Antwan Tolhoek zawieszony za doping | Cztery Polki w UAE Tour

Antwan Tolhoek

Kolarz Vismy mistrzem świata w narciarstwie klasycznym. Harold Tejada wygrał drugi etap Tour Colombia. Lavevere: „kolarstwo to nie piłka nożna”. Wiadomości z peletonu, ze środy, 7 lutego.

Wiadomości dnia

Antwan Tolhoek został tymczasowo zawieszony przez Międzynarodową Unię Kolarską. 29-letni Holender uzyskał pozytywny wynik testu antydopingowego.

Chodzi o steryd anaboliczny. Próbka została pobrana poza zawodami, 27 listopada zeszłego roku.

Etapowy zwycięzca Tour de Suisse 2019 w tym sezonie miał ścigać się dla maleńkiego portugalskiego Sabgal-Anicolor, po tym jak nie został z nim przedłużony kontrakt w Lidl-Trek. Do 2021 roku startował w Jumbo-Vsima.

W czwartek rozpocznie się czteroetapowy wyścig WorldTour, UAE Tour Women.

Trasy UAE Tour i UAE Tour Women 2024

Do startu zostały zgłoszone cztery polskie zawodniczki, Agnieszka Skalniak-Sójka (Canyon//SRAM Racing), Marta Jaskulska (Ceratizit-WNT) oraz siostry, Daria i Wiktoria Pikulik (Human Powered Health).

W Emiratach Arabskich sezon rozpoczną mistrzyni świata Lotte Kopecki i wicemistrzyni Europy Lorena Wiebes (obie Team SD Worx-Protime).

Możemy w tym tygodniu zobaczyć wiele scenariuszy, jeśli wiatr powieje tak jak dziś. Dysponujemy silnym pociągiem dla Loreny. Nie jestem jeszcze w formie z Tour de France, ale zasadniczo chodzi o to, aby się pościgać się i stanowić inspirację dla miejscowych kobiety, małych dzieci, a nawet ludzi starszych

– powiedziała Kopecky w przeddzień UAE Tour.

Patrick Lefevere zdecydowanie nie zgadza się z menadżerem Movistar Team, Eusebio Unzue, który nie widzi powodu by nie skrócić Wielkich Tourów do 15 dni i wprowadzić w tych wyścigach możliwość wymiany zawodników w składzie zespołu.

Dyrektor generalny Soudal Quick-Step w „Het Laatste Nieuws” wyłożył swój pogląd.

Od dawna znam Unzue. Ma dobre intencje, ale czasami jest zbyt fajny. W tym przypadku nie zgadzam się z nim. To wymazałoby całą historię Wielkich Tourów. Wyzwanie polega na tym, by przetrzymać trzy tygodnie. Tour, Giro i Vuelta trwają 21 dni, a nie 17 czy 15. Nie jestem bezduszny, ale nie będziemy robić z nich mięczaków, co nie?

Niestety, upadki i choroby są elementami wyścigu. Dużą częścią sukcesu zespołu jest odporność, umiejętność przejścia do planu B. To są momenty, w których wielcy mistrzowie wstają, odbijają się po niepowodzeniu – to jest to, co ludzie chcą zobaczyć.

Kolarstwo to nie piłka nożna. Kto zdecyduje, kiedy kontuzja lub choroba jest prawdziwa? Już nie mogę się doczekać VAR-u. Będzie absolutnie bezstronny i bez wątpienia złożony z francuskich lekarzy… Nie, od tego będzie nas bolała głowa. Nie zamierzam tego powstrzymywać, ale też nie zamierzam popierać. To już będzie kolarstwo po Lefevere.

Jørgen Nordhagen, zawodnik Team Visma | Lease a Bike Development Team, a od przyszłego sezonu kolarz pierwszej drużyny holenderskiej ekipy, został właśnie mistrzem świata.

19-letni Norweg zdobył w Planicy tytuł mistrza świata juniorów w narciarstwie klasycznym. Nordhagen zwyciężył w biegu masowym, na dystansie 20 kilometrów. Następnych biegaczy pokonał o ponad 2 minuty.

Norweg w zeszłym sezonie m. in. wygrał Eroica Juniores i Wyścig Pokoju juniorów, zdobył też srebro na mistrzostwach Europy w jeździe indywidualnej na czas.

Wyniki wyścigów

Tour Colombia (2.1)

Harold Tejada (Astana Qazaqstan) zwyciężył w drugim dniu wyścigu Tour Colombia, na trasie Paipa – Santa Rosa de Viterbo (168,6 km).

Kolumbijczyk po wspinaczce na Alto Malterias Pinos (2,6 km; 5,2%) i niespełna 5-kilometrowym dojeździe do mety, przyjechał na czele 9-osobowej grupy, wyprzedzając Włocha Andreę Piccolo (EF Education-EasyPost) i Hiszpana Oscara Seville (Team Medellin).