Danielo - odzież kolarska

Konkursy selekcjonerskie w PZKol | Ferrand-Prevot marzy o Tour de France

Roszady czy formalności? PZKol jutro rozstrzygnie konkursy na stanowiska selekcjonerskie kadr szosowych kobiet. Oto informacje z 2 listopada.

Informacje dnia

Polski Związek Kolarski jutro, 3 listopada, ma rozstrzygnąć konkursy na selekcjonerów kadr narodowych w kolarstwie szosowym i górskim.

Decyzją zarządu PZKol-u z 16 października, ze stanowisk zostały odwołane Małgorzata Jasińska (selekcjonerka kadry szosowej elity kobiet) i Paulina Brzeźna-Bantkowska (selekcjonerka kadry szosowej U23 i juniorek) oraz Przemysław Gierczak (selekcjonera kadry MTB elity kobiet, mężczyzn, U23 i junior/juniorka).

PZKol postanowił też o połączeniu funkcji selekcjonerskiej/trenerskiej kadry szosowej w kategoriach elita kobiet i orliczka oraz o połączeniu tychże funkcji kadry MTB dla elity kobiet i orliczek i dla elity mężczyzn i orlików.

Tym samym rozpisano sześć konkursów z bardzo krótkimi terminami: do 31 października należało przesyłać dokumenty, a rozstrzygnięcia mają zapaść 3 listopada.

Uchwała zarządu PZKol nie podaje przyczyn, z jakich Związek na taki krok zdecydował się na kilka miesięcy przed Igrzyskami Olimpijskimi. Dyrektor sportowy Związku, Marek Rutkiewicz, tłumaczył w rozmowie z “Interia Sport“, że taki zabieg ma na celu usprawnienie działania kadry i połączenia pracy grup U23 i elity.

Koszulka reprezentacji Polski

fot. Jakub Zimoch/Rowery.org


Thibau Nys poszedł w ślady ojca, Svena i w niedzielę triumfował w przełajowym wyścigu Koppenbergcross.

Rodzina Nysów ma tym samym w dorobku dziesięć triumfów w tej imprezie.

Sven Nys wygrał ten wyścig dziewięć razy, w 2001 i w 2012 roku oraz w latach 2004-2010. Jego 20-letni syn w niedzielę triumfował samotnie, odnosząc trzecie zwycięstwo w rozpoczętym niedawno sezonie. Młodzian z Baloise Trek Lions w niedzielę, 5 listopada, jest jednym z faworytów do zdobycia tytułu mistrza Europy. Te odbędą się we francuskiej miejscowości Pontchâteau, w departamencie Loara Atlantycka, na zachodzie kraju.

To niewiarygodne: rozmawialiśmy o tym ostatnio, a teraz wreszcie mamy to dziesiąte zwycięstwo. Nie myślę o tym [o mistrzostwach Europy]. Cieszę się tym zwycięstwem, to już jest udany sezon. Będę próbował wygrać, jeśli przegram to nie się nie stanie

– mówił Thibau Nys przed kamerami telewizji “Sporza”.


W przyszłym sezonie Remco Evenepoel zadebiutuje w Tour de France. 23-letni Belg ma na koncie zwycięstwo w Vuelta a Espana 2021, co upoważnia go do podjęcia próby zawojowania „Wielkie Pętli”, z drugiej jednak strony w tym roku z powodu choroby wycofał się przed półmetkiem Giro d’Italia, a na Vuelcie stracił 27 minut na etapie na Col du Tourmalet.

Walońska gazeta „La Dernière Heure” zapytała Patricka Lefevera’a czy wobec takiego bilansu lidera Soudal Quick-Step należy rozważać w roli kandydata do zwycięstwa w Tour de France.

Po tym co się stało na Vuelcie wciąż mamy wątpliwości co może osiągnąć w Tour de France przeciwko takim zawodnikom jak Vingegaard i Pogacar. Lepiej by było, gdyby mógł cieszyć się ostatnim Giro d’Italia przez trzy tygodnie, zanim odkryje Tour. Jednak niezależnie od wszystkich niepowodzeń w tym roku nie możemy czekać z Tour de France

– odpowiedział Lefevere.

Vuelta Espana 2023 – 78th Edition – 21th stage Hipódromo de la Zarzuela – Madrid 101,5km – 17/09/2023 – Remco Evenepoel (BEL – Soudal – Quick Step) – photo Tommaso Pelagalli/SprintCyclingAgency©2023

Menadżer belgijskiego zespołu potwierdził, że startu Evenepoela w Giro d’Italia nie należy brać na poważnie.

Nigdy ten pomysł nie został poważnie przedyskutowany. Wiem, że jego trener Koen Pelgrim i dyrektor sportowy Klaas Lodewyck również uważają, że nie jest to dobry pomysł.

Żadnych szans Evenepoelowi w Tour de France w tej chwili nie daje natomiast Johan Bruyneel.

Tour de France to inny wyścig niż Vuelta a Espana. Nie sądzę, że można od niego oczekiwać walki o podium. Musi się jeszcze nauczyć sztuczek Touru. Jeśli Vingegaard, Pogacar i Roglic pozostaną w dobrej formie i nic im się nie stanie, Evenepoel nie będzie w stanie im zagrozić

– powiedział niedawno dyrektor sportowy zespołu z ciemną historią, US Postal.


fot. Ineos Grenadiers

Pauline Ferrand-Prevot rozważa powrót do wyścigów szosowych po Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu.

Francuzka w wywiadzie ze swoim kolegą z zespołu Ineos Grenadiers, Geraintem Thomasem, w ramach podcastu „The Geraint Thomas Cycling Club”, powiedziała również, że pewnego dnia ma nadzieję wystartować w Tour de France Femmes.

Brakuje mi tego, zwłaszcza teraz, gdy mamy Tour de France kobiet

– oznajmiła pięciokrotna mistrzyni świata w MTB cross-country.

Ferand-Prevot, szosowa mistrzyni świata z 2014 roku, oficjalnie porzuciła tę konkurencję dwa lata temu, ale praktycznie nie ściga się już od 5 sezonów.

Chciałbym kiedyś pojechać na Tour de France. W tej chwili jestem w pełni skoncentrowana na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu, ale dlaczego nie wrócić do wyścigów szosowych w przyszłym roku lub rok później? Chciałbym tego.

31-letniej zawodniczce bardzo brakuje medalu olimpijskiego. Brała dotąd udział trzy razy w imprezie czterolecia, za każdym razem ponosząc sromotną klęskę.

Zawsze byłam wielką faworytką, w Londynie, Rio de Janeiro i Tokio, ale to wszystko mnie przerastało. Nie byłam na to przygotowana. Teraz jestem bardziej świadoma wszystkiego co się wokół mnie dzieje. Teraz mogę wytrzymać presję.


Kierowca ciężarówki, podejrzany o śmiertelne potrącenie Davide Rebellina, chce pójść na ugodę.

Adwokat Wolfganga Rieke’a, który obecnie przebywa w więzieniu w Vicenzie po ekstradycji z jego rodzinnych Niemiec, poprosił dla swojego klienta o wyrok trzech lat pozbawienia wolności, zamiast sześciu i pół roku.

Zmniejszenie kary ma być oparte na przyznaniu się do winy i odszkodowaniu wypłaconym rodzinie Rebellina, co stanowi warunek wymagany przez zastępcę prokuratora Hansa Rodericha Blattnera.

Rodzina Rebellina jest przeciwna ugodzie z Riekem, zwłaszcza w świetle jego wcześniejszych zarzutów – potrącenia ze skutkiem śmiertelnym w 2001 roku (tu wyrok został uchylony z powodu przedawnienia) oraz zarzutu prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu w 2014 roku.

Rebellin zginął niespełna rok temu po potrąceniu w Montebello Vicentino w Wenecji Euganejskiej. Naoczni świadkowie widzieli jak Rieke wyszedł ze swojej ciężarówki i zbliżył się do ciała Rebellina, po czym odjechał. Wrócił do Niemiec, ale został zidentyfikowany i namierzony, w wyniku śledztwa prowadzonego wspólnie przez policję włoską, niemiecką, austriacką i słoweńską.


Asbjørn Kragh Andersen wraca po roku przerwy do peletonu i zespołu DSM-firmenich.

31-letni Duńczyk, zwycięzca etapów Szlakiem Grodów Piastowskich (2014) i Tour des Fjords (2016), obejmie w holenderskiej drużynie funkcję trenerską.

Miałem okazję dołączyć do zespołu trenerskiego w 2023 roku, jednak zdecydowałem się zrobić krótką przerwę od sportu, ale pozostawałem w bliskim kontakcie z ekipą (…) Bycie trenerem to coś innego niż bycie kolarzem, ponieważ musisz spojrzeć na wszystko z innej perspektywy. Nie mogę się doczekać zaangażowania w prace związane głównie z ekipą szkoleniową, ale także z pierwszym składem.