AIGCP drze koty z UCI

peleton na trasie Arctic Race of Norway

Stowarzyszenie drużyn zawodowych (AIGCP) w wydanym oświadczeniu poinformowało, że sprzeciwia się wprowadzeniu cyklu wyścigów UCI Classics Series, w formie proponowanej przez władze kolarskie.

Nowy cykl miał być częścią zaplanowanej od 2020 roku reformy kolarstwa szosowego,. Powinien objąć 20-25 wyścigów jednodniowych, które połączy wspólny szyld, sponsorzy tytularni i prawa telewizyjne. Ekipy zawodowe poparły wstępnie projekt, oczekując przy tym udziałów w spodziewanych zyskach.

Wsparcie AIGCP dla reformy 2020, zatwierdzonej we wrześniu 2018 r., było uzależnione od uruchomienia "Classics Series" na zasadzie konsensusu ze wszystkimi zainteresowanymi stronami, w tym z drużynami i kolarzami, oraz na podstawie wspólnego planu biznesowego i modelu własności, w którym prawa wszystkich stron byłyby uznawane i respektowane. Taka seria klasyków miała być kamieniem milowym w kierunku prawdziwej reformy, jakie potrzebuje profesjonalne kolarstwo mężczyzn: zmiany obecnego wadliwego modelu ekonomicznego, który przez lata wyrządził wiele szkód nie tylko zespołom i kolarzom, ale także wielu organizatorom wyścigów.

Zespoły ubolewają nad tym, że nie poczyniono w tym zakresie znaczących postępów. W rzeczywistości prawa drużyn i zawodników nie są ani uznawane, ani respektowane, a obecne podejście i proponowane ramy regulacyjne nie zapewniają obiecanej struktury, która ostatecznie umożliwiłaby zainteresowanym stronom urzeczywistnienie zmian modelu ekonomicznego, których ten sport desperacko potrzebuje.

W związku z tym AIGCP formalnie poinformował UCI o odrzuceniu Classics Series w formie wdrażanej przez UCI. Żaden z zespołów czy zakontraktowanych zawodników nie może być związany z Classics Series bez wyraźnej zgody tego zespołu

– napisano w oświadczeniu.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: