Wyłączenia dla celów terapeutycznych pod lupą UCI i WADA

Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) zajęła stanowisko po publikacji raportu komisji parlamentu brytyjskiego, która zajmowała się historią ekipy Sky i Bradleya Wigginsa.

UCI zapowiedziała, że ponownie pochyli się nad systemem TUE, czyli wyłączeń dla celów terapeutycznych. Mająca siedzibę w szwajcarskim Aigle organizacja zapowiedziała, że zgodnie z rekomendacją parlamentarzystów, będzie szukała możliwości poprawienia procedury przyznawania TUE.

UCI zaostrzyła zasady dotyczące przyznawania wyłączeń w 2014 roku, po tym jak na jaw wyszło, że TUE na prednizolan otrzymał Chris Froome. Procedury wprawdzie zostały dopełnione, ale autoryzację wydano tuż przed Tour de Romandie, a zgodę wydał jeden lekarz - szef sztabu medycznego UCI.

Po zmianach o wydanie zgody na przyznanie wyłączenia dla celów terapeutycznych wydaje panel ekspertów, który kieruje się zasadą jednomyślności.

Prezydent Unii David Lapartient w kwietniu spotka się ze Światową Agencją Antydopingową (WADA), by porozmawiać na temat całkowitego zakazu stosowania kortykosterydów oraz środka przeciwbólowego tramadolu. Taką rekomendacją kończył się raport parlamentarnej komisji Izby Gmin.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: