Megan Guarnier (Boels Dolmans) po samotnym rajdzie i wspinaczce na Piazza del Campo w Sienie wygrała inauguracyjną edycję kobiecego wyścigu Strade Bianche.
Drugie miejsce wywalczyła jej drużynowa koleżanka Brytyjka Elizabeth Armitstead, a trzecie Włoszka Elisa Longo Borghini (Wiggle Honda).
6. miejsce zajęła jedna z pięciu startujących w wyścigu Polek – Katarzyna Niewiadoma (Rabo Liv).
Peleton kobiet pokonywał 103 kilometry i na trasie z San Gimignano do Sieny mierzył się po drodze z 5 sekcjami “białych dróg”.
Grupa jechała razem przez pierwszą część trasy, dzieląc się dopiero w połowie dystansu, gdy zawodniczki wjechały na drugi odcinek szutrów. 9,5 kilometra falującej drogi zrobiło swoje, a chaosu w peletonie uniknęła grupka 13 zawodniczek, w skład której wchodziły Hanna Solovey (Astana – Acca Due O), Annemiek van Vleuten i Shelley Olds (Bigla), Elizabeth Armitstead, Megan Guarnier, Christine Majerus (Boels Dolamans), Olena Pavlukhina (BTC City Ljubljana), Lucinda Brand, Katarzyna Niewiadoma, Anna van der Breggen (Rabo Liv), Alena Amialiusik, Trixi Worrack (Velocio – SRAM) i Elisa Longo Borghini (Wiggle Honda).
Grupka podzieliła się między trzecią, a czwartą sekcją szutrów – odpadły Olds, Worrack i Brand, a samotny atak przypuściła Guarnier. Amerykanka na ostatnich kilometrach uzyskała 23 sekundy zapasu nad goniącą ósemką zawodniczek i stopniowo powiększała przewagę.
Goniły van Vleuten, Asleigh Moolman (Bigla), Armitstead, Niewiadoma, van der Breggen i Longo Borghini, 5 kilometrów przed metą notując stratę 32 sekund. Grupka nie współpracowała, co pozwoliło jadącej na czele Amerykance dotrzeć samotnie do mety i odnieść drugie zwycięstwo w sezonie.
Po drugie miejsce sięgnęła ubezpieczająca atak koleżanki Elizabeth Armitstead, a podium dopełniła Włoszka Longo Borghini. Niewiadoma, najmłodsza zawodniczka w stawce, do mety dotarła jako szósta.
fot. ANSA/Fabio de Pietro
1 Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans 2:59:17
2 Elizabeth Armitstead (GBr) Boels Dolmans 00:37
3 Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle Honda
4 Ashleigh Moolman-Pasio (RSA) Bigla 00:39
5 Anna Van Der Breggen (Ned) Rabo Liv 00:46
6 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Rabo Liv 00:52
7 Alena Amialiusik (Blr) Velocio - SRAM 00:54
8 Anna Solovey (Ukr) Astana - Acca Due O 01:04
9 Annemiek Van Vleuten (Ned) Bigla 01:10
10 Elena Cecchini (Ita) Lotto Soudal Ladies 04:01
11 Christine Majerus (Lux) Boels Dolmans
12 Emma Johansson (Swe) Orica AIS 04:03
13 Rossella Ratto (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi
14 Audrey Cordon (Fra) Wiggle Honda 04:07
15 Shelley Olds (USA) Bigla
16 Carlee Taylor (Aus) Lotto Soudal Ladies 04:08
17 Shara Gillow (Aus) Rabo Liv
18 Lucinda Brand (Ned) Rabo Liv 04:15
19 Loren Rowney (Aus) Velocio - SRAM
20 Romy Kasper (Ger) Boels Dolmans 04:19
21 Trixi Worrack (Ger) Velocio - SRAM
22 Tiffany Cromwell (Aus) Velocio - SRAM
23 Eugenia Bujak (Pol) BTC City Ljubljana
24 Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia Vaiano 04:36
25 Jessie Daams (Bel) Lotto Soudal Ladies 07:12
26 Gracie Elvin (Aus) Orica AIS 07:31
27 Valentina Scandolara (Ita) Orica AIS 08:09
28 Elizabeth Williams (Aus) Orica AIS
29 Mia Radotic (Cro) BTC City Ljubljana 08:13
30 Roxane Knetemann (Ned) Rabo Liv 08:14
31 Francesca Cauz (Ita) Ale Cipollini
32 Anna Potokina (Rus) Servetto Footon 08:16
33 Mayuko Hagiwara (Jpn) Wiggle Honda 08:21
34 Anna Zita Maria Stricker (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi
35 Olena Pavlukhina (Aze) BTC City Ljubljana
36 Chiara Pierobon (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 08:23
37 Małgorzata Jasińska (Pol) Ale Cipollini
38 Elena Berlato (Ita) Ale Cipollini
39 Iris Slappendel (Ned) Bigla
40 Arianna Fidanza (Ita) Ale Cipollini 08:27
41 Maria Giulia Confalonieri (Ita) Ale Cipollini
42 Spela Kern (Slo) BTC City Ljubljana 08:29
43 Marta Bastianelli (Ita) Aromitalia Vaiano
44 Santesteban Gonzalez A (Spa) Inpa Sottoli Giusfredi 08:38
45 Chloe Hosking (Aus) Wiggle Honda 08:41
46 Marta Tagliaferro (Ita) Ale Cipollini 08:52
47 Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle Honda
48 Joelle Numainville (Can) Bigla 10:38
49 Simona Bortolotti (Ita) Bepink Laclassic 10:43
50 Katrin Garfoot (Aus) Orica AIS
51 Soraya Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
52 Amanda Spratt (Aus) Orica AIS 10:45
53 Milda Jankauskaite (Ltu) Astana - Acca Due O 11:34
54 Tatiana Antoshina (Rus) Servetto Footon
55 Lieselot Decroix (Bel) Lotto Soudal Ladies 11:37
56 Ewelina Szybiak (Pol) Aromitalia Vaiano 11:47
57 Lija Laizane (Lat) Aromitalia Vaiano 12:00
58 Eva Lechner (Ita) BTC City Ljubljana 15:07
59 Allison Elizabet Linnell (USA) Aromitalia Vaiano 15:11
60 Michela Pavin (Ita) Servetto Footon 15:54
61 Ilaria Sanguineti (Ita) Bepink Laclassica 18:02
62 Anna Trevisi (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi
63 Alice Maria Arzuffi (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi
64 Irene Bitto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
65 Sarah Rijkes (Aut) Lotto Soudal Ladies
66 Mara Abbott (USA) Wiggle Honda
67 Barbara Guarischi (Ita) Velocio - SRAM
68 Lisa Brennauer (Ger) Velocio - SRAM
69 Elena Franchi (Ita) Servetto Footon 19:47
70 Eyerusalem Kelil (Eth) Michela Fanini Rox Record 21:56
71 Asja Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 23:09
72 Nina Gulino (Ita) Michela Fanini Rox Record 24:27
73 Azzurra D'Intino (Ita) Michela Fanini Rox Record