Pierwszy po przerwie. Trasa Dookoła Mazowsza 2020

Wyścig Dookoła Mazowsza (2.2) będzie pierwszą etapową imprezą nowego kalendarza Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).

Wyścig należący do cyklu Europe Tour w tym roku rozegrany zostanie w dniach 15-18 lipca.

Sezon szosowy w Polsce z reguły zaczyna się późno. Podczas gdy świat dawno już rywalizuje, u nas oficjalna inauguracja sezonu zwyczajowo odbywa się w pierwszej połowie kwietnia w Sobótce, gdzie rozgrywany jest "Ślężański Mnich".

Ten rok jest jednak z oczywistych względów kompletnie inny. Pandemia wirusa SARS-Cov-2 wywołała ogromny przestój również w świecie imprez sportowych i właściwie do ostatniej chwili nie było pewności, kiedy w końcu kolarze w Polsce będą mogli stanąć na starcie jakiegoś wyścigu.

Ostatecznie sezon 2020 na naszym podwórku zainauguruje 63. Wyścig Dookoła Mazowsza. Od środy do soboty rozegrane zostaną cztery etapy, a zawodnicy pokonają łącznie nieco ponad 500 kilometrów.

25 ekip na liście zgłoszeń

Wyścigowa posucha nie przełożyła się w szczególny sposób na listę startową "Mazowsza". Choć na starcie pojawić się powinno nieco więcej drużyn niż w ostatnich edycjach, będą one w mniejszych, 6-osobowych składach. Oznacza to, że na starcie w Teresinie stanie zgrabny, około 150-osobowy peleton.

Lista startowa (pdf)

Na 25 zgłoszonych ekip, 11 będzie z naszego krajowego podwórka. Będą to: CCC Development Team, TC Chrobry Scott Głogów, KLTC Konin, Mazowsze Serce Polski, KS Pogoń Puławy, KK Tarnovia Tarnowo Podgórne, Silvant Racing Team, LUKS Trójka Piaseczno, Voster ATS Team, Wibatech Merx Wrocław oraz GKS Cartusia Bike Atelier.

fot. Dominik Smolarek | www.dominiksmolarek.pl

Trasa dobrze znana

Organizatorzy wyścigu nie mają w zwyczaju dokonywać poważniejszych zmian pod względem trasy wyścigu. Ta tegoroczna będzie więc w dużej mierze powieleniem doskonale znanych z poprzednich lat etapów, choć pewną różnicę stanowić będzie przeniesienie tradycyjnej już czasówki na Służewcu na drugi dzień zmagań.

Etapy toczyły się będą na rundach i sprzyjały będą szybkim kolarzom, którzy potrafią odnaleźć się w przepychankach w finale. Krótka czasówka na Służewcu powinna wprowadzić różnice czasowe, natomiast tylko na ostatnim etapie długość rundy przekroczy 30 kilometrów, a droga miejscami mocniej się wzniesie.

15 lipca (środa) – etap 1: Teresin – Teresin (168 km)

16 lipca (czwartek) – etap 2: Służewiec (2,7 km; jazda indywidualna na czas)

17 lipca (piątek) – etap 3: Grodzisk Mazowiecki – Grodzisk Mazowiecki (170 km)

18 lipca (sobota) – etap 4: Kozienice – Kozienice (165 km)

Bonifikaty

Kolarze na trasie walczyć mogą o bonifikaty czasowe. Na sprintach lotnych do zdobycia są kolejno 3-2-1 sekundy, a na metach etapów pierwszego, trzeciego i czwartego odpowiednio 10-6-4.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: