[Aktualizacja] MŚ Yorkshire 2019. Nils Eekhoff zdyskwalifikowany za jazdę za samochodem

Nils Eekhoff

Nils Eekhoff został mistrzem świata na mniej niż pół godziny. Orlik z Holandii wygrał wyścig w Harrogate, ale został 40 minut później zdyskwalifikowany.

Eekhoff na finiszu pokonał Włocha Samuele Battistellę oraz Szwajcara Steffana Bisseggera, do czołówki dołączając zaledwie na ostatnich 2 kilometrach.

Sędziowie nie potwierdzili jednak układu podium i kilka minut po zakończeniu wyścigu rozpoczęli sprawdzanie wyników. Po 40 minutach ogłoszono decyzję: Eekhoff został zdyskwalifikowany, złoto przypadło Battistellemu, a na podium wskoczył także czwarty na kresce Thomas Pidcock.

Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) w wydanym później komunikacie jury poinformowała, że zdyskwalifikowani zostali także Włoch Alexander Konychev i Duńczyk Andreas Nielsen. Cała trójka kary otrzymała za nadmierne korzystanie z pomocy samochodów w kolumnie wyścigu.

Eekhoff około 123 kilometry przed metą zderzył się z samochodem, co skończyło się małym uszkodzeniem barku. Holender mimo to wskoczył na rower, ale do peletonu wracał przez kilka kilometrów, korzystając z pomocy samochodu swojej federacji.

Trener holenderskiej federacji, Adriaan Helmantel, w rozmowie z "Cyclingnews" potwierdził, że zawodnikowi udzielił pomocy i pozwolił jechać za samochodem, ale zaprzeczył jakoby holował podopiecznego.

Sędziowie po zakończeniu zmagań dopatrzyli się w tym złamania przepisów, wymierzając najsurowszy z wymiarów kary przewidzianych dla tego wykroczenia w przepisach.

Według włoskiej telewizji "Rai", jury zaniepokoiły dane GPS, które wskazywać miały na prędkości wyższe niż możliwe do uzyskania na rowerze w tym punkcie trasy. UCI w drugim komunikacie wyjaśniła, że Holender jechał za samochodem przez ponad 2 minuty, a decyzja jury zapadła na podstawie zapisu wideo oraz rozmowy z zawodnikiem i jego ekipą.

Jazda za samochodem, co do zasady, jest zabroniona, natomiast w praktyce jest normą w peletonie, a samochody w kolumnie pomagają zawodnikom wrócić do peletonu po kraksach lub defektach.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: