Mistrzostwa Świata Innsbruck 2018. Quick-Step Floors wrócił na tron

Quick-Step Floors

Belgijski zespół Quick-Step Floors zdobył w Innsbrucku tytuł mistrza świata w jeździe drużynowej na czas.

Ekipa jadąca w składzie Kasper Asgreen, Laurens De Plus, Bob Jungels, Yves Lampaert, Maximilian Schachmann, Niki Terpstra pokonała o 18 sekund Team Sunweb oraz o 19 sekund BMC Racing Team.

Grupa CCC Sprandi Polkowice wywalczyła dobrą, 9. lokatę.

Wyścig prowadził z parku rozrywki i przygody w dolinie Ötztal, licząc 62 kilometry. 2/3 trasy pozwalało nabrać prędkości przekraczającej 60 km/godz., następnie wyrastał ciężki podjazd Axams (4,6 km; 5,7%), za którym pozostawało wypłaszczenie, zjazd oraz końcówka na metę w stolicy Tyrolu.

Na starcie stanęły 22 zespoły, w tym 12 Pro Team’ów i jeden ProContinental, polski CCC Sprandi Polkowice, oparty o Kamila Gradka, Adriana Kurka, Łukasza Owsiana, Szymona Sajnoka, Mateusza Taciaka i Jana Tratnika.

W sprzyjających warunkach atmosferycznych najlepsze otwarcie zaliczyła grupa Mitchelton-Scott, wyprzedzając po 23 kilometrach BMC Racing o 7 sekund. Quick-Step Floors tracił 12 sekund, Team Sky z Michałem Kwiatkowskim – 16, a obrońcy tytułu Team Sunweb – 22 sekundy. Szóstka „pomarańczowych” notowała 13. wynik, gorszy o 58 sekund.

Drugi pomiar czasu (45 km) był usytuowany na końcu podjazdu. Zgodnie z prognozami wspinaczka zrobiła swoje, większość ekip meldowała się w tym punkcie w czteroosobowych, góra pięcioosobowych składach.

Na czoło wyszła grupa Sunweb, o niespełna sekundę przed Quick-Step. W grze nadal pozostawał BMC Team, gdyż tracił 3 sekundy. Następne ekipy, Sky i Mitchelton, były daleko, jadąc wolniej o 30 sekund, a CCC przesunął się na 10. pozycję, ze stratą 1:32.

Ostatni fragment trasy znakomicie pokonali podopieczni Patricka Lefevere, zdobywając czwarty w historii grupy tytuł mistrzów świata. Team Sunweb finiszował po srebro, o niespełna 2 sekundy wyprzedzając BMC.

Wyniki Mistrzostw świata w kolarstwie szosowym 2018 – jazda drużynowa czas elity mężczyzn (CM), Ötztal/Area 47 – Innsbruck (62,4 km):

1 Quick - Step Floors                        1:07:25 55,5 km/godz.
  2 Team Sunweb                                  00:19
  3 BMC Racing Team                              00:20
  4 Team Sky                                     00:45
  5 Mitchelton - Scott                           00:57
  6 Movistar Team                                01:32
  7 Trek - Segafredo                             02:04
  8 Bora - Hansgrohe                             02:08
  9 CCC Sprandi Polkowice                        02:38