Magia Giro d'Italia. 8 filmów na maj bez różowej fiesty

modelka trzymająca puchar Giro d'Italia

Pierwszy od bardzo dawna maj bez Giro d'Italia nie oznacza, że nie można poczuć atmosfery włoskiego wyścigu. Przygotowaliśmy dla Was listę filmów o Giro d'Italia.

Giro d'Italia to pierwsza z trzech "Wielkich Oper Mydlanych" kolarskiego sezonu. Trzy tygodnie ścigania w scenerii urzekających włoskich miasteczek i zapierających dech w piersiach krajobrazów. Aktorami może nie zawsze są gwiazdy światowego formatu, ale często, to ci mniej znani i lokalni artyści zapewniają nam najlepszą rozrywkę.

W tym roku Giro d'Italia w maju nie zobaczymy, ale to nie znaczy, że nie możemy poczuć magii włoskiego Wielkiego Touru w domowym zaciszu.

Piękno i charakterystyczna nostalgiczna atmosfera włoskiego wyścigu nie umknęły uwadze filmowców. Efekty ich pracy powinny zapewnić ukojenie nawet tym, którzy za Giro tęsknią najbardziej.

Gwiazdy i woziwody (1974)

Pierwszy film w historii Giro d'Italia na który wpuszczono kamerzystów innych niż ci, którzy pracowali dla telewizji i kronik filmowych.

Film wyreżyserował duński filmowiec Jørgen Leth. Według wielu krytyków jest on autorem trzech najważniejszych filmów o kolarstwie jakie kiedykolwiek powstały. "Gwiazdy i woziwody" jest jednym z nich (dwa pozostałe to "Niedziela w Piekle" i "Niemożliwa Godzina"). Doza nostalgii i okazja, żeby zobaczyć Eddy'ego Merckxa w akcji podczas Giro d'Italia w 1973 roku.

Najlepsze przedstawienie (1975)

Jeśli wciągnęła Was rywalizacja przedstawiona w "Gwiazdach i woziwodach", koniecznie musicie zobaczyć "Najlepsze Przedstawienie".

Film opowiada historię Giro z 1974 roku. W latach 70. dyrektoriatowi włoskiego wyścigu flirt z filmowcami musiał się bardzo spodobać. Po duńskiej ekipie filmowców w 1973 roku, w kolejnym roku wpuścili za kulisy ekipę z Niemiec. Nasi zachodni sąsiedzi postanowili przedstawić wyścig od nieco innej strony, ale nie brak w nim ani dramaturgii, ani nawet papieża.

Cudowni Przegrani (2017)

O filmie litewskiego reżysera Arūnasa Matelisa pisaliśmy tutaj.

Ekipa "Cudownych Przegranych" była pierwszą dopuszczoną do filmowania Giro d'Italia od ponad 40 lat – najwyraźniej niemiecko-włoski flirt nie skończył się zbyt dobrze. W przeciwieństwie to dwóch powyższych filmów, ten skupia się wyłącznie na woziwodach. Twórcy szukają odpowiedzi na pytanie, co zmusza ich do katorżniczej pracy, gdy szanse na ich osobisty sukces są niewielkie.

Film można wypożyczyć lub kupić w serwisie Vimeo on Demand. Dostępna jest wersja z napisami w języku polskim.

Zaskakujący dzień (2020)

Na platformie Netflix kibice kolarstwa mogą oglądać sześcioodcinkowy serial przedstawiający drużynę Movistar podczas trzech Wielkich Tourów w poprzednim sezonie.

Dwa odcinki poświęcone są zeszłorocznemu Giro d'Italia i zwycięstwu Richarda Carapaza. Nie jest to produkcja idealna, ale drużyny rzadko pozwalają nam spojrzeć na mechanikę zwycięstw od kuchni. Całą recenzję przeczytacie tutaj.

Serial dostępny na platformie Netflix.

Zadanie: Historia Giro d'Italia 2003 (2003)

W 2003 roku ekipa filmowa towarzyszyła drużynie Saeco w pościgu za drugim zwycięstwem Gilberto Simoniego w Giro d'Italia.

Włoch wygrał włoski Wielki Tour dwa lata wcześniej i był na dobrej drodze, by powtórzyć sukces w 2001 roku. Po tym, jak w jego organizmie stwierdzono ślady kokainy, musiał wycofać się z wyścigu. Kokaina miała pochodzić z... cukierków, które jego ciocia przywiozła z Kolumbii. W 2003 roku "Gibo" chce udowodnić kibicom, że jest godny bycia wielokrotnym zwycięzcą Giro.

Drużyna NetApp na Giro 2012 (2012)

Kolejny film, oparty o zapis kamer śledzących kolarską drużynę podczas Giro d'Italia.

Tym razem zamiast pretendentów do zwycięstwa, towarzyszymy drugoligowej drużynie NetApp. Na ekranie nie mogło zabraknąć jeżdżącego wówczas w NetApp Bartosza Huzarskiego, który podczas tego Giro na mecie w Asyżu musiał uznać wyższość jedynie Joaquima Rodrigueza.

Przypadkowa śmierć kolarza (2014)

Film dokumentalny o karierze jednego z wielkich romantyków kolarstwa, Marco Pantaniego.

Włosi mówią, że "Pantani znowu pozwolił im marzyć". Gdy wielu zwycięzców z tamtych lat musi mierzyć się z niechęcią kibiców i pytaniami od doping, Pantani wciąż zajmuje specjalne miejsce w sercach wielu fanów. Być może mimo swojej boskości, swoimi ułomnościami był jednak bliższy nam, zwykłym śmiertelnikom? Film powstał na podstawie książki "Ostatni pojazd" pióra Matta Rendella.

Film dostępny jest na różnych platformach z filmami na życzenie oraz na płytach DVD i BR.

Crescendo (2018)

Ostatni tydzień Giro d'Italia 2018 z perspektywy dziennikarzy portalu Cycling News.

Z nowej perspektywy możemy obejrzeć kluczowe etapy tej edycji wyścigu. To właśnie na ostatnich górskich etapach we Włoskich Alpach toczyły się losy różowej koszulki lidera wyścigu.

Film dostępny jest w serwisie Vimeo on Demand.

"Magia Giro d'Italia" to cykl tekstów poświęconych Giro d'Italia, jego historii, kulturowej otoczce i najbardziej pamiętnym momentom. "Prolog" to pierwszy odcinek serii, która w maju 2020 wypełni nasze łamy, zapewniając namiastkę włoskiego Grand Touru.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: