Ruszyła przedsprzedaż książki „Marco Pantani. Ostatni podjazd”

Marco Pantani zapisał się w pamięci kibiców jako jeden z najwybitniejszych specjalistów od jazdy w górach. Jest jednym z zaledwie siedmiu kolarzy w historii, którzy w jednym sezonie zdołali wygrać dwa najbardziej prestiżowe wyścigi kalendarza: Giro d’Italia i Tour de France. Jednocześnie, jego kariera pełna jest kontrowersji, a okoliczności śmierci pozostają przedmiotem dyskusji aż po dziś. Życie i losy „Pirata” poznać możecie dzięki biografii „Marco Pantani. Ostatni podjazd” autorstwa Matta Rendella, która 20 maja ukaże się nakładem wydawnictwa SQN.

Okładka książki „Marco Pantani. Ostatni podjazd”

Wortal Rowery.org jest jednym z patronów medialnych książki, którą już teraz możesz zamówić w przedsprzedaży:

  • zyskasz atrakcyjne rabaty,
  • otrzymasz ją jeszcze przed oficjalną datą premiery,
  • możesz skorzystać z okazji do zakupu całego pakietu książek kolarskich

Polecamy : www.idz.do/pantani-rowery

O książce:

Legenda kolarstwa, którą stał się jeszcze za życia. Jeden z najwybitniejszych „górali” w historii, ostatni z grona zaledwie siedmiu zawodników, którzy w pojedynczym sezonie zdołali wygrać dwa najbardziej prestiżowe wyścigi w kolarskim kalendarzu – Giro d’Italia i Tour de France. Bożyszcze włoskich fanów, ikona stylu, człowiek, o którym w Italii śpiewa się piosenki.

Czy to możliwe, że jego kariera była jednym gigantycznym oszustwem?

Oto historia Marco Pantaniego – zawodnika, którego występy były w Italii ważniejsze niż polityka zagraniczna. Filigranowego mężczyzny miażdżącego rywali na najtrudniejszych górskich podjazdach, lecz poza szosą człowieka kompletnie zagubionego i szukającego ucieczki w kokainie. Bohatera narodowego, który poza granicami ojczyzny wciąż wywołuje dyskusje. Sportowca, z którego śmiercią kibice nie mogą się pogodzić do dziś.

Co było tajemnicą sukcesów „Pirata”? Czy to możliwe, by jego karierę złamały manipulacje włoskiej mafii? Co sprawiło, że powszechnie wielbiony sportowiec pożegnał się ze światem w podrzędnym hotelu, zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od rodzinnego domu?

„Marco Pantani. Ostatni podjazd”
Autor: Matt Rendell
Premiera: 20.05.2020
Cena okładkowa: 42,99 zł

Fragment książki:

Po triumfie w Tour de France w 1998 roku Marco, wspominając drugie miejsce zajęte na dziesiątym etapie, powiedział: „Gdybym tam wygrał, pojechałbym do domu. Miałbym moje zwycięstwo etapowe i wracałbym do domu”. Być może właśnie tak wyglądało całe jego życie: gdy osiągnął już to, po co w swoim mniemaniu się urodził, nie widział sensu w robieniu tego dalej.

Po wielu latach uwięzienia w stanie wiecznych nadziei i obietnic, swoistym poranku jego kariery, który upłynął pod znakiem licznych wypadków, doświadczył krótkiej, przedpołudniowej chwili satysfakcji. Potem nadzieja, której nieodłącznym towarzyszem jest lęk przed niespełnieniem, ustąpiła miejsca strachowi i to takiemu, na którego pokonanie nie było większych szans.

Z dzisiejszej perspektywy widać, że jego występy na rowerze zawsze obciążał jakiś fatalizm. Wygrywał bądź przegrywał na trasie dzięki szalonym, lecz jednocześnie natchnionym atakom, w których nie było za wiele strategicznej kalkulacji. W jego niezapomnianych zwycięstwach na Montecampione czy w Les Deux Alpes zawsze pozostawała jakaś nutka rezerwy, jakby dawała już o sobie znać nadchodząca noc.

Dla każdego innego kolarza udział w wyścigu etapowym polega na szacowaniu potencjalnej wartości i trudności poszczególnych etapów, by je odpowiednio pojechać. Można powiedzieć, że inni jeździli, myśląc o przyszłości. Marco o przyszłości nie myślał. Jego styl życia – tak samo jak jego nałóg kokainowy i śmierć – był liryczny, a nie narracyjny. Zatracił się w czasie, a siły, które pozwoliły mu w tym czasie (lub poza nim) żyć, w końcu pochłonęły go tak samo, jak pochłaniają każdego z nas.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: