Podsumowanie sezonu 2014 polkowickiej ekipy

Sezon kolarski 2014 to kolejny już rok, podczas którego ekipa „pomarańczowych” odnotowała wiele znaczących sukcesów.

To drugi sezon startów ekipy CCC Polsat Polkowice w gronie ekip Professional Team. W minionym sezonie ekipa liczyła łącznie 19 zawodników a wśród nich znaleźli się  dwaj nowi kolarze: Maciej Paterski i Białorusin Branislaua Samoilaua.

Już w lutym ekipa CCC Polsat Polkowice rozpoczęła pierwsze starty na wyścigach w Hiszpanii i Francji. Dobrą dyspozycją wykazał się Davide Rebellin, który m.in. ukończył na 3.miejscu wyścig Vuelta Ciclista a Murcia.  Natomiast w wyścigu Volta Ciclista Catalunya (kat. 2UWT) świetnie zaprezentowali się Marek Rutkiewicz i Maciek Paterski, zajmując podczas etapów odpowiednio 5. i 4. miejsca.

Pierwsze zwycięstwo dla ekipy wywalczył „nowy” nabytek ekipy, Maciej Paterski. Wygrał „Ślężańskiego Mnicha”, pierwszy wyścig otwierający sezon kolarski w Polsce. Był to początek dobrego sezonu Maćka. W maju został zwycięzcą bardzo trudnego wyścigu Tour of Norwey (kat.UCI 2HC), a podczas Tour de Pologne, wywalczył koszulkę najlepszego „górala” wyścigu. Wygrał również Memoriał Henryka Łasaka.

Drugim z kolarzy ekipy CCC Polsat Polkowice, który w minionym sezonie odnotował swoje najważniejsze sukcesy jest  Bartłomiej Matysiak. Na otwarcie sezonu w Sobótce był drugi, a w czerwcu na tej samej trasie sięgnął po tytuł mistrza Polski w kolarstwie szosowym w wyścigu ze startu wspólnego. Bardzo dobry wynik osiągnął również podczas Memoriału Grundmanna i Wizowskiego, gdzie wygrał jeden z etapów a wyścig ukończył na 2.miejscu.

Sezon 2014 to sezon w którym kolarze ekipy CCC Polsat Polkowice wywalczyli aż siedem medali w mistrzostwach krajowych. Oprócz tytułu mistrza Polski zdobytego przez Bartłomieja Matysiaka, kolejne złote medale przypadły również: Łukaszowi Owsianowi (górskie MP), Tomaszowi Kiendysiowi i Adrianowi Kurkowi (jazda parami) oraz drużynie w składzie: Tomasz Kiendyś, Adrian Kurek, Jarosław Marycz i Mateusz Taciak. Brązowy medal MP w jeździe indywidualnej na czas wywalczył Mateusz Taciak. Po tytuł mistrza Bułgarii sięgnął również Nikolay Mihaylov, wygrywając wyścig ze startu wspólnego a Białorusin Branislau Samoilau wywalczył brązowy medal w jeździe indywidualnej na czas.

Kolejne zwycięstwa dla ekipy, wywalczyli m.in. Mateusz Taciak, który wygrał klasyfikację generalną wyścigu „Szlakiem Grodów Piastowskich”, Jaroslaw Marycz zostając zwycięzcą wyścigu „Dookoła Mazowsza” a także Tomasz Kiendyś, który wygrał Tour of Rybnik. Zwycięstwa etapowe odnosili również Jacek Morajko i Grzegorz Stępniak podczas wyścigu Solidarności i Olimpijczyków, Adrian Kurek w wyścigu Tour of Estonia a także Breanislau Samoilau w rumuńskiej etapówce Sibiu Cycling Tour.

Sezon kolarski 2014 to drugi, bardzo udany rok ścigania w polkowickiej ekipie utytułowanego i doświadczonego kolarza z Włoch, Davide Rebellina. Na swoim koncie odnotował bardzo ważne zwycięstwo, wygrywając prestiżowy włoski klasyk kat. 1HC, Giro dellʹEmilia. Startując w wielu wyścigach na świecie, zajmował bardzo wysokie miejsca. W wyścigu Sibiu Cycling Tour zajął w generalce 2.miejsce  i dwukrotnie ukończył etapy na 3.pozycji. Dwa włoskie klasyki: Copa Sabatini i Tre Valli Varesine ukończył na 4.miejscu. W belgijskim klasyku najwyższej kategorii 1.HC, De Brabantse Pijl, zajął 7.miejsce a w kultowym Amstel Gold Race (1UWT), rywalizując z najlepszymi kolarzami na świecie kończy wyścig na 13.miejscu. Na 5.miejscu w klasyfikacji generalnej ukończył wyścig Dookoła Turcji. Na zakończenie sezonu kolarskiego 2014 w rankingu UCI Europa Tour zajął wysokie trzecie miejsce.

Kolejny już rok, ekipa CCC Polsat Polkowice uzyskało prawo i wystartowała w Mistrzostwach Świata w jeździe drużynowej na czas, które odbywały się w Ponferradzie (Hiszpania). Ekipa wystąpiła w składzie: Nikolay Mihaylov, Marek Rutkiewicz, Mateusz Taciak, Jarosław Marycz, Tomasz Kiendyś i Branislau Samoilau. Na 29 ekip kolarskich w tym 18 drużyn z World Touru, które przystąpiły do walki o światowy czempionat, ekipa  „pomarańczowych” uplasowała się na 18. miejscu.

Podczas całego sezonu 2014, zawodnicy ekipy CCC Polsat Polkowice 25. razy stawali na najwyższym stopniu podium. Ponadto zajęli 16. drugich i 14. trzecich miejsc. Na koniec sezonu, w rankingu Międzynarodowej Unii Kolarskiej Europa Tour, ekipa CCC została sklasyfikowana na 7. pozycji wśród 126 zarejestrowanych profesjonalnych ekip kolarskich.

Sezon kolarski 2014, uważam za bardzo udany pod każdym względem. Uzyskane przez kolarzy wyniki sportowe są naprawdę zadowalające. Cieszy fakt, że w drugim sezonie rywalizacji w gronie ekip profesjonalnych zakończyliśmy go w rankingu UCI Europa Tour na wysokim 7.miejscu, a Davide Rebellin został trzecim kolarzem tej klasyfikacji. Te wysokie lokaty świadczą o tym, że zawodnicy ekipy CCC z sezonu na sezon podnoszą swoje umiejętności, zdobywają cenne kolarskie doświadczenie i z powodzeniem nawiązują walkę z najlepszymi kolarzami światowego peletonu. Zwycięstwa Maćka Paterskiego w Tour of Norway, Rebellina Giro dellʹEmilia a także wywalczone tytuły mistrzów Polski są dobrym prognostykiem przed kolejnym sezonem kolarskim. Mamy przed sobą wytyczone kolejne, bardzo wyraźne cele, zarówno sportowe jak i organizacyjne i będziemy je konsekwentnie realizować w nadchodzącym sezonie kolarskim 2015

– powiedział dyrektor sportowy ekipy i jednocześnie Prezes Professional Cycling CCC, Robert Krajewski.

Źródło: www. cccsport.eu