Katusha zatwierdza skład na sezon 2015

Ekipa Igora Makarova z nowymi koszulkami i ambitnymi planami

Rosyjska ekipa Katusha na przedsezonowej konferencji zaprezentowała skład i cele na rok 2015. Nie zabrakło podsumowań i planowania kolejnego sezonu.

To był solidny rok w WorldTourze, ale teraz pracujemy już nad kolejnym, siódmym sezonem naszej ekipy. Postawiliśmy sobie ambitne cele i będziemy chcieli je zrealizować

- zapowiedział manager zespołu Wiaczesław Jekimow, przypominając najważniejsze osiągnięcia swoich podopiecznych.

Zespół złożony głównie z Rosjan i Hiszpanów w sezonie 2014 odniosła 26 zwycięstw, na koncie zapisując triumf w Mediolan - San Remo (Aleksander Kristoff), wygrane etapy Volta a Catalunya (Joaquin Rodriguez), Tour de Romandie (Simon Spilak), Criterium du Dauphine (Spilak i Yuri Trofimov) oraz dwa etapowe triumfy Kristoffa na trasie Tour de France i wiktoria w niemieckim Vatenfall Cyclassics..

Ekipę w sezonie 2015 wzmocni też Sven Erik Bystrom - złoty medalista mistrzostw świata w wyścigu orlików, a ważnym punktem zespołu będzie też frakcja włoska ze zwycięzcą Mediolan - Turyn - Giampaolo Caruso - i nieocenionym pomocnikiem Lucą Paolinim.

W przyszłym sezonie chcemy by rosyjscy zawodnicy osiągali sukcesy w wyścigach WorldTour. To będzie rok przedolimpijski, będziemy więc robili wszystko by zdobyć kwalifikacje olimpijskie. Liczymy też na dobre występy w klasykach i wyścigach trzytygodniowych. Nasz skład został odpowiednio wzmocniony i jestem pewien, że uda nam się zrealizować założenia

- podkreślił były kolarz i trzykrotny złoty medalista olimpijski.

Liderem zespołu pozostaje Hiszpan Joaquim Rodriguez, który prowadził będzie kolegów w trakcie trzytygodniowych imprez. W wyścigach klasycznych i na płaskich odcinkach zabójczo groźny powinien być ciągle rozwijający się Norweg Aleksander Kristoff, a po raz kolejny w imprezach tygodniowych walczył będzie Słoweniec Simon Spilak.

Prezentacja zespołu odbywa się w cieniu dopingowej burzy w mediach. Niemiecka telewizja ARD wyemitowała przed kilkoma dniami materiał prezentujący dowody, w tym zeznania świadków, na stosowanie dopingu przez rosyjskich olimpijczyków. Cały materiał zebrał niemiecki dziennikarz Hajo Seppelt, ten sam, który w 2010 roku wymusił na Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) ujawnienie pozytywnego testu Alberto Contadora z Tour de France.

Zeznający w sprawie Vitaliy Stepanov twierdzi, że 99% kadry Rosji stosowało zabronione środki, a ochronę przed wpadką zapewniać mieli państwowi oficjele. Afera dotyczy głównie lekkoatletów, jednak zeznający twierdzą, że w gronie zawodników "chronionych" znajdowali się także kolarze.

Katusha ma swoją kartę w dopingowej kronice - nazwisko Jekimowa pojawia się w bardzo niekorzystnym świetle w raporcie USADA na temat zabronionych praktyk w ekipie US Postal, w 2012 roku na stosowaniu EPO złapano Denisa Galimzyanowa, a w 2014 roku okazało się, że dwuletnie zawieszenie za nieregularności w paszporcie biologicznym otrzymał Denis Menchov.

Skład ekipy Katusha na sezon 2015: Maxim Belkov, Sergei Chernetckii, Vladimir Isaychev, Pavel Kochetkov, Alexander Kolobnev, Dmitriy Kozonchuk, Viacheslav Kuznetsov, Sergey Lagutin, Aleksandr Porsev, Egor Silin, Iurii Trofimov, Alexey Tsatevich, Eduard Vorganov, Anton Vorobyev, Ilnur Zakarin (Rosja), Joaquim Rodriguez, Daniel Moreno, Angel Vicioso, Alberto Losada (Hiszpania), Jacopo Guarnieri, Giampaolo Caruso, Luca Paolini (Włochy), Alexander Kristoff, Sven Erik Bystrøm (Norwegia), Tiago Machado (Portugalia), Gatis Smukulis (Łotwa), Simon Špilak (Słowenia), Rüdiger Selig (Niemcy) i Marco Haller (Austria).

fot. Katusha Team

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: