Danielo - odzież kolarska

Czas oceny, czas wyboru. PZKol w listopadzie wybierze nowe władze

logo Polskiego Związku Kolarskiego

Działacze środowiska kolarskiego wybiorą nowego prezesa Polskiego Związku Kolarskiego i ocenią działalność ostatnich trzech szefów tej organizacji. 6 listopada odbędzie się Sprawozdawczo-Wyborcze Walne Zgromadzenie Delegatów PZKol.

Wybory nowych władz i ocena działalności dotychczasowych to główne punkty zebrania, które odbyć się ma na torze w Pruszkowie. Kadencja poprzedniego zarządu początkowo miała upłynąć w 2020 roku, jednak została przedłużona na mocy tzw. tarczy antykryzysowej, wprowadzonej przez rząd na początku pandemii Covid-19.

Artykuł 15zzzc. ust. 2 Ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych stanowi, że: “W przypadku upływu kadencji organów polskiego związku sportowego do dnia 30 czerwca 2021 r. kadencja tych organów ulega przedłużeniu nie dłużej niż do dnia 30 września 2021 r.”

Kadencję 2016-2020 na stanowisku prezesa rozpoczął Dariusz Banaszek, wybrany na ten urząd 10 grudnia 2016 roku. Działacz zrezygnował w styczniu 2018 roku, po tym jak Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz sponsorzy odmówili współpracy z prowadzonym przez niego Związkiem. Władze PZKol-u nie poradziły sobie w obliczu walk o wpływy i wyjścia na jaw zarzutów o możliwości popełniania przestępstw seksualnych przez prominentnego byłego dyrektora sportowego Związku.

6 lutego 2018 roku funkcję prezesa objął Janusz Pożak, a 27 maja 2019 roku zastąpił go obecnie zajmujący to stanowisko Krzysztof Golwiej.

Trudna sytuacja PZKol

Związek znajduje się w opłakanej sytuacji: jego konta oraz ruchomości na torze w Pruszkowie pozostają zajęte przez komornika, co uniemożliwia prowadzenie działań innych niż doraźne. Organizacja kierująca polskim kolarstwem nie posiada strategicznych sponsorów, a brak środków wstrzymuje lub opóźnia nawet podstawowe funkcjonowanie jej struktur. Skala zadłużenia PZKol-u jest spora, wiceprezes Sebastian Rubin szacował ją w czerwcu 2021 roku na 17 milionów złotych.

Finansowanie płynące od organów centralnych lub spółek skarbu państwa dociera zatem innymi kanałami: przez Wielkopolski Związek Kolarski lub bezpośrednio do olimpijczyków czy stypendystów.

Związek w czerwcu tego roku otrzymał od delegatów regionalnych struktur zgodę na sprzedaż toru w Pruszkowie Centralnemu Ośrodkowi Sportu lub innej jednostki organizacyjnej Skarbu Państwa.

Wybory i indywidualne oceny

Zgodnie ze statutem PZKol, prawo wyboru nowego prezesa mają “delegaci wybrani na walnych zebraniach Regionalnych – Okręgowych Związków Kolarskich według klucza wyborczego”, a także “delegaci grup kolarskich zarejestrowanych w UCI”.

Proponowany porządek obrad Sprawozdawczo-Wyborczego Walnego Zgromadzenia Delegatów PZKol przewiduje również wybór członków do liczącego od 6 do 9 członków zarządu, składającej się z 3 od 5 członków komisji rewizyjnej i komisji dyscyplinarnej.

Delegaci głosowali będą nad udzieleniem absolutorium nie całemu zarządowi i prezesom, ale każdemu z prezesów z osobna, a następnie członkom zarządu za poszczególne lata (2017-2020). Obecny zarząd ma przedstawić sprawozdanie z lat 2017-2020, w tym sprawozdanie finansowe. Te na na finalizację czekają od początku kadencji: PZKol przez ostatnie lata nie mógł zakończyć rozliczeń za lata 2017 i 2018 z powodu braku środków i kłopotów z zebraniem dokumentacji.