Rowery Tour de France

Etapy jazdy na czas, to zawsze świetna okazja, by lepiej przyjrzeć się sprzętowi zawodowców.

Etapy walki z czasem to nie lada wyzwanie zarówno dla zawodników, jak i obsługi drużyny. Kolarski dwór zjeżdża w okolice miejsca startu etapu już kilka godzin przed rozpoczęciem zmagań. Wszystko zaczyna się od misternego baletu ciężarówek, autokarów i samochodów na ciasnym parkingu. Gdy wszystkie pojazdy stoją już na swoim miejscu, pracę rozpoczynają mechanicy: dopieszczone maszyny trzeba jeszcze raz sprawdzić i przygotować. Za ich plecami pracują masażyści, przygotowując napoje, kamizelki chłodzące i wszystko inne, co potrzebne do jak najszybszego pokonania trasy. Na samym końcu pojawiają się zawodnicy, by szybko zniknąć na rekonesansie trasy. Skupienie wszystkich drużyn i ich sprzętu w jednym miejscu, to też świetna okazja, by bliżej przyjrzeć się rowerom używanym w Tour de France.

 

BMC Racing Team

Szwajcarska drużyna z amerykańską licencją jeździ oczywiście na rowerach... BMC. Rowery Bike Manufacturing Company zostały wyposażone w pełną grupę osprzętu Shimano Dura-Ace. Z Japonii powinny pochodzić również koła, ale na etapy jazdy na czas mechanicy mają równie duży zapas kół Lightweight Autobahn i HED, które oczywiście pozbawiono jakichkolwiek logotypów. Shimano musi być nie do końca zadowolone z takiego obrotu sprawy, ponieważ rowery z innymi kołami są szybko chowane przed aparatami ciekawskich reporterów.

AG2R

Francuska drużyna kontynuuje współpracę z niemieckim producentem rowerów Focus. Jest do tego jedyną ekipą w stawce, która korzysta z osprzętu Sram. Przedłużające się prace amerykańskiego producenta nad elektryczną zmianą przełożeń spowodowały odejście pozostałych użytkowników Srama na rzecz Shimano.

Astana

Kazachska Astana korzysta z rowerów amerykańskiego giganta Specialized. O spersonalizowanym sprzęcie Vincezno Nibaliego pisaliśmy już tutaj, teraz prezentujemy rower do jazdy na czas oparty na ramie Shiv, opsrzęcie Campagnolo i kołach Corima.

Etixx-Quickstep

Beligjski Etixx to kolejna drużyna, która korzysta z rowerów z Morgan Hill. O maszynach Specialized w służbie tej drużyny pisaliśmy już tutajtutaj i tutaj. Rama Shiv wyposażona jest w koła Vision i osprzęt Shimano z dodatkami od FSA.

Europcar

Francuska drużyna wspierana przez dobrze znaną wypożyczalnię samochodów do kilku lat kontynuuje współpracę z Ernesto Colnago. We flocie rowerów znalazły się też maszyny sygnowane innym legendarnym włoskim nazwiskiem.

Cofidis

Inna francuska drużyna z dziką kartą, Cofidis, ściga się na rowerach baskijskiej Orbei wyposażonych w Shimano Dura-Ace i koła Vision.

Bretagne Séché Environnement

Kolejna francuska drużyna wspierana jest przez francuską myśl techniczną w postaci rowerów Look. Interesujące kształty i charakterystyczne kolory nie pozostawiają żadnych złudzeń.

Bora - Argon 18

Drużyna Bartka Huzarskiego ściga się na rowerach wyprodukowanych przez kanadyjską firmę Argon 18. Rowery z Montrealu wyposażono w osprzęt Shimano i koła Vision.

FDJ

FDJ jest drugą francuską drużyną, która ściga się również na francuskich rowerach. Opatrzone francuskimi barwami narodowymi rowery Lapierre wyposażono w osprzęt Shimano.

Lotto - Soudal

Belgijskie lotto od wielu lat ściga się na belgijskich rowerach Ridley.

Trek Factory Racing

Amerykańska drużyna rozsławiona sukcesami Lance'a Armstronga nie była skora, by prezentować swoje rowery komukolwiek.

Katusha

Rosyjska drużyna, podobnie jak Movistar,  jeździ na niemieckich rowerach Canyon. Krótkie spojrzenie od razu zdradza, że są to jedne z najbardziej aerodynamicznych i wolnych od kabli rowerów w peletonie.

Tinkoff - Saxo

Specialied Shiv Rafała Majki opisywałem tutaj już wczoraj. Teraz warto przyjrzeć się rowerowi Alberto Contadora. Wyposażony w wiele nowinek technicznych i technologii zaczerpniętych z Moto GP rower ciężko przeoczyć. Specialized Tarmac został bowiem polakierowany w sposób momentalnie zdradzający najważniejsze osiągnięcia Hiszpana.

Team SKY

O rowerach Pinarello w służbie "Niebiańskich" pisaliśmy już tutaj i tutaj. Standardowy model Sky na etapy ze strartu wspólnego to Pinarello Dogma F8 wyposażona w pełny osprzęt Shimano Dura-Ace.

Cannondale - Garmin

Słynąca ze strojów w romby oraz potwornego pecha amerykańska drużyna ściga się na pochodzących z Ameryki rowerach Cannondale.

IAM Cycling

Szwajcarska drużyna ściga się na amerykańskich rowerach Scott uzbrojonych w elektryczne Shimano Dura-Ace i koła DT-Swiss. Wprawne oko dostrzeże w tylnym dysku Lightweight Autobahn ukrywający pod kalkomanią DT-Swiss.

Orica - Green Edge

Australisjka Orica jest drugą ekipą korzystającą z rowerów Scott. Maszyny australijczyków wyposażono w pełny osprzęt Shimano i koła pochodzące od marki PRO, która należy do japońskiego giganta.

MTN - Qhubeka

Jedyna afrykańska ekipa w stawce korzysta z kanadyjskich rowerów Cervelo. Drużyna korzysta z mieszanki najróżniejszych komponentów: Shimano, Rotor, Magura, 3T, Enve.

 

fot. Jakub Zimoch/Rowery.org

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: