Hammer Series 2020 odwołana

Velon, spółka odpowiedzialna za organizację serię wyścigów Hammer, poinformowała o odwołaniu ich tegorocznej edycji.

Powodem jest konflikt z Międzynarodową Unią Kolarską (UCI), która odmówiła rejestracji wyścigów w formie proponowanej przez Velon, a także sprzeciw kolarskiej władzy wobec dalszego rozwoju istniejącej od 2017 roku serii wyścigów.

Kolarska centrala miała również "bezprawnie" wprowadzić nowe zasady odnośnie kontrolowania danych pochodzących z rowerów i ich dystrybucji, twierdząc, że należą wyłącznie do niej i do organizatorów wyścigów, a nie do zespołów.

Wisienką na torcie było zabronienie dodania do kolarskiego kalendarza wyścigu kobiet w ramach ścigania w norweskim Stavanger. UCI miała stwierdzić, że "nie jest on najlepszym interesie kolarstwa kobiet".

UCI nieustannie atakowała Hammer Series, wykorzystując regulamin aby zabronić nam stosowania nazwy "Seria" i zabraniając tworzenia nowych formatów wyścigów. Ta dyskryminacja i antymonopolowe zachowanie zmusiło nas do zgłoszenia protestu w Komisji Europejskiej, ale ataki UCI na wyścigi i serię wciąż trwały. Niedawno UCI nie zezwoliła na dodanie kobiecego wyścigu z równą pulą nagród, transmisją i formatem do męskiego wyścigu Hammer Stavanger

– czytamy w komunikacie prasowym.

To działanie uniemożliwia firmie Velon i partnerom dalsze rozwijanie Hammer Series i wchodzących w jej skład wyścigów. W związku z tym, na zebraniu rady Velon, podjęto decyzję o nieorganizowaniu Hammer Series w 2020 roku.

Do tej pory rozegrano trzy edycje Hammer Series, z czego pierwsza, w 2017 roku, składała się wyłącznie ze ścigania w Limburgii. Dwie kolejne obejmowały także wyścigi w norweskim Stavanger. Oprócz tego, Velon zorganizował rywalizację w Hong Kongu, która odbyła się tylko raz, w 2018 roku, ostatnio z kalendarza znikając z powodu niestabilnej sytuacji politycznej.

Zwycięzcami pierwszych edycji Hammer Series były kolejno Team Sky (2017), Mitchelton–Scott (2018) i Jumbo–Visma (2019).

Spółka Velon powstała w 2014 roku i ma na celu reprezentowanie zespołów oraz podejmowanie inicjatyw, które pozwolą ekipom zarabiać na wyścigach. Obecnie zrzesza drużyny Bora-hansgrohe, CCC Team, Deceuninck - Quick-Step, EF Education First, Lotto Soudal, Mitchelton-SCOTT, Team Ineos, Team Jumbo-Visma, Team Sunweb, Trek-Segafredo i UAE Team Emirates.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: