Danielo - odzież kolarska

Prezentacja Strade Bianche 2018

na trasie Strade Bianche

Kto tym razem okaże się najlepszy na szutrowych drogach toskańskiego klasyku Strade Bianche?

W pierwszą sobotę marca czekają nas emocje na trasie Strade Bianche. Rywalizacja mężczyzn odbędzie się po raz dwunasty, a kobiet po raz czwarty. Tym samym wyścig na białych drogach Toskanii zainauguruje sezon WorldTour wśród pań.

Klasyk ten to swego rodzaju perełka w kalendarzu. Chociaż rozgrywany jest od niedawna, to wśród kibiców, ale także samych kolarzy, zyskał status prestiżowej imprezy, przez niektórych nawet nazywanej szóstym monumentem. Zawodnikom, którzy szykują swoją formę na kampanię brukową, ardeńskie klasyki lub wiosenne etapówki, wyścig ten oferuje idealną możliwość sprawdzenia swojej dyspozycji. Zamiast bruków mamy żwirowo-piaszczyste odcinki. Do tego finał na stromej, 900 metrowej uliczce w Sienie, prowadzącej na rynek Piazza del Campo z tłumem kibiców wokół. Emocje gwarantowane.

A tym tym razem mogą być nawetwiększe niż zazwyczaj. Wszystko przez pogodę. Na razie w Toskanii panują zimowe warunki, a na sobotę synoptycy zapowiadają kilka stopni powyżej zera i opady deszczu, co może sprawić, że niektóre odcinki staną się niebezpiecznie śliskie.

Na starcie wyścigu mężczyzn stanie sześciu Polaków: Michał Kwiatkowski, Michał Gołaś, Łukasz Wiśniowski (Team Sky), Maciej Bodnar (Bora-hansgrohe), Tomasz Marczyński (Lotto Soudal) oraz Przemysław Niemiec (UAE-Team Emirates).

W rywalizacji kobiet zobaczymy dwie biało-czerwone – Katarzynę Niewiadomą (Canyon-SRAM) oraz Małgorzatę Jasińską (Movistar Team).

Trasa Strade Bianche 2018

Trasa wyścigu panów liczy 184 kilometrów. Po starcie z Sieny kolarze pokonają pętlę na drogach na południe od toskańskiego miasta. Szutrowych odcinków (“sterrati”) pozostało 11, o łącznej długości 63 km, czyli o 1,1 km więcej niż przed rokiem (34,2% całej trasy).

mapa Strade Bianche 2018
Zmiany w stosunku do ubiegłorocznej trasy wystąpią tylko na pierwszych kilometrach, natomiast w dalszej części do pokonania będzie dobrze znany układ – najtrudniejszy sektor Monte Sante Marie (130 km), Monteaperti (160 km), strome Colle Pinzuto (164 km) oraz Le Tofle (171 km). Sama końcówka tradycyjnie zawita na wąską i stromą 900-metrową uliczkę, prowadzącą na Piazza di Campo.

Panowie na trasę wyruszą o 10:45, u celu spodziewani są między 15:14 a 15:45.

profil Strade Bianche 2018

Wyścig kobiecego peletonu wydłużony został do 136 kilometrów, a na trasie znajdzie się 8 odcinków i 31,4 km “białych dróg” (23,1% trasy). Początek oraz ostatnie 37 km pokryje się z wyścigiem panów – w końcówce kolarki pokonają zarówno Pinzuto, jak i Tofle, finiszując na rynku w Sienie około 13:15.

profil Strade Bianche Donne 2018

Sektory “białych dróg” Strade Bianche 2018:

1. Vidritta (2,1 km *)                 16,6 - 19,7 km
2. Bagnaia (5,8 km)                    25,0 - 30,8 km
3. Radi (4,4 km)                       36,9 - 41,3 km
4. La Piana (5,5 km *)                 47,6 - 53,1 km
5. Lucignano d’Asso (11,9 km ***)      75,8 - 87,7 km
6. Pieve a Salti (8 km)                88,7 - 96,7 km
7. Martino in Grania (9,5 km)         111,7 - 121,2 km
8. Monte Sante Marie (11,5 km *****)  130,0 - 141,5 km
9. Monteaperti (0,8 km ****)          160,0 - 160,8 km
10. Colle Pinzuto (2,4 km ****)       164,6 - 167,0 km
11. Le Tolfe (1,1 km ***)             171,0 - 172,1 km

Sektory “białych dróg” Strade Bianche Donne 2018:

1. Vidritta (2,1 km)                   17,6 - 19,7 km
2. Bagnaia (5,8 km)                    25,0 - 30,8 km
3. Radi (4,4 km)                       36,9 - 41,3 km
4. La Piana (5,5 km)                   47,6 - 53,1 km
5. Martino in Grania (9,5 km)          67,9 - 77,4 km
6. Monteaperti (0,8 km)               112,0 - 112,8 km
7. Colle Pinzuto (2,4 km)             116,6 - 119,0 km
8. Le Tolfe (1,1 km)                  123,0 - 124,1 km

Faworyci i faworytki

Wyścig mężczyzn

Nasze oczy będą skierowane oczywiście na Michała Kwiatkowskiego (Team Sky), który ma szansę na trzecie karierze zwycięstwo. Polak świetnie rozpoczął sezon podczas portugalskiego wyścigu Volta ao Algarve. 27-latek był pierwszy na dwóch etapach, dorzucają zwycięstwo w klasyfikacji generalnej całej imprezy. Doświadczenie Kwiatkowskiego w startach na toskańskich szutrowych drogach może okazać się decydujące w walce o hat-trick. Jeśli zwycięży, jeden z sektorów “białych dróg” zostanie nazwany jego imieniem. Jak do tej pory trzy razy wyścig wygrywał tylko Fabian Cancellara.

W gronie kolarzy liczących się w walce o zwycięstwo można wyróżnić mistrza świata Petera Sagana (Bora-hansgrohe), dla którego po styczniowym Tour Down Under będzie to pierwszy wyścig na Starym Kontynencie. Słowak dwukrotnie stawał na drugim stopniu podium na Piazza del Campo. Zmotywowany do walki o triumf jest także Greg van Avermaet (BMC Racing Team), który podobnie jak Sagan dwukrotnie musiał się pogodzić z drugim miejscem na mecie.

Dobrego wyniku należy oczekiwać od zawodnika ekipy Lotto Soudal Tiesja Benoota. 23-latek w 2016 i 2017 roku kończył wyścig na ósmej pozycji. Belg spokojnie rozpoczął sezon, zajmując szóste miejsce w wyścigu Vuelta a San Juan oraz w miniony weekend podczas wyścigów rozpoczynających wiosenną kampanię – Omloop Het Nieuwsblad Kuurne-Bruksela-Kuurne kończył odpowiednio na 59. i 35. miejscu. Tak czy inaczej, można oczekiwać poprawy lokaty z ostatnich edycji Strade Bianche.

Mocny skład wystawi na wyścig grupa Trek-Segafredo. Liderem amerykańskiej drużyny będzie Jasper Stuyven, który Omloop ukończył na czwartym miejscu. Lekceważyć nie można drużyny Patricka Lefevere’a – Quick-Step Floors. Drużynę do triumfu mają poprowadzić Philippe Gilbert oraz Zdenek Stybar. Dla tego pierwszego będzie to powrót na Toskańskie szutry po sześciu latach przerwy. Mistrz świata z 2012 roku w swojej okazałej kolekcji zwycięstw ma także triumf w Strade Bianche w 2011 roku. W miniony wtorek zajął drugie miejsce w wyścigu Le Samyn i do Włoch jedzie walczyć o laury. Za to Stybar spokojnie rozpoczął nowy sezon, chociaż cel 32-latka to na pewno powtórzenie zwycięstwa sprzed trzech lat.

W składzie drużyny Bahrain-Merida jest Vincenzo Nibali, który teoretycznie jest liderem swojej ekipy. W praktyce, “Rekin z Mesyny” nigdy nie zajął miejsca w czołowej dziesiątce imprezy. Miłą niespodziankę mogą sprawić Giovanni Visconti oraz dobrze spisujący się w ostatnich dniach Sonny Colbrelli.

EF Education First-Drapac do zwycięstwa ma poprowadzić Sep Vanmarcke. Wśród faworytów można wymienić także Diego Ulissiego, który będzie liderem UAE Team Emirates. Opromieniony zwycięstwem w Abu Dhabi Tour pojawi się Alejandro Valverde. Kolarz Movistar w przeszłości stawał już na podium w Sienie. Teraz wraca z gorącego klimatu i po nieżycie żołądka z  początku tygodnia. Zdecydował się jednak na start, a to znak, że celuje w zwycięstwo, bo nic innego Hiszpana już nie interesuje.

Wysoko mogą się również zakręcić Romain Bardet (Ag2r La Mondiale), Daryl Impey, Luke Durbridge (obaj Mitchelton-Scott), czy Tom Dumoulin (Team Sunweb). Uwaga na trzykrotnego mistrza świata w kolarstwie przełajowym. Wout Van Aert (Vérandas Willems-Crelan) to czarny koń, który jak nikt inny odnajdzie się na szutrowych odcinkach.

Wyścig kobiet

Głównymi faworytkami w wyścigu pań są zawodniczki ekipy Boels Dolmans. W składzie na włoski klasyk jest mistrzyni olimpijska Anna van der Breggen, mistrzyni świata z Bergen Chantal Blaak oraz triumfatorki imprezy z 2015 i 2016 roku Megan Guarnier i Elizabeth Deignan.

Holenderską ekipę pokonać będzie ciężko, ale w rok temu udało się to zrobić. Dokonała tego zawodniczka ekipy Wiggle High5 Elisa Longo Borghini, który w tegorocznej edycji ma chęć na powtórzenie tego sukcesu.

Podobnie jak w wyścigu mężczyzn, tak i w jego żeńskim odpowiedniku możemy liczyć na dobry wynik reprezentantek naszego kraju. Katarzyna Niewiadoma (Canyon-SRAM) dwie ostatnie edycje wyścigu po “białych drogach” kończyła na drugim miejscu. Polka w tym sezonie wystartowała w jednym wyścigu. Hiszpański Setmana Ciclista Valenciana ukończyła na siódmej pozycji, a jej głównym celem była pomoc swojej koleżance z drużyny Hannah Barnes. Brytyjkę także zobaczymy w Toskanii. W składzie niemieckiej drużyny jest także mistrzyni świata z 2014 roku Pauline Ferrand-Prévot.

Historia Strade Bianche

Strade Bianche narodził w październiku 2007 roku i przez pierwsze lata rozgrywany był pod nazwą Monte Paschi Eroica. Wzorował się na cieszącym się wielką popularnością wyścigu amatorów “Le strade bianche Sieny”, który w Toskanii prowadził odcinkami żwirowych dróg „sterrati”. – Kolarstwo potrzebuje czegoś nowego, zawodnicy nowej motywacji. W zawodach dla amatorów egzystuje duch, braterstwo, coś co nowoczesne kolarstwo utraciło. Monte Paschi Eroica jest drogą do odnalezienia promyków przeszłości – mówił wówczas Angelo Zomegnan, dyrektor RCS Sport, a Daniele Bennati po zobaczeniu trasy wieszczył: – To będzie ważny wyścig, który może stać się ważnym klasykiem.

Pierwszą Eroicę zdobył ówczesny wicemistrz świata Aleksandr Kołobniew, a na 21. miejscu finiszował Hubert Kryś. Druga edycja została przeniesiona na początek marca i w tym terminie odbywa się do dziś. Pierwsze zwycięstwo zapisał wówczas Fabian Cancellara, powtarzając wyczyn w 2012 roku oraz w 2016. Szwajcar jest jedynym zawodnikiem, który wygrał Strade Bianche trzy razy. W nagrodę organizator przypisał jego nazwisko do najtrudniejszego odcinka “białych dróg” – Monte Sante Marie.

Wyścig szybko piął się na drabince prestiżu, dołączając w sezonie 2017 do cyklu WorldTour. Od 2015 roku na trasie Strade Bianche ściga się peleton kobiet.

W 2014 roku wielkie chwile przeżywali polscy kibice, gdy w koszulce z orzełkiem na piersi po zwycięstwo sięgnął Michał Kwiatkowski. 28-latek powtórzył ten wyczyn w sezonie 2017. W rywalizacji kobiet dwa ostatnie wyścigi kończyła na drugim miejscu Katarzyna Niewiadoma.

Z naszego archiwum:

» 2007 Aleksandr Kołobniew   Marcus Ljungqvist     Mychajlo Chalilov
» 2008 Fabian Cancellara     Alessandro Ballan     Linus Gerdemann
» 2009 Thomas Lövkvist       Fabian Wegmann        Martin Elmiger
» 2010 Maksim Iglinski       Thomas Lövkvist       Michael Rogers
» 2011 Philippe Gilbert      Alessandro Ballan     Damiano Cunego
» 2012 Fabian Cancellara     Maksim Iglinski       Oscar Gatto
» 2013 Moreno Moser          Peter Sagan           Rinaldo Nocentini
» 2014 Michał Kwiatkowski    Peter Sagan           Alejandro Valverde
» 2015 Zdenek Stybar         Greg Van Avermaet     Alejandro Valverde
» 2016 Fabian Cancellara     Zdenek Stybar         Gianluca Brambilla
» 2017 Michał Kwiatkowski    Greg van Avermaet     Tim Wellens

Strade Bianche Donne:

» 2015 Megan Guarnier       Elizabeth Armitstead  Elisa Longo Borghini
» 2016 Elizabeth Armitstead Katarzyna Niewiadoma  Emma Johansson
» 2017 Elisa Longo Borghini Katarzyna Niewiadoma  Elizabeth Deignan

Transmisja

Eurosport 2, start 13:50.
Wyścig kobiet będzie dostępny na Eurosport Player od 12:25.

2 Comments

  1. janek

    1 marca 2018, 22:20 o 22:20

    “Szwajcar jest jedynym zawodnikiem, który wygrał Strade Bianche więcej niż jeden raz”

    Zapomnieliście zupdateować waszą notkępo zeszłym roku 🙂

  2. mg dyrektor

    2 marca 2018, 22:56 o 22:56

    #alleManiek @TMarczynski