Puchar Świata MTB XCO 2018. Czwórka Polaków zainauguruje cykl w RPA

Maja Włoszczowska mknie na rumaku marki Kross

Czwórka Polaków wystartuje w inauguracji Pucharu Świata w kolarstwie górskim cross-country. Zawody odbędą się w w miejscowości Stellenbosch (RPA), 10 marca.

Największe szanse na dobry wynik ma mistrzyni Polski – Maja Włoszczowska (Kross Racing Team). Dwukrotna wicemistrzyni olimpijska co prawda nie jest jeszcze w najlepszej dyspozycji, ale mimo wszystko powinna uplasować się w czołówce.

Włoszczowska sezon zaczęła już tydzień temu, podczas hiszpańskiego wyścigu Internacionales Chelva XCO (C1), gdzie zajęła 3. miejsce. Wygrała mistrzyni świata – Jolanda Neff – także reprezentująca polską drużynę Kross Racing.

W wyścigu elity kobiet pojedzie także Paula Gorycka (Struby-BIXS Team). 28-latka w tym sezon spróbuje wrócić do formy sprzed lat. Polka także ma już za sobą pierwszy start – Gorycka zajęła 16. miejsce podczas Verona MTB (C2).

W rywalizacji elity mężczyzn na starcie stanie Bartłomiej Wawak (Kross Racing Team). 25-letni zawodnik sezon zaczął dobrze – pierwszy start zaliczył podczas mocno obsadzonego Copa Catalanya w Gironie, gdzie zajął 11. miejsce z niewielką startą do zwycięzcy. Tydzień później Wawak wywalczył świetne 2. miejsce w wyścigu Chelvi przegrywając zaledwie o 8 sekund z Gioele Bertolinim (Team Focus Selle Italia).

Najmłodszym startującym spośród wszystkich Polaków jest Mateusz Nieboras (JBG2 CryoSpace Team). Mistrz Polski juniorów z ubiegłego sezonu wkracza w nową kategorię wiekową i ścigał się będzie z młodzieżowcami. Nieboras też już miał okazję przepalić nogę – 19-latek startował w hiszpańskich etapówkach MTB – Costa Blanca Bike Race oraz Mediterranean Epic, gdzie zajmował miejsca w drugiej dziesiątce.

W zeszłym roku klasyfikację generalną Pucharu Świata wygrali Nino Schurter (Scott-SRAM MTB Racing) oraz Yana Belomoina (CST Sand American MTB Racing Team). W tym sezonie również będą starać się o obronę tytułu, choć konkurencja wydaje się być mocno wyrównana.

Puchar Świata w kolarstwie górskim cross-country w sezonie 2018 zyskał nową nazwę oraz sponsora. Wyścigi sponsorował będzie niemiecki koncern samochodowy Mercedes-Benz, a w rezultacie cykl oficjalnie nosił będzie nazwę Mercedes-Benz UCI Mountain Bike World Cup.

Relację live z wyścigów elity będzie można obejrzeć na stronie redbull.tv.