Pinarello Dogma K8-S

Na brukowanym etapie Tour de France Chris Froome ma wiele do udowodnienia. Pomóc mają w tym świetna drużyna i specjalny model Pinarello.

Gdy na konferencji prasowej drużyny Sky zapytałem Dave Brailsforda i Christophera Froome'a czy ich zdanie o brukowanych etapach na Tour de France pokrywa się z tym Bernarda Hinault albo Chrisa Boardmana, szef "niebiańskich" szybko zaprzeczył. Dla Sky, tak samo jak dla widzów, liczy się widowisko i dobre ściganie w warunkach, które są przecież takie same dla wszystkich. Lider drużyny z uśmiechem na ustach zbijał wszelkie wątpliwości podkreślając, że z zeszłorocznej edycji wyeliminowały go nie bruki a czarny i równy asfalt. Nie ma jednak najmniejszych wątpliwości, że bruki zaprzątają głowę w Team Sky, a Froome'owi w bezpiecznym pokonaniu nerwowych odcinków ma pomóc doświadczona na pavé drużyna oraz specjalny model Pinarello przetestowany przez innych podczas wiosennych klasyków.

Pinarello-Jaguar_Bike_IG

Zaprezentowany na początku kwietnia model Pinarello Dogma K8-S został zaprojektowany z myślą o pewnym i komfortowym pokonywaniu odcinków brukowanych we Flandrii i północnej Francji. Wyposażona w mały elastomerowy amortyzator rama miała być kolejnym z "marginal gains" dającą Geraintowi Thomasowi i Bradleyowi Wigginsowi przewagę nad resztą stawki. Wydające niemal milion funtów rocznie na marketing i PR Sky szybko zawładnęło wszelkimi, nawet tymi najbardziej doświadczonymi mediami kolarskimi, zachwalając swoją nową maszynę.

Zrzut ekranu z 2015-07-06 20:02:16

Gdy media głównego nurtu rozpływały się nad przełomowością zastosowanych rozwiązań głos zabrał kolarski banita Johan Bruyneel, słusznie zwracając uwagę, że to wszystko już było i zostało porzucone.

Pinarello Dogma K8-S nie pomogło "G" i "Wiggo" zawojować brukowanych klasyków północy w kwietniu, czy teraz pomoże "Froomy'emu"? Cały rower został zbudowany w okół standardowej ramy Pinarello używanej przez Team Sky - Dogmie F8 zaprojektowanej wspólnie z Jaguarem. Jedynymi modyfikacjami względem standardowej szosowej ramy są elastomerowy amortyzator tylnego trójkąta o skoku 1 cm oraz aluminiowe koszyki na bidon dostarczone przez Elite. Całość uzupełnia pełny elektryczny napęd Shimano Dura-Ace, koła Shimano z szytkami FMB (rower na zdjęciach ma założone inne koła do celów pokazowych). Zawodnicy Sky rozsiadają się mniej lub bardziej wygodnie na siodełkach Fizika.

 

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: