Prezentacja Tour Colombia 2.1 2019

logo Tour Colombia

Po raz drugi międzynarodowy peleton w lutym odwiedzi Kolumbię. Impreza zainicjowana przed rokiem jako Colombia Oro y Paz tym razem wystąpi pod nazwą Tour Colombia 2.1.

Jak sama nazwa wskazuje, kolumbijska impreza jest wyścigiem kategorii 2.1 i jako taki zadebiutowała w ubiegłym roku. Jej organizacja kapitalizuje na sukcesach kolumbijskich kolarzy i stanowi pewną przeciwwagę dla rozgrywanej od dekad, acz ignorowanej przez europejski peleton, Vuelta a Colombia (2.2).

Miejsce w kalendarzu i ranga inauguracyjnego wyścigu odbiły się na obsadzie do Ameryki Południowej przyjechało kilka ekip z światowego topu i gwiazd spoza kontynentu. Niemniej jednak oblicze wyścigu pozostało niezmienne  o zwycięstwo na poprowadzonej na wysokości trasie nadal bili się Kolumbijczycy. 

W tym roku scenariusz nie powinien ulec zmianie. Colombia 2.1 liczy sześć etapów i rozegrany zostanie w dnia 12-17 lutego. Najlepsi kolumbijscy kolarze z pewnością będą chcieli pokazać się swoim, licznie wylegającym na trasy kibicom i stworzyć niezapomniane widowisko. 

Trasa

Wyścig rozpocznie się w Medellin, na pierwsze różnice wprowadzić ma 14-kilometrowy odcinek jazdy drużynowej na czas. Trzy kolejne etapy to szanse dla sprinterów, natomiast dwa ostatnie dni rozstrzygną o układzie klasyfikacji generalnej.

Piąty etap złożony będzie z czterech rund naznaczonych wspinaczką na Alto Nano (3,5 km, 5,5%), po których finisz zaplanowano na płaskowyżu po podjeździe Alto La Union (7,4 km, 5%). Ostatniego dnia w programie za to górski finisz na Alto las Palmas (15,5 km, 6,3%).

12 lutego  etap 1: Medellin  Medellin (14 km, jazda drużynowa na czas) 


13 lutego  etap 2: Viva la Ceja  Viva la Ceja (150,5 km)


14 lutego  etap 3: Mall Llanogrande  Mall Llanogrande (167,6 km)


15 lutego  etap 4: Medellin  Medellin (144 km)


16 lutego  etap 5: La Union La Union (176,8 km)


17 lutego etap 6: El Retiro  Viva Palmas (173,8 km)

Obsada

Na starcie zobaczymy 29 ekip w sześcioosobowych składach. W stawce znalazło się 6 ekip WorldTour, 7 drużyn Proffesional Continental oraz drużyny kontynentalne i reprezentacje narodowe. W tym roku zabrakło CCC Team

Do wyścigu w niesamowicie mocnym składzie przystąpi Team Sky. Wydaje się, że spośród sześciu zawodników aż 5 mogłoby powalczyć o najwyższe laury. Obrońcą tytułu jest Egan Bernal, który jest także głównym faworytem imprezy. Poza tym w składzie znaleźli się także 4. przed rokiem Sergio Henao, 6. Ivan Sosa i 10. Jhonatan Narvaez. Nie można zapominać o tym, że pojawi się tu Chris Froome, ale Brytyjczyk raczej skupi się na nabijaniu wyścigowych kilometrów. 

Naprzeciwko Sky stanie Movistar, który także wystawi mocny skład. Kierownikiem zamieszania powinien być Nairo Quintana, ale początek sezonu w jego wykonaniu nie jest zadowalający. W odwodzie pozostają zwycięzca Vuleta a San Juan  Winner Anacona  a także Richard Carapaz i Marc Soler.

O zwycięstwo z pewnością powalczy Rigoberto Uran (EF Education-First), który był trzeci przed rokiem. Razem z wracającym po kontuzji Danielem Felipe Martinezem może napsuć krwi faworytom. 

Wielkim faworytem tej imprezy będzie Miguel Angel Lopez. W tej chwili to jeden z najlepiej rozwijających się Kolumbijczyków. Zawodnik Astany z pewnością chciałby odnieść prestiżowe zwycięstwo w swoim narodowym wyścigu. 

W wyścigu pojawią się także sprinterzy. Główne role powinni tu odegrać Fernando Gaviria (UAE Team Emirates) i Alvaro Hodeg (Deceuninck - Quick Step). Pierwszy jest w tym roku w dobrej dyspozycji, a drugi musi oglądać plecy tego pierwszego. Być może w Kolumbii ta sytuacja się odwróci? Dwójce szyki pomieszać spróbuje Włoch Andrea Guardini, rozpoczynający swój drugi sezon z Bardiani-CSF.

Pełna lista startowa

Transmisja

Relację z wyścigu prowadziły będą kanały ESPN (w inetrnecie pod adresem http://www.espn.com.ar/ciclismo/) oraz brytyjski Eurosport.

Przed rokiem

 1 Egan Bernal (Col) Team Sky                  20:49:03
 2 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                00:08
 3 Rigoberto Uran (Col) EF Education First-Drapac          00:11
 4 Sergio Henao (Col) Team Sky                   00:12
 5 Daniel Martinez (Col) EF Education First-Drapac         00:43
 6 Ivan Sosa (Col) Androni Giocattoli-Sidermec           00:45
 7 Julian Alaphilippe (Fra) Quick-Step Floors            00:50
 8 Aristobulo Cala Cala (Col) Bicicletas Strongman         01:10
 9 Danny Alberto Osorio (Col) Orgullo Paisa             01:12
 10 Jhonatan Narvaez (Ecu) Quick-Step Floors             01:18

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: