Ministerstwo Sportu przedstawiło warunki wznowienia współpracy z PZKol

logo pzkol

Ministerstwo Sportu i Turystyki (MSiT) przedstawiło warunki, które spełnić muszą władze Polskiego Związku Kolarskiego (PZKol) by odbudować współpracę z resortem.

W siedzibie Ministerstwa Sporu i Turystki odbyło się dzisiaj spotkanie władz sportu z zarządem Polskiego Związku Kolarskiego, który 26 stycznia stracił prezesa - Dariusza Banaszka.

Dymisja ta otworzyła drogę do rozmów między resortem - największym sponsorem PZKol-u - a strukturami kolarskimi, które od kilku miesięcy znajdują się w opłakanym stanie. Po ustąpieniu Banaszka, ostatniego członka poprzedniego zarządu, ministerstwo zgodziło się na rozmowy z przedstawicielami Związku. Wcześniej te nie odbywały się - po kłótniach między działaczami i wychodzących na jaw problemach, w tym kwestii audytu dowodzić mającego przestępstw finansowych i seksualnych popełnionych przez jednego z pracowników Związku, resort wstrzymał finansowanie.

Minister Witold Bańka pod koniec 2017 roku zażądał dymisji całego zarządu i "całkowitego resetu" w polskim kolarstwie. Brak dymisji Banaszka spowodował, że 19 stycznia Bańka ogłosił zawarcie porozumienia z PKN Orlen, który finansował będzie stypendystów ministerstwa i członków programu Team 100. Kilka dni później minister w porozumieniu z Polskim Komitetem Olimpijskim (PKOl) uruchomił program "MSiT – MTB, Szosa i Tor", który zakłada dofinansowanie klubów sportowych, ich wzmocnienie i podniesienie poziomu szkolenia.

Ministerstwo w 2017 roku na projekty w Związku wydało około 17 milionów złotych, a kwota ta ma wzrosnąć w 2018 roku.

Według komunikatu wydanego przez ministerstwo, zarząd PZKol-u zobowiązał się do:

  • wyboru w trybie pilnym prezesa;
  • natychmiastowego podpisania porozumienia z Polskim Komitetem Olimpijskim i ścisłej z nim współpracy;
  • pełnego upublicznienia aktualnej sytuacji finansowej związku;
  • przygotowanie tzw. "mapy drogowej" wyjścia z kryzysu finansowego i wizerunkowego;
  • wdrożenia do procesu zarządczego zasad Kodeksu Dobrego Zarządzania dla Polskich Związków Sportowych;
  • natychmiastowego podjęcia rozmów z wierzycielami w sprawie spłaty długów;
  • regularnego i transparentnego raportowania postępu prac i podejmowanych działań;
  • podjęcia wszelkich działań w celu odbudowania zaufania społecznego.

Według informacji Rowery.org wybór prezesa Związku odbyć się ma 6 lutego, podczas najbliższego posiedzenia zarządu.

Ministerstwo wznowi pełną współpracę z PZKol w momencie podjęcia realizacji powyższych punktów. Do czasu przedstawienia "mapy drogowej" planu naprawczego finansowanie odbywać się będzie za pośrednictwem PKOl i bezpośrednio z ministerstwa.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: