ASO prosi o skrócenie Giro d’Italia, Włosi mówią temu „nie”

Znamy nową datę tegorocznego Tour de France, natomiast reszta kalendarza na pozostałą część sezonu wciąż się kształtuje. Przygaszenie pandemii ma pozwolić na wznowienie międzynarodowych startów w sierpniu.

Program jest pisany wokół Touru, a dalej w kolejce stoją pozostałe dwa Wielkie Toury oraz monumenty. Czasu, nawet po wydłużeniu sezonu do listopada, pozostanie jednak bardzo niewiele, dlatego ASO chce obciąć Vuelta a Espana i Giro d’Italia.

Z hiszpańską trzytygodniówką kłopotu nie będzie, gdyż jej współwłaścicielem jest ASO. Według dyrektora Giro d’Italia, Mauri Vegniego, organizator Vuelty zaproponował skrócenie imprezy do osiemnastu dni. Odpadłyby trzy etapy holenderskie i pozostawionoby tylko jeden dzień odpoczynku.

ASO o podobne cięcia poprosiło RCS Sport, organizatora Giro. Tu jednak nie znalazło zrozumienia.

Posiadamy trzy cele: zorganizować Giro, utrzymać trzytygodniowy format i przywrócić wszystkie nasze wyścigi w kalendarzu

– cytuje „La Gazzetta dello Sport”, dyrektora RCS Sport Paolo Bellino.

Ponieważ kalendarz rozpocznie się w połowie sierpnia, nierealistyczne jest zakładać, że unikniemy nakładania się wydarzeń. UCI nam nie pomaga, ale jak zwykle ufam, że długość Giro nie stanie się przedmiotem dyskusji. W przeciwnym razie będzie to znakiem braku szacunku dla nas. Nie tylko jeżeli chodzi o samo Giro, ale również o całe Włochy

– zaznaczył.

UCI pełen kalendarz na resztę przerwanego na początku marca sezonu ma opublikować do 15 maja. Na razie „Gazzetta” przedstawiła prawdopodobną rozpiskę najważniejszych wydarzeń. Przedstawia się następująco:

Tour de France (29 sierpnia-20 września)
Mistrzostwa Świata w Szwajcarii (20-27 września)
Giro d’Italia (3-25 października)
Ronde van Vlaanderen (11 października)
Paryż-Roubaix (18 października)
Vuelta a Espana (24 października-8 listopada)
Il Lombardia (31 października)
Liege-Bastogne-Liege (8 listopada)

Mediolan-San Remo powinien się odbyć w sierpniu, tak samo jak Tirreno-Adriatico i Strade Bianche.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: