Rower TT Rafała Majki

Rafał Majka świetnie spisywał się w tegorocznych czasówkach, a kolejny etap walki z czasem na Tour de France to dobra okazja, by przyjrzeć się jego Specialized Shiv.

Drużyny Bjarne Riisa od wielu sezonów pokonywały kilometry na rowerach wyprodukowanych przez amerykańskiego giganta Specialized. Riis odszedł, ale marka z Morgan Hill pozostała dostawcą rowerów dla Tinkoff-Saxo. Etapy ze startu wspólnego, w zależności od jakości nawierzchni, zawodnicy Tinkoff pokonują na modelach Tarmac lub Roubaix, ale na typowe czasówki wybór jest jeden: Shiv. Na takim samym modelu od wielu lat z powodzeniem jeździ też Tony Martin.

Ramę Shiv zaprojektowano by osiągała jak najlepsze własności aerodynamiczne zarówno przy czołowym jak i bocznym wietrze. Zintegrowane hamulce zaprojektowane razem z Tektro. Przedni znajduje się w standardowym miejscu, ale jego kształt i mechanizm działania odbiega od typowych hamulców. Tylny, oparty na tej samej konstrukcji, schowano pod środkiem supportu. Projektanci amerykańskiej firmy nie zapomnieli oczywiście o agresywnej geometrii i bardzo wysokiej sztywności. Wieloletni rozwój i dolary włożone w projektowanie ramy sprawiły, że Shiv jest jedną z najlepszych ram do jazdy na czas w zawodowym peletonie.

Rower Rafała Majki wyposażony został w pełną elektryczną grupę Shimano Dura-Ace, z wyjątkiem korby, którą dostarczyło FSA. Większość kół w rowerach do jazdy na czas w drużynie Tinkoff-Saxo pochodzi od firmy-córki FSA Vision. Rafał, podobnie jak inne gwiazdy drużyny używa również pozbawionych logotypów produktów innych firm. W tym przypadku tylne koło to legendarny Lightweight Autobahn - logo można usunąć, ale charakterystyczny wzór szprych jest częstym widokiem pośród drużyn WT. Za sterowanie i wygodnie wyciągniętą pozycję odpowiada kierownica 3T (również pozbawiona logotypów), podczas gdy Król Gór zeszłorocznego Tour de France rozsiada się na Prologo Zero TT. Podobnie jak reszta drużyny Rafał Majka korzysta z pedałów Keo Blade 2 TI.

fot. Jakub Zimoch/Rowery.org

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: