Polski Związek Kolarski podał stan zadłużenia

balon z napisem "go Polska"

Polski Związek Kolarski (PZKol) zadłużony jest na kwotę ponad 12 milionów złotych, wynika z komunikatu opublikowanego przez organizację mającą kierować polskim kolarstwem.

Na tę kwotę składać się mają kolejno - nieco ponad 9 milionów złotych, które Związek winny jest firmie Mostostal Puławy, oraz blisko 3 miliony i 200 tysięcy złotych zadłużenia z roku 2017.

O sytuacji finansowej PZKol poinformował w piątkowym komunikacie na stronie internetowej, załączając czerwcowe sprawozdania z kontroli przeprowadzonych przez Najwyższą Izbę Kontroli (NIK) oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki (MSiT).

Na łączną kwotę 12 milionów 232 tysięcy 98 złotych i 44 groszy składają się ciągnące się za PZKol-em od dekady zobowiązania wobec firmy Mostostal, która wtedy za 91 milionów złotych wybudowała tor kolarski w Pruszkowie i dokonała na nim napraw. Według komunikatu, sam dług to 5 274 692,92 złote, natomiast odsetki urosnąć już miały do poziomu 3 762 991 złotych. Każdego dnia kwota zwiększa się o 830 złotych i 94 grosze.

Kontrole Ministerstwa i NIK-u stwierdziły, że PZKol wydał środki publiczne zgodnie z ich przeznaczeniem i "generalnie zrealizował zadania objęte umowami zawartymi na dofinansowanie zadań w 2017 r.", jednak sposób ich realizacji oraz prowadzenie dokumentacji i księgowości pozostawiał wiele do życzenia. Raport ministerialnej kontroli maluje obraz chaosu i niekompetencji, szczególny nacisk kładąc na niezgodne z przeznaczeniem wykorzystanie ponad pół miliona złotych dotacji oraz bałagan w ewidencji księgowej.

NIK potwierdziała, że "w ramach realizacji w 2017 r. zadania dotyczącego modernizacji toru kolarskiego, w PZKol nie było dokumentów pozwalających ustalić, w jaki sposób wybrano podmioty, którym zostały udzielone zamówienia."

W wyniku kontroli Ministerstwo wydało cztery decyzje, obligujące Związek do zwrotu nieco ponad miliona złotych dotacji. To jedna z większych pozycji na liście zadłużenia zbudowanego w roku 2017 - Związek 84 różnym podmiotom winien jest dodatkowo 2 157 206,85 złotych.

Raport NIK

Raport MSiT

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

3 Comments

 1. drumandi

  13 października 2018, 08:16 o 08:16

  Nie jest wesoło. Wszystko co PZKol dostanie od Ministerstwa natychmiast jest do oddania. Każdy z tych 84 podmiotów pójdzie do Sądu i komornik położy łapę na koncie. Można by przewidywać, że PZKol bankrutuje i w niedalekiej przyszłości zostanie postawiony w stan likwidacji. Pewno ogłosi upadłość i powstanie nowe Stowarzyszenie bez długów. Ale co z tymi co do tego doprowadzili?

  • Wierzyciel

   13 października 2018, 19:23 o 19:23

   Mam nadzieję, że zgodnie ze sztuką egzekucji komorniczej, rozpoczną od spłaty mniejszych wierzycieli, choć obawiam się, że mienia do wyprzedania nie ma zbyt wiele...

 2. Apollo

  17 października 2018, 07:34 o 07:34

  Dobra zmiana :).

%d bloggers like this:

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: