Puchar Świata w przełajach 2017/18 #8: Mathieu van der Poel nie zwalnia

Mathieu van der Poel

Mistrz Europy Mathieu van der Poel wygrał we Francji ósmy wyścig o przełajowy Puchar Świata, umacniając się na prowadzeniu w klasyfikacji łącznej przed ostatnią rundą.

Zawodnik Corendon-Circus był wyraźnie lepszy od mistrza świata Wouta Van Aerta (Crelan - Charles) oraz Toona Aertsa (Telenet Fidea Lions).

Kolarze, w leżący na wschodnim krańcu Francji Nommay, mieli przed sobą 9 okrążeń na szybkiej, ale miejscami niebezpiecznej ze względu na rozjeżdżone błoto trasie.

Początkowo zawiązała się sześcioosobowa czołówka, która jednak szybko się rozsypała. Ton wydarzeniom starał się nadawać Van der Poel. Holender popełnił jednak kuriozalny błąd w strefie zmian, gdzie przegapił boks swojej drużyny. Samotne prowadzenie objął Van Aert, kończąc pierwszą rundę z przewagą 3 sekund nad Toonem Aertsem. 10 sekund jechał spóźniony Van der Poel.

Na drugiej rundzie wymieniona trójka połączyła się na krótki moment. Aerts wkrótce osłabł i odnalazł się przy Laurensie Sweecku (Era-Circus), natomiast mistrz Europy wrócił do wywierania presji na mistrzu świata. W efekcie tego po czterech pętlach zyskał nad głównym swoim rywalem 12 sekund. Aerts notowali stratę 48 sekund, Sweeck - 1:02.

Pewny swego Van der Poel systematycznie powiększał przewagę nad pogodzonym z porażką Van Aertem. Aerts uciekł daleko Sweeckowi, którego doścignęli Tim Merlier (Crelan - Charles) i Michael Vanthourenhout (Marlux - Napoleon Games).

Wyścig kobiet zdominowała mistrzyni USA, wyprzedzając swoją rodaczkę Kaitlin Keough (Cannondale-Cyclocrossworld) i mistrzynię Francji Pauline Ferrand Prevot (Canyon // Sram Racing).

Wśród młodzieżowców Belg Thijs Aerts o 3 sekundy pokonał Francuza Yana Grasa.

Wyniki Telenet Puchar Świata 2017/18 #8, Nommay:

  1 Mathieu Van Der Poel (Ned) Corendon - Circus           1:06:56
  2 Wout Van Aert (Bel) Crelan - Charles                     00:33
  3 Toon Aerts (Bel) Telenet Fidea Lions                     02:09
  4 Tim Merlier (Bel) Crelan - Charles                       02:31
  5 Michael Vanthourenhout (Bel) Marlux - Bingoal            02:47
  6 Laurens Sweeck (Bel) Era-Circus                          03:06
  7 Michael Boros (Cze) Pauwels Sauzen - Vastgoedservice     03:11
  8 David Van Der Poel (Ned) Corendon - Circus               03:48
  9 Steve Chainel (Fra) Team Chazal Canyon                   03:50
 10 Kevin Pauwels (Bel) Marlux - Bingoal                     03:54
 11 Tom Meeusen (Bel) Corendon - Circus                      03:59
 12 Fabien Canal (Fra)                                       04:02
 13 Daan Soete (Bel) Telenet Fidea Lions                     04:14
 14 Quinten Hermans (Bel) Telenet Fidea Lions                04:26
 15 Gianni Vermeersch (Bel) Steylaerts - Betfirst            04:46
 16 Nicolas Cleppe (Bel) Telenet Fidea Lions                 04:52
 17 Felipe Orts Lloret (Spa) Ginestar - Delikia              05:07
 18 Corne Van Kessel (Ned) Telenet Fidea Lions               05:18
 19 Wietse Bosmans (Bel) Era-Circus                          05:19
 20 Marcel Meisen (Ger) Steylaerts - Betfirst                05:39
 21 Jim Aernouts (Bel) Telenet Fidea Lions                   06:04
 22 Vincent Baestaens (Bel)                                  06:27
 23 Lars Forster (Swi)                                       06:36
 24 Gioele Bertolini (Ita)                                   06:44
 25 Stan Godrie (Ned) Crelan - Charles                       06:45
 26 Severin Sagesser (Swi)                                   07:00
 27 Alois Falenta (Fra)                                      07:12
 28 Matthieu Boulo (Fra)
 29 Ismael Esteban Aguero (Spa) Ginestar - Delikia
 30 Diether Sweeck (Bel)
 31 David Menut (Fra)
 32 Kevin Suarez Fernandez (Spa)
 33 Tomas Paprstka (Cze)
 34 Jan Nesvadba (Cze)
 35 Eric Thompson (USA)
 36 Kerry Werner (USA)
 37 Javier Ruiz De Larrinaga Ibanez (Spa)
 38 Emil Hekele (Cze)
 39 Luca Braidot (Ita)
 40 Arthur Tropardy (Fra)
 41 Marcel Wildhaber (Swi)
 42 Michael Van Den Ham (Can) Garneau-Easton P/B Transitions Lifecare
 43 Florian Trigo (Fra)
 44 Daniele Braidot (Ita)
 45 Garry Millburn (Aus)
 46 Yannick Mayer (Ger)
 47 Philipp Heigl (Aut)
 48 Tyler Cloutier (USA)
DNF Lars Van Der Haar (Ned) Telenet Fidea Lions
DNF Jens Adams (Bel) Pauwels Sauzen - Vastgoedservice
DNF Sascha Weber (Ger)
DSQ Francis Mourey (Fra)
DNS Andrew Juiliano (USA)
DNS Daniel Ania Gonzalez (Spa)
DNS Manuel Muller (Ger)

Klasyfikacja PŚ po 8 wyścigach

  1 Mathieu Van Der Poel (Ned) Corendon - Circus               615 pkt
  2 Wout Van Aert (Bel) Crelan - Charles                       515
  3 Toon Aerts (Bel) Telenet Fidea Lions                       445
  4 Michael Vanthourenhout (Bel) Marlux - Bingoal              409
  5 Laurens Sweeck (Bel) Era-Circus                            406
  6 Corne Van Kessel (Ned) Telenet Fidea Lions                 389
  7 Kevin Pauwels (Bel) Marlux - Bingoal                       382
  8 Tim Merlier (Bel) Crelan - Charles                         358
  9 Daan Soete (Bel) Telenet Fidea Lions                       357
 10 Lars Van Der Haar (Ned) Telenet Fidea Lions                351

kobiety:

  1 Katherine Compton (USA) Trek                             45:03
  2 Kaitlin Keough (USA) Cannondale-Cyclocrossworld          00:55
  3 Pauline Ferrand Prevot (Fra) Canyon // Sram Racing       01:20
  4 Helen Wyman (GBr)                                        01:30
  5 Christine Majerus (Lux) Boels Dolmans Cyclingteam
  6 Alice Maria Arzuffi (Ita) Steylaerts - Betfirst          01:42
  7 Eva Lechner (Ita)                                        02:04
  8 Jolanda Neff (Swi)                                       02:21
  9 Ellen Van Loy (Bel) Telenet Fidea Lions                  02:38
 10 Caroline Mani (Fra)                                      02:42
 11 Katerina Nash (Cze) Team Illuminate                      02:47
 12 Sanne Cant (Bel)                                         02:50
 13 Elisabeth Brandau (Ger)
 14 Nikki Brammeier (GBr) Boels Dolmans Cyclingteam          02:59
 15 Annemarie Worst (Ned) Era-Circus                         03:16
 16 Fleur Nagengast (Ned) Telenet Fidea Lions                03:24
 17 Ceylin Del Carmen Alvarado (Ned) Corendon - Circus       03:31
 18 Maghalie Rochette (Can)                                  03:33
 19 Maud Kaptheijns (Ned) Crelan - Charles                   03:46
 20 Marion Norbert Riberolle (Fra)                           03:47

Puchar Świata w kolarstwie przełajowym 2017/18:

#1 (Iowa City): Pewne zwycięstwo Mathieu Van Der Poela
#2 (Waterloo): Mathieu Van Der Poel nie do zatrzymania
#3 (Koksijde): Kolejny popis Mathieu Van Der Poela
#4 (Bogense): Mathieu Van Der Poel umacnia się na prowadzeniu
#5 (Zeven): Wout Van Aert przerywa serię Van Der Poela
#6 (Namur): Pokaz mocy Wouta Van Aerta
#7 (Heusden-Zolder): Mathieu Van Der Poel nie zawiódł

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: