Puchar Świata MTB XCO 2018 #1: Młody Gaze przerywa hegemonię Schurtera, Włoszczowska piąta

Duet Specialized Racing Team - Annika Langvad i Samuel Gaze - wygrali pierwszą odsłonę tegorocznego Pucharu Świata w kolarstwie górskim cross-country.

Dunka na trasie w miejscowości Stellenbosch w Republice Południowej Afryki pokonała Francuzkę Pauline Ferrand-Prevot (Canyon Factory Racing XC) oraz Anne Tauber (CST Sandd American Eagle MTB Team).

5. miejsce zajęła Maja Włoszczowska (Kross Racing Team).

Od samego początku widać było, że bardzo mocna jest Langvad, tempa dotrzymywała jej tylko Francuzka Ferrand-Prevot. Ostatecznie Dunka zdystansowała rywalkę na 13 sekund i samotnie dojechała do mety. Ponad pół minuty później do mety dotarła Holenderka Anne Tauber i to ona zajęła 3. miejsce. Za plecami Tauber mogliśmy oglądać piękną walkę o 4. miejsce - na finiszu najlepsza okazała się Helen Grobert (Cannondale Factory Racing), a sekundę później duet z Kross Racing Team - Maja Włoszczowska oraz mistrzyni świata Jolanda Neff.

37. miejsce, ze startą ponad 11 minut, zajęła druga z Polek - Paula Gorycka (Strüby Bixs MTB Team).

Kilka chwil później na tę samą trasę ruszył peleton elita mężczyzn, a tam głównym faworytem był mistrz świata oraz mistrz olimpijski - Nino Schurter (Scott-SRAM). Szwajcar od startu mocno ruszył ale natychmiast doskoczyli do niego Samuel Gaze oraz Maxime Marotte (Cannondale Factory Racing). Chwilę później do tej trójki dołączył znany głównie ze zmagań przełajowych Mathieu van der Poel (Corendon-Circus), który od startu musiał mocno gonić.

Szybko z tej czwórki wykrystalizowała się dwójka, która miało walczyć o zwycięstwo. Gaze oraz Schurter zdawali się mocniejsi od Marotte'a, natomiast tempa nie wytrzymał van der Poel. Czołowa trójka jechała równo i dojechała razem aż do finiszu, gdzie minimalnie najlepszy okazał się 23-letni Gaze.

To nie był dobry dzień Bartka Wawaka - zawodnik Kross Racing Team zajął 74. miejsce.

Wyniki

Elita mężczyzn:

1. Samuel Gaze (Nowa Zelandia) Specialized Racing             1:30:14
2. Nino Schurter (Szwajcaria) Scott-SRAM                        00:01
3. Maxime Marotte (Francja) Cannondale Fatory Racing            00:02
4. Mathieu van der Poel (Holandia) Corendon-Circus              01:10
5. Titouan Carod (BMC Racing XC)                                01:27
6. Anton Cooper (Nowa Zelandia) Trek Factory XC                 02:02
7. Florian Vogel (Szwajcaria) Focus XC Team                     02:14
8. Henrique Avancini (Brazylia) Cannondale Factory Racing       02:22
9. Mathias Flückiger (Szwajcaria) Thomus Racing Team            02:23      
10. Andri Frischknecht (Szwajcaria) Scott-SRAM                  02:32
...
74. Bartłomiej Wawak (Kross Racing Team)                        11:00

Elita kobiet:

1. Annika Langvad (Dania) Specialized Racing                  1:33:14
2. Pauline Ferrand-Prevot (Francja) Canyon-SRAM                 00:13
3. Anne Tauber (Holandia) Habitat MTB Team                      00:34
4. Helen Grobert (Niemcy) Cannondale Factory Racing             01:15
5. Maja Włoszczowska (Polska) Kross Racing Team                 01:16
6. Jolanda Neff (Szwajcaria) Kross Racing Team
7. Catherine Pendrel (Kanada) Clif Pro Team                     01:55
8. Sabine Spitz (Niemcy) Wiawis Bikes Pro Team                  02:43
9. Linda Indergand (Szwajcaria) Fpcus XC Team
10. Alessandra Kessler (Szwajcaria)                             02:47
...
37. Paula Gorycka (Polska) Strüby Bixs MTB Team                 11:42

Mężczyźni do lat 23:

1. Petter Fagerhaug (Norwegia)                                1:18:23
2. Ben Oliver (Nowa Zelandia)                                   01:06
3. Nielo Perrin Ganier (Francja)                                01:54
4. Simon Andreassen (Dania)                                     02:30
5. Pierre De Froidmont (Belgia)                                 02:38
6. Maximilian Brandl (Niemcy)
7. Martin Emil Siggerud (Norwegia)                              02:58
8. Filippo Colombo (Szwajcaria)                                 03:08
9. Jonas Lindberg (Dania)                                       03:11
10. Axel Zingle (Francja)                                       03:24
...
44. Mateusz Nieboras (Polska)                                   09:35

Kobiety do lat 23:

1. Malene Degn (Dania)                                        1:18:52
2. Sina Frei (Szwajcaria)                                       00:27
3. Evie Richards (Wielka Brytania)                              00:48
4. Helene Clauzel (Francja)                                     01:19
5. Loana Lecomte (Francja)                                      02:12
6. Caroline Bohe (Dania)                                        02:38
7. Chiara Teocchi (Włochy)                                      03:16
8. Lisa Pasteriner (Austria)                                    03:28
9. Isla Short (Wielka Brytania)                                 03:32
10. Anotonia Daubermann (Niemcy)                                03:34

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: