Torowe Mistrzostwa Polski 2018 odwołane lub przełożone

tor kolarski

Torowe Mistrzostwa Polski nie zostaną rozegrane w terminie 11-14 października 2018 roku, poinformował Polski Związek Kolarski (PZKol).

W Pruszkowie, w dniach 11-14 października, miały odbyć się Torowe Mistrzostwa Polski elity w konkurencjach sprinterskich i średniodystansowych oraz w konkurencjach nieolimpijskich w kategorii junior młodszy. Według wydanego dziś komunikatu Związku, podpisanego przez prezesa Zarządu Janusza Pożaka, zawody zostały odwołane z powodu "braku środków finansowych".

Komunikat został jednak zmieniony i obecnie mówi o "zmianie terminu", deklaruje, że "mistrzostwa odbędą się do końca 2018 roku, dokładny termin zostanie podany w jak najszybszym czasie". Poprzedni dopisek, o odwołaniu imprezy z powodu braku środków finansowych, nie został usunięty.

PZKol od końca roku 2017 znajduje się w poważnych tarapatach finansowych. W obliczu skandalu na tle obyczajowym, zatargów z Ministerstwem Sportu i Turystyki (MSiT) i problemów z zarządzaniem, dopływ środków odcięli sponsorzy, w tym MSiT.

Po wymuszonej przez ultimatum Ministerstwa rezygnacji zarządu i wyborze nowych władz, dialog z Ministerstwem został wznowiony. W tym jednak czasie konta Związku zajął komornik, wykonujący egzekucję w imieniu Mostostalu, któremu Związek winien jest blisko 10 milionów złotych - za prace wykonane przy torze kolarskim w Pruszkowie i odsetki. Brak środków na normalne funkcjonowanie struktur sparaliżowało organizację, a finansowanie kadry narodowej, na mocy porozumienia z Ministerstwem, przejął Polski Komitet Olimpijski.

Zarząd PZKol na początku lutego wybrał na prezesa Janusza Pożaka, który realizować ma plan naprawczy, uzgodniony z MSiT. Związek porozumiał się wprawdzie z Mostostalem, podjął próby naprawy sytuacji na bazie mapy drogowej zatwierdzonej przez Ministerstwo, a po pewnym czasie zaczął ponownie otrzymywać finansowanie z MSiT, przeznaczone jednak na z góry określone zadania, nie spłaty długów.

Działania te jednak nie zdołały rozwiązać najbardziej palących problemów Związku, który, bez sponsorów i wypracowywania przychodów, tonie w długach, pod znakiem zapytania stawiając możliwość jego obsługi i zarządzania m.in. kadrami narodowymi.

W ostatnich miesiącach roku 2018 finansowanie z ministerstwa przejął Wielkopolski Związek Kolarski, zastępując w tej roli niewydolne struktury centralne.

Polski Związek Kolarski. Puszka Pandory zamiast oczyszczenia

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

1 Comment

  1. Obserwator

    5 października 2018, 09:53 o 09:53

    Pozostaje tylko czekać na komunikat o przeniesieniu planowanych na marzec 2019 r. mistrzostw świata z Pruszkowa do Londynu/Appeldorn/Berlina czy w inne wydolne organizacyjnie miejsce 🙁

%d bloggers like this:

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: