Kto zastąpi Dariusza Banaszka?

logo Polskiego Związku Kolarskiego

Prezes Polskiego Związku Kolarskiego (PZKol) Dariusz Banaszek złożył rezygnację. Co to zmienia, jak wybrany zostanie jego następca?

Dariusz Banaszek zrezygnował z funkcji prezesa Polskiego Związku Kolarskiego nieco ponad miesiąc po otrzymaniu zdecydowanego poparcia środowiska kolarskiego.

Banaszek, który stanowisko utrzymał podczas grudniowego Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Delegatów w Pruszkowie, był jedynym członkiem poprzedniego zarządu, który pozostał w strukturach centralnych. Ośmiu członków poprzedniego zarządu ustąpiło w listopadzie i grudniu, odpowiadając na apel Ministra Sportu i Turystyki Witold Bańki.

Bańka w obliczu kryzysu w Polskim Związku Kolarskim i upublicznionej sprawy audytu dotyczącego możliwości popełniania przestępstw finansowych i seksualnych przez byłego działacza Związku, zażądał "całkowitego resetu" i wstrzymał ministerialne finansowanie struktur Związku do momentu ustąpienia całego zarządu.

Czytaj więcej: Polski Związek Kolarski: puszka Pandory zamiast oczyszczenia

Banaszek, który zaraz po Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Delegatów nie wykluczał ustąpienia, z decyzją zwlekał na tyle długo, że ministerstwo uruchomiło finansowanie zawodników i zawodniczek przez Polski Komitet Olimpijski (PKol).

Dymisja Banaszka otwiera w teorii drogę do wznowienia rozmówi między ministerstwem a kolarskim środowiskiem. To ma jednak poważniejsze problemy - brak finansowania, utrata wiarygodności i sponsorów wyczerpały zapasy cierpliwości firmy Mostostal Puławy, której Związek dłużny jest blisko 10 milionów złotych. Konta PZKol-u zajmuje obecnie komornik, a pod młotek poszła już część ruchomości organizacji.

Na polu formalnym, statut Związku stanowi, że w zaistniałej sytuacji wybór nowego prezesa leży w gestii zarządu Związku. Artykuł 29 (podpunkt 3) daje działaczom miesiąc na decyzję.

W przypadku ustąpienia lub niemożności pełnienia funkcji przez Prezesa w okresie kadencji Zarządu nowego Prezesa wybiera Zarząd Związku z grona członków Zarządu, w terminie 30 dni od dnia zwolnienia stanowiska.

W skład zarządu PZKol-u wchodzą obecnie: Janusz Pożak, Andrzej Domin, Katarzyna Dzięcioł-Biełowieżec, Zbigniew Klęk, Przemysław Bednarek, Andrzej Chmurzewski, Artur Szarycz i Robert Radosz. To właśnie ta ósemka ze swojego grona wybierze nowego szefa zarządu i stanie przed zadaniem odbudowy wizerunku organizacji.

Statut precyzuje także sposób wyboru. Artykuł 29 (podpunkt 4) stanowi, że:

Wyboru nowego Prezesa dokonuje się bezwzględną większością głosów (co najmniej 50% oddanych głosów + 1 głos) w obecności co najmniej 3/5 członków Zarządu.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: