Velon na drodze sądowej przeciwko UCI

Zrzeszająca 11 topowych drużyn spółka Velon pozwała Międzynarodową Unię Kolarską (UCI) do Komisji Europejskiej o naruszenie niektórych artykułów prawa antymonopolowego.

Przez ostatni rok UCI starała się powstrzymać pionierskie działania spółki Velon i ekip kolarskich odnośnie nowych wyścigów (Hammer Series), a także nowych technologii. Velon i jego akcjonariusze wierzyli i oczekiwali, że te inicjatywy będą wspierane przez UCI, tak jak w przeszłości. Jednak przez ostatnie 12 miesięcy UCI użyła swojej siły ustawodawczej oraz politycznej, aby zablokować działania Velon i ekip w sposób nieprawidłowy i niezgodny z prawem

– napisano w komunikacie.

Velon oskarża UCI o nieprawidłowe postępowanie w trzech punktach. Unia miała odmówić rejestracji wyścigów Hammer w 2020 roku, jeżeli te będą zawierały w nazwie słowo „Series” i nie podać powodu takiej decyzji. Ponadto kolarskie władze miały blokować rozwój tego projektu, „pomimo pozytywnego odbioru przez kibiców, zespoły i kolarzy, a także mocnego zainteresowania ze strony sponsorów i miast gospodarzy”.

Trzecim argumentem jest wprowadzenie nowych zasad odnośnie kontrolowania danych pochodzących z rowerów i ich dystrybucji. Unia „bez konsultacji” uznała, ze te powinny należeć wyłącznie do niej i do organizatorów wyścigów, odmawiając tego prawa zespołom.

Spółka Velon powstała w 2014 roku i ma na celu reprezentowanie zespołów oraz podejmować inicjatywy, które pozwolą ekipom zarabiać na wyścigach. Obecnie zrzesza drużyny Bora-hansgrohe, CCC Team, Deceuninck - Quick-Step, EF Education First, Lotto Soudal, Mitchelton-SCOTT, Team Ineos, Team Jumbo-Visma, Team Sunweb, Trek-Segafredo i UAE Team Emirates.

Projekt Velon ku zmianie kolarstwa

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: