Bauke Mollema (Trek-Segafredo) wygrał na podjeździe do Gourdon pierwszy etap Tour des Alpes Maritimes et du Var i został liderem wyścigu.
Holender pokonał w finale niezbyt trudnej wspinaczki Belga Grega van Avermaeta (AG2R Citroën) oraz Francuza Valentina Madouasa (Groupama-FDJ).
Otwarcie wyścigu, o długości 187 kilometrów, prowadzącego przez departamenty Alpy Nadmorskie oraz Var, było wyzwaniem dla klasykowców i górali. Kolarze krążyli wokół wioski Gourdon, w finale pokonując trzy razy wspinaczkę na metę wyznaczoną w jej centrum (7,8 km, 4,1%).
Ucieczkę, której przewaga maksymalnie sięgnęła 6 minut, zawiązali Flavien Maurelet (St-Michel-Auber 93), Otto Vergaerde (Alpecin-Fenix), Jeremy Leveau (Xelliss-Roubaix Lille Métropole), Tom Wirtgen (Bingoal-WB) i Oscar Cabedo Carda (Burgos-BH). Peleton prowadzili kolarze Ineos Grenadiers. Po pierwszej wspinacze na Gourdon różnica spadła poniżej 2 minut.
Podczas drugiego podejścia ucieczka rozpadła się i została wchłonięta przez główną grupę. Aktywnie jechali Tom Pidcock (Ineos Grenadiers) oraz Krists Neilands (Israel Start-Up Nation), ale to zespół Groupama-FDJ wprowadził okrojoną grupę na ostatni podjazd.
Do przodu szybko wyrwali się Neilands, Ben O’Connor (AG2R Citroën), Valentin Madouas (Groupama-FDJ) oraz Quentin Pacher (B&B Hotels p/b KTM). Ten ostatni 5 kilometrów przed metą objął samotnie prowadzenie, uciekając towarzyszom ucieczki i prowadzącemu peleton Geraintowi Thomasowi (Ineos Grenadiers).
Wysiłek Walijczyka i kolarzy Groupama-FDJ skasował akcję Pachera na 2800 metrów przed metą. Brak większej stromizny zwiastował finisz z grupki, na który obok Thomasa czaili się kolarze Trek-Segafredo. Swój moment dobrze wyczuł Bauke Mollema, który po etapowe zwycięstwo ruszył długim finiszem i zdołał przetrzymać nacierającego Grega van Avermaeta.
Poz. | Zawodnik | Grupa | Czas |
---|---|---|---|
1. | Bauke Mollema | Trek-Segafredo | 4:50:20 |
2. | Greg van Avermaet | AG2R Citroën Team | 00:01 |
3. | Valentin Madouas | Groupama-FDJ | |
4. | Michael Woods | Israel Start-Up Nation | |
5. | Giulio Ciccone | Trek-Segafredo | |
6. | Dorian Godon | AG2R Citroën Team | |
7. | Rudy Molard | Groupama-FDJ | |
8. | Jesús Herrada | Cofidis, Solutions Crédits | |
9. | Thibaut Pinot | Groupama-FDJ | |
10. | David Gaudu | Groupama-FDJ | |
11. | Arjen Livyns | Bingoal-Wallonie Bruxelles | |
12. | Jakob Fuglsang | Astana-Premier Tech | |
13. | Petr Vakoc | Alpecin-Fenix | |
14. | Magnus Cort | EF Education-Nippo | |
15. | Nairo Quintana | Team Arkéa Samsic | |
16. | Dan Martin | Israel Start-Up Nation | |
17. | Roger AdriÀ | Equipo Kern Pharma | |
18. | Jonathan Hivert | B&B Hotels p/b KTM | |
19. | Gorka Izagirre | Astana-Premier Tech | |
20. | Ben O'connor | AG2R Citroën Team | |
21. | Harold Tejada | Astana-Premier Tech | |
22. | Geraint Thomas | Ineos Grenadiers | |
23. | Ben Tulett | Alpecin-Fenix | |
24. | Julien El Fares | EF Education-Nippo | |
25. | Pavel Sivakov | Ineos Grenadiers | |
26. | Manuel Diaz José | DELKO | |
27. | Gianluca Brambilla | Trek-Segafredo | |
28. | Sander Armee | Team Qhubeka ASSOS | |
29. | Simon Clarke | Team Qhubeka ASSOS | |
30. | Omar Fraile | Astana-Premier Tech | 00:14 |
31. | David de La Cruz | UAE Team Emirates | |
32. | Fabio Aru | Team Qhubeka ASSOS | |
33. | Quentin Pacher | B&B Hotels p/b KTM | |
34. | Simon Carr | EF Education-Nippo | |
35. | Stéphane Rossetto | St Michel-Auber93 | |
36. | Miguel Eduardo Florez | Team Arkéa Samsic | |
37. | Pierre Latour | Team Total Direct Energie | |
38. | Tao Geoghegan Hart | Ineos Grenadiers | |
39. | Michael Storer | Team DSM | |
40. | Jelle Vanendert | Bingoal-Wallonie Bruxelles | |
41. | Laurens Huys | Bingoal-Wallonie Bruxelles | |
42. | Clément Champoussin | AG2R Citroën Team | 00:20 |
43. | Krists Neilands | Israel Start-Up Nation | |
44. | Alexis Vuillermoz | Team Total Direct Energie | |
45. | Kenny Elissonde | Trek-Segafredo | |
46. | Jimmy Janssens | Alpecin-Fenix | |
47. | Jhonatan Narvaez | Ineos Grenadiers | 00:22 |
48. | Juan Pedro Lopez | Trek-Segafredo | 00:24 |
49. | Urko Berrade | Equipo Kern Pharma | 00:33 |
50. | Simon Geschke | Cofidis, Solutions Crédits | 00:35 |
51. | Ryan Gibbons | UAE Team Emirates | |
52. | Bruno Armirail | Groupama-FDJ | 00:40 |
53. | Martijn Tusveld | Team DSM | 00:47 |
54. | Victor Langellotti | Burgos-BH | 01:31 |
55. | Joe Dombrowski | UAE Team Emirates | 01:34 |
56. | Clément Berthet | DELKO | 01:37 |
57. | Andrés Camilo Ardila | UAE Team Emirates | |
58. | Clément Carisey | DELKO | |
59. | Ben Gastauer | AG2R Citroën Team | 01:41 |
60. | Anthony Perez | Cofidis, Solutions Crédits | 01:43 |
61. | Víctor de La Parte | Team Total Direct Energie | |
62. | Fabio Felline | Astana-Premier Tech | 02:07 |
63. | Kenny Molly | Bingoal-Wallonie Bruxelles | 02:26 |
64. | Mathias de Witte | Xelliss-Roubaix Lille Métropole | |
65. | Jaime Castrillo | Equipo Kern Pharma | 02:42 |
66. | Oliver Naesen | AG2R Citroën Team | 03:44 |
67. | Eliot Lietaer | B&B Hotels p/b KTM | |
68. | Cyril Barthe | B&B Hotels p/b KTM | |
69. | Daryl Impey | Israel Start-Up Nation | |
70. | Mauro Finetto | DELKO | 04:06 |
71. | Christophe Laporte | Cofidis, Solutions Crédits | 05:20 |
72. | Simon Guglielmi | Groupama-FDJ | |
73. | Félix Parra José | Equipo Kern Pharma | |
74. | Rui Costa | UAE Team Emirates | |
75. | Nans Peters | AG2R Citroën Team | |
76. | Emil Vinjebo | Team Qhubeka ASSOS | |
77. | Xandro Meurisse | Alpecin-Fenix | 05:34 |
78. | Dimitri Claeys | Team Qhubeka ASSOS | |
79. | Biniam Ghirmay Hailu | DELKO | |
80. | Cristián Rodriguez | Team Total Direct Energie | |
81. | Cristian Camilo Munoz | UAE Team Emirates | |
82. | Henri Vandenabeele | Team DSM | |
83. | Fernando Barcelo | Cofidis, Solutions Crédits | |
84. | Yannis Voisard | Swiss Racing Academy | |
85. | Mathias Le Turnier | DELKO | |
86. | Thomas Pidcock | Ineos Grenadiers | 05:47 |
87. | Thibault Ferasse | B&B Hotels p/b KTM | 06:10 |
88. | Cyril Gautier | B&B Hotels p/b KTM | |
89. | Mathieu Burgaudeau | Team Total Direct Energie | |
90. | Stuart Balfour | Swiss Racing Academy | |
91. | Aloïs Charrin | Swiss Racing Academy | |
92. | Elie Gesbert | Team Arkéa Samsic | |
93. | Łukasz Owsian | Team Arkéa Samsic | |
94. | Anthony Turgis | Team Total Direct Energie | |
95. | Sep Vanmarcke | Israel Start-Up Nation | |
96. | Floris de Tier | Alpecin-Fenix | |
97. | Hugo Hofstetter | Israel Start-Up Nation | 07:16 |
98. | Fabien Doubey | Team Total Direct Energie | |
99. | Marco Brenner | Team DSM | |
100. | Luc Wirtgen | Bingoal-Wallonie Bruxelles | |
101. | Julien Bernard | Trek-Segafredo | |
102. | Pierre-Luc Perichon | Cofidis, Solutions Crédits | |
103. | Jempy Drucker | Cofidis, Solutions Crédits | |
104. | Hugo Houle | Astana-Premier Tech | |
105. | Toms Skujins | Trek-Segafredo | 10:04 |
106. | Rohan Dennis | Ineos Grenadiers | 10:34 |
107. | Nicola Bagioli | B&B Hotels p/b KTM | |
108. | Kevin Vermaerke | Team DSM | |
109. | Ivan Moreno | Equipo Kern Pharma | |
110. | Patrick Bevin | Israel Start-Up Nation | 12:39 |
111. | Oscar Cabedo | Burgos-BH | 12:43 |
112. | Jon Agirre | Equipo Kern Pharma | 13:55 |
113. | Martin Salmon | Team DSM | 14:01 |
114. | Leon Heinschke | Team DSM | |
115. | Jetse Bol | Burgos-BH | |
116. | Ander Okamika | Burgos-BH | |
117. | Carlos Garcia Pierna | Equipo Kern Pharma | |
118. | Tom Wirtgen | Bingoal-Wallonie Bruxelles | |
119. | Łukasz Wiśniowski | Team Qhubeka ASSOS | |
120. | Manuele Boaro | Astana-Premier Tech | |
121. | Antoine Duchesne | Groupama-FDJ | |
122. | Diego Rubio | Burgos-BH | |
123. | Jens Keukeleire | EF Education-Nippo | |
124. | Maxime Urruty | Xelliss-Roubaix Lille Métropole | |
125. | Flavien Maurelet | St Michel-Auber93 | |
126. | Adrien Guillonnet | St Michel-Auber93 | |
127. | Otto Vergaerde | Alpecin-Fenix | |
128. | Romain Cardis | St Michel-Auber93 | |
129. | Rémy Mertz | Bingoal-Wallonie Bruxelles | |
130. | Mitchell Docker | EF Education-Nippo | |
131. | Damian Luscher | Swiss Racing Academy | |
132. | Hideto Nakane | EF Education-Nippo | |
133. | Baptiste Bleier | St Michel-Auber93 | 14:42 |
134. | Morne van Niekerk | St Michel-Auber93 | |
135. | Jérémy Leveau | Xelliss-Roubaix Lille Métropole | |
136. | Angel Madrazo | Burgos-BH | |
137. | Amaury Capiot | Team Arkéa Samsic | |
138. | Alexandr Riabushenko | UAE Team Emirates | |
139. | Reto Muller | Swiss Racing Academy | |
140. | Mathias Reutimann | Swiss Racing Academy | |
141. | Tom Scully | EF Education-Nippo | |
142. | Robert Power | Team Qhubeka ASSOS | |
143. | Maximilien Picoux | Xelliss-Roubaix Lille Métropole | |
144. | Dylan van Baarle | Ineos Grenadiers | |
145. | Julien Antomarchi | Xelliss-Roubaix Lille Métropole | |
146. | Yakob Debesay | DELKO | |
147. | Dylan Kowalski | Xelliss-Roubaix Lille Métropole | |
148. | Pelayo Sanchez | Burgos-BH | 15:39 |
149. | Andrea Mifsud | Swiss Racing Academy | 22:45 |
Zapowiedź 2. etapu Giro d’Italia 2024. 5 maja (niedziela): San Francesco al Campo – Oropa (161 km ⭐️⭐️⭐️).
Ekwadorczyk Jhonatan Narvaez (Ineos Grenadiers) wygrał pierwszy etap 107. edycji Giro d’Italia i został liderem wyścigu.
Marianne Vos (Team Visma | Lease a Bike) triumfowała w Sigüenza w siódmym dniu La Vuelta Femenina.
Pod nieobecność ubiegłorocznego zwycięzcy, Primoza Roglica, z numerem jeden pojedzie drugi zawodnik tamtego wyścigu Geriant Thomas.
Evita Muzic dumna z siebie. Daria Pikulik bez ogródek o tym, jak przygotowania olimpijskie wyglądają w Polsce. Marta Lach znowu…
Francuzka Evita Muzic (FDJ-Suez) wygrała po wspinaczce do Laguna Negra szósty etap La Vuelta Femenina.