Bolide Bradley'a Wigginsa

DSC_0019

Ostatnie dni przed Tour de France, to walka o narodowe koszulki. 26 czerwca do walki o trykot z Union Jackiem stanie Sir Bradley Wiggins a wraz z nim jego Pinarello Bolide

Zaprezentowany podczas zeszłorocznego Giro d'Italia Bolide ciągle pozostaje najbardziej zaawansowanym tego typu rowerem w ofercie włoskiego producenta. Wykonany z włókna węglowego Torayca 65HM1K rower stawia o 15% mniejszy opór niż jego poprzednik Graal i jest o 5% lżejszy. Podczas premierowej czasówki rower nie przypadł do gustu urodzonemu w Gandawie szlachcicowi i wylądował w rowie. Po tamtym szorstkim początku rower służył Wigginsowi w kolejnych wyścigach bez podobnych ekscesów.

DSC_0027

Napisy i elementy hamulców w charakterystycznym złotym kolorze nie pozostawiają złudzeń, co do tego, kto jest właścicielem roweru. Wyniki z tunelu aeorydnamicznego jedynie potwierdziły to, co widać po kilku sekundach obcowania z tym rowerem: jest niesamowicie aerodynamiczny.

DSC_0022

Płaszczyzna czołowa nie pozostawia wiele miejsca na oddziaływanie z napierającymi strugami powietrza. Charakterystycznie wygiętą kierownicę zaprojektowano w Instytucie Sportu Zjednoczonego Królestwa. Wiggins używa popularnych w peletonie pedałów Speedplay.

DSC_0023

Powietrze gładko opływa również osłony hamulców. Często pojawiały się głosy, że takie rozwiązanie jest nielegalne, ale naklejka z logiem UCI rozwiewa wszelkie wątpliwości. Dopóki osłony mieszczą się w wymiarach podanych w regulacjach technicznych Unii są legalne.

DSC_0026

Mostek i część kabli również zostały schowane w aerodynamicznej osłonie tworzącej zgrabną linię z resztą ramy.

DSC_0025

Prosta linia w logu Sky przydaje się jako znacznik wysokości siodełka.

DSC_0024

Kolejne chałupnicze siodełko pokryte specjalnym materiałem, mającym zapobiegać ślizganiu się miednicy w czasie jazdy. Tym razem producentem jest Fi’zi:k.

DSC_0028

Podobnie jak w przypadku roweru Tony'ego Martina chwyty kierownicy zostały pokryte papierem ściernym.

DSC_0021

Praca nóg Wiggo przekazywana jest na koło za pomocą osprzętu Shimano Dura-Ace w wersji elektrycznej. W momencie premiery tego modelu Pinarello Wiggins używał wersji mechanicznej, ale plączące się wszędzie kable musiały kłócić się z zasadami marginal gains. Zwróćcie uwagę na znany z rowerów torowych sposób mocowania tylnego koła. Takie rozwiązanie pozwala mechanikom precyzyjnie ustawić odległość dysku od rury podsiodłowej. Średnia odległość to kilka milimetrów...

DSC_0020

Tarcza z 56 zębami nie wygląda tak okazale, jak ta z roweru Martina. Warto zwrócić uwagę, że Wiggins przestał używać owalnych tarcz, które przez pewien czas były jego znakiem rozpoznawczym. Co więcej, nie trudno znaleźć wywiady i materiały, w których zachwalał takie rozwiązanie.

DSC_0029

Jeśli myślicie, że ktoś postanowił umieścić mocowanie koszyczka na bidon tuż przy główce ramy, to się mylicie. Tytanowe śrubki zdradzają położenie baterii Di2 zasilającej osprzęt Bolide.

W celu uzyskania jeszcze lepszych osiągów Sky stosuje w rowerach czasowych części, które nie pochodzą od jego oficjalnych sponsorów. Oczywiście, nie jest to odosobniona praktyka wśród drużyn World Tour.

Charakterystyczne przednie koło, to klasyczny HED H3, stosowany niegdyś przez Lance Armstronga i jego USPS. Obecnie przednie koła tego typu, to rzadkość. Większość drużyn stosuje szprychowe koła o wysokim profilu. Rowery Pinarello drużyny Sky większość wyścigów pokonują na wyrobach Veloflex, ale na czasówki mechanicy zakładają opony FMB. Tak, tak, to ten sam legendarny producent opon zaopatrujący większość peletonu na wymagające Klasyki Północy. Na czasówki FMB zaprojektowało inny model, różniący się znacznie od tego z Paryż-Roubaix.

A co czuje mechanik, kiedy widzi mistrza rzucającego swoim rowerem? "Dopóki parkuje ładnie pod ścianą, to jest OK".

Rama: Pinarello Bolide
Widelec: Pinarello Bolide
Mostek: ?
Kierownica: UK Sports Institute (na zamówienie)
Hamulce: ?
Przerzutka przód/tył: Shimano Dura-Ace
Manetki przerzutek: Shimano Dura-Ace Di2 ST-9071
Klamki hamulcowe: Pinarello
Kaseta: Shimano Dura-Ace CS-9000
Łańcuch: Shimano Dura-Ace CN-9000
Korby: Shimano Dura-Ace 7900
Pomiar mocy: Stages Cycling
Pedały: Speedplay
Przednie koło: HED H3
Tylne koło: PRO Carbon Textreme
Opony: FMB
Siodełko: Fi’zi:k Ares (zmodyfikowane)
Sztyca: Pinarello

Fot. Jakub Zimoch/Rowery.org

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: