Amstel Gold Race 2018. Niewiadoma z Canyon-SRAM kontra Boels Dolmans

Katarzyna Niewiadoma na rowerze

Katarzyna Niewiadoma wraz z Pauline Ferrand-Prevot poprowadzi zespół Canyon-SRAM na trasie holenderskiego wyścigu Amstel Gold Race.

Trzecia przed rokiem Polka i ósma przed rokiem Francuzka spróbują rzucić wyzwanie grupie Boels Dolmans. Holenderska ekipa przed rokiem za sprawą Anny van der Breggen wygrała wszystkie trzy ardeńskie klasyki i w tym roku kontynuuje dobrą passę - van der Breggen wygrała już Strade Bianche i Ronde van Vlaanderen, a Amy Pieters Ronde van Drenthe.

Trzeba walczyć ze swoimi słabościami od startu do mety. cały czas trzeba być skupioną, jeśli zdekoncentrujesz się nawet na kilka minut, wpadasz z gry

- powiedziała Niewiadoma, która przed rokiem na mecie "Piwnego Wyścigu" zameldowała się na trzecim miejscu.

Wznowiony po latach wyścig kobiet był miejscem niecodziennego wydarzenia. Niewiadoma w finiszu kreskę przecięła równocześnie z Annemiek van Vleuten i sędziowie, mimo dokładnego zapisu wideo, nie byli w stanie rozstrzygnąć, która z zawodniczek powinna zostać sklasyfikowana jako trzecia. Polka i Holenderka otrzymały trzecią lokatę ex aequo - werdykt rzadki, ale nie niespotykany.

Katarzyna Niewiadoma celuje w ardeńskie klasyki i Tour of California

Niewiadoma w sezonie 2017 byłą jedną z najsilniejszych zawodniczek w stawce i na trasach ardeńskiego tryptyku trzykrotnie zameldowała się na podium, trzy raz finiszując jako trzecia. W tym sezonie trzy kwietniowe wyścigi są głównym celem jej wiosny, choć podejście do startu jest inne, gdyż za Polką stoi mocniejsza ekipa, a sama zawodniczka ma już na koncie zwycięstwo.

Lubię Amstel Gold Race, bo przypomina mi o moich pierwszych krokach w zawodowym peletonie. Wspominam tę podróż i przygodę z kolarstwem, myślę o tym, jak dotarła tu, gdzie jestem

- zaznaczyła.

Niewiadoma zawodową karierę zaczynała na szosach Limburgii - w sierpniu 2013 roku jako stażystka ekipy Rabobank-Liv wzięła udział w wyścigu etapowym Boels Rental Ladies Tour i zajęła 10. miejsce w klasyfikacji generalnej, wygrywając też klasyfikację młodzieżową.

Niecałe pięć lat po tym debiucie Polka na holenderskie szosy wraca jako zawodniczka bardziej doświadczona, mająca na koncie triumfy w WorldTourowych Trofeo Alfredo Binda i OVO Energy Women's Tour, ale wciąż rozwijająca się i wkraczająca w okres kariery, w którym realizować może swój potencjał.

23-latce oprócz Pauline Ferrand-Prévot na trasie pomogą Alena Amialiusik, Alexis Ryan, Elena Cecchini i Trixi Worrack.

Aby wygrać ardeński klasyk potrzebujesz pewności siebie, pomaga znajomość trasy, dobra forma i wiara w zespół. Można wygrać tylko z zespołem. Nikt nie wygrywa w Ardenach sam

- podsumowała Polka.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: