Finanse i treningi. Minister sportu przedstawiła plan

Minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk przedstawiła ramowy plan wznawiania aktywności sportowej przez polskich olimpijczyków. Powroty do treningów w warunkach innych niż domowe miałby zacząć się 20 kwietnia, pod warunkiem, że plan zaaprobuje minister zdrowia i prezes Rady Ministrów.

W rozmowie z "TVP Sport", Dmowska-Andrzejuk wyjaśniła, że w ramach zapowiadanego pozwalania przez rząd na stopniowy powrót do funkcjonowania niektórych gałęzi gospodarki, do treningów powoli wrócić będą mogli olimpijczycy.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski oraz premier Mateusz Morawiecki 15 kwietnia zapowiedzieli, że od 19 kwietnia wejdą w życie przepisy pozwalające na stopniowe "odmrażanie" gospodarki, co najprawdopodobniej oznaczać ma poluzowanie przepisów wprowadzonych w walce z pandemią wirusa SARS-Cov-2.

Minister Sportu i Turystyki wyraziła nadzieję, że niewielkie grupy sportowców, olimpijczyków, po 20 kwietnia będą w stanie wznowić treningi w pięciu otwartych Centralnych Ośrodków Sportu (COS): w Spale, Cetniewie, Zakopanym, Wałczu i Szczyrku. Treningi te nie byłyby jednak powrotem do normalności: w planie przestawionym przez Dmowską-Andrzejuk 5-osobowe grupy mogłyby wrócić do pracy w takich ośrodkach stosując się do zaleceń lekarzy i pracując przy zachowaniu środków ostrożności.

Sportowców, którzy mogliby wrócić do treningów w takich warunkach wybierałyby związki sportowe.

Na liście obiektów, które zostałyby otwarte dla sportowców, znalazł się także tor w Pruszkowie, a minister wspomniała, że kwestia treningów kolarzy górskich i szosowych załatwiona mogłaby zostać dzięki wydaniu im specjalnych pozwoleń na jazdę w terenie.

Wcześniej, w liście otwartym z dnia 9 kwietnia, Minister Sportu zapewniła, że sportowcy nie pozostaną bez opieki.

W ramach naszych działań ukierunkowanych na sportowców, przedłużamy stypendia sportowe zawodnikom, którzy podczas stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii nie mogli lub nie będą mogli brać udziału w zawodach sportowych, a tym samym nie kwalifikują się do jego przyznania na kolejny okres. Wprowadziliśmy możliwość wypłaty wszystkim podmiotom, które zawarły umowę dotacyjną z Ministerstwem Sportu, kosztów pośrednich zadań, które nie zostały zrealizowane z uwagi na stan zagrożenia epidemicznego albo stan epidemii

– napisała wtedy.

Dmowska-Andrzejuk pod uwagę wzięła też sportowców wspieranych przez spółki Skarbu Państwa, którzy przygotowują się do Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Te zostały przełożone na lato 2021 roku.

Polska Fundacja Narodowa w porozumieniu z Ministerstwem Sportu podjęła decyzję o przedłużeniu wsparcia 250 beneficjentów programu Team100 do września 2020 roku. Wydłużony w czasie został również okres rozliczeniowy programu. Pozostaję w stałym kontakcie ze spółkami Skarbu Państwa zwłaszcza w kontekście przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Tokio. Obecnie nie ma ryzyka zerwania umów sponsorskich. Otrzymałam zapewnienie, że SSP będą dalej wspierać naszych wybitnych sportowców w walce o medale na światowych arenach

– podkreśliła.

W dniu 6 kwietnia Ministerstwo Sportu wydało wraz z Polską Fundacją Narodową oficjalny komunikat potwierdzający utrzymanie finansowania.

Wszyscy mamy świadomość, że globalny stan pandemii zmienił plany i projekty sportowe. Stąd solidaryzując się z trudnym położeniem, w jakim znaleźli się nasi beneficjenci, Polska Fundacja Narodowa wspólnie z Ministrem Sportu Panią Danutą Dmowską-Andrzejuk, podjęliśmy decyzję o utrzymaniu stypendiów niezależnie od okresu absencji sportowej i wydłużeniu okresu rozliczeniowego naszych stypendiów

– mówił prezes Polskiej Fundacji Narodowej, dr Marcin Zarzecki.

Takie planowanie już 6 dni wcześniej sygnalizował Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen, koncernu sponsorującego m.in. polskich kolarzy torowych.

Przeanalizowaliśmy wszystkie nasze umowy ze sportowcami oraz klubami i dostosowaliśmy je w ten sposób, aby móc je w pełni realizować w tym trudnym czasie. Niezmiennie wspieramy naszych zawodników i robimy wszystko aby na sportowe areny wrócili jeszcze silniejsi

– napisał na Twitterze.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: