest zdecydowanie warty polecenia. Nie jest jednak produkcją idealną. Przede wszystkim linia fabularna nie jest do końca jasna, przynajmniej na samym początku – pod żadnym pozorem nie oceniajcie tego serialu po pierwszym odcinku!

Nie jest to również serial dedykowany dla wszystkich widzów. Osoby, które nie interesują się kolarstwem, będą mogły się tylko zastanawiać o co w tym wszystkim chodzi i czy w sezonie są tylko cztery wyścigi?

Wiedza na temat wydarzeń w sezonie 2019 też zdecydowanie pomaga umiejscowić wydarzenia przedstawione w serialu w kontekście i wyciągnąć z tego dodatkowe wnioski. Kuleje też nieco tłumaczenie, ale to wywołuje raczej lekki uśmiech, aniżeli frustrację.

Dla każdego kibica kolarstwa "Zaskakujący dzień" jest prawdziwą gratką. Zdecydowanie warto zobaczyć!

Rok produkcji: 2020
Reżyseria: Jose Larazza, Marc Pons
Kraj: Hiszpania
Język: hiszpański, dostępne napisy, w tym polskie
Film dostępny na platformie Netflix

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: