Organizatorzy BinckBank Tour ukarani

Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) wraz ze Związkiem Kolarzy Zawodowych (CPA) przygląda się bezpieczeństwu tras wyścigów. Konsekwencje ciało rządzące kolarstwem zawodowym wyciągnęło w stosunku do organizatorów etapówki BinckBank Tour.

Wyścig rozrywany w połowie sierpnia nie trafił na dobrą pogodę. Ta utrudniła rywalizację, ale na pierwszy plan wysunęła bezpieczeństwo rywalizujących i środki podejmowane by im je zapewnić.

Skargi na zbyt wąskie drogi i trasy naszpikowane wysepkami i drogową infrastrukturą w trakcie wyścigu zgłaszali kolarze. Zastrzeżenia te nabrały mocy szczególnie w kontekście wypadków na finiszach oraz śmierci Bjorga Lambrechta, a peleton przez CPA jasno zasygnalizował, że taki stan rzeczy jest nie do zaakceptowania na poziomie WorldTour.

BinckBank Tour 2019. Trasa w ogniu krytyki kolarzy

Skargi zostały przez Unię rozpatrzone, a w efekcie tych działań, wobec organizatorów wyciągnięte zostały konsekwencje. W toku planowania przyszłorocznej trasy organizatorzy zapłacą za obecność doradcy technicznego, którego wybierze Unia. Ten pomoże w projektowaniu trasy i wdrożeniu planu poprawy bezpieczeństwa, który UCI ma przygotować wraz z CPA. Organizatorzy zostaną także za swoje działania ocenieni, a cenzurka będzie miała wpływ na to, czy w 2021 roku nadal ujęci będą w kalendarzu WorldTour.

Unia nałożyła także niesprecyzowaną karę finansową, acz podkreśliła, że cały proces odbył się "w duchu współpracy" z organizatorami.

Unia wraz z CPA pracuje już nad kolejnymi propozycjami poprawy bezpieczeństwa. Tymi zająć ma się w niedługiej przyszłości jej Komitet Wykonawczy. To kolejne kroki, po wprowadzonych w 2017 roku zmianach w przepisach dla kierowców poruszających się w kolumnie wyścigu oraz w 2019 roku mechanizmach sankcjonujących organizatorów.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: