Końcowy ranking UCI Women Elite 2016

Megan Guarnier (Boels - Dolmans) została najlepszą kolarką w sezonie 2016 w rankingu Międzynarodowej Unii Kolarskiej.

31-letnia Amerykanka przerwała dominację zawodniczek holenderskich, wyprzedzając ubiegłoroczną triumfatorkę Anne van der Breggen (Rabo Liv) oraz Szwedkę Emme Johansson (Wiggle High5).

Guarnier, która była również najlepsza w rankingu World Tour, w sezonie 2016 wygrała etap i klasyfikację końcową Tour of California, Philadelphia International Cycling Classic oraz klasyfikację końcową Giro Rosa, stanęła również na podium Trofeo Alfredo Binda (2.) i La Fleche Wallonne Féminine (3.).

Na 7. miejscu została sklasyfikowana Katarzyna Niewiadoma (Rabo Liv), poprawiając się o pięć lokat w porównaniu z ubiegłym rokiem.

W najlepszej setce, również na pozycjach znacznie wyższych niż w 2015 roku, zmieściły się 25. Eugenia Bujak (BTC City Ljubljana), 48. Małgorzata Jasińska (Ale Cipollini) i 77. Katarzyna Pawłowska (Boels - Dolmans).

W klasyfikacji narodów constans, Holandia wyprzedziła Stany Zjednoczone i Włochy. Biało-czerwone dołączyły do ścisłej czołówki peletonu, zostając sklasyfikowane na 5. miejscu.

W zestawieniu zespołów Boels - Dolmans zdetronizował Rabobank Liv. Trzecie miejsce utrzymała ekipa Wiggle High5.

Ranking UCI kobiet na koniec sezonu 2016:

1  Megan GUARNIER                     DLT      1186 pkt
2  Anna VAN DER BREGGEN               RBW      1063
3  Emma JOHANSSON                     WHT      1013
4  Marianne VOS                       RBW      1011
5  Elisa LONGO BORGHINI               WHT       983
6  Elizabeth DEIGNAN                  DLT       959
7  Katarzyna NIEWIADOMA               RBW       930
8  Leah KIRCHMANN                     TLP       877
9  Chantal BLAAK                      DLT       836
10 Ellen VAN DIJK                     DLT       737
11 Chloe HOSKING                      WHT       735
12 Ashleigh MOOLMAN-PASIO             CBT       709
13 Annemiek VAN VLEUTEN               OGE       676
14 Lotta LEPISTO                      CBT       662
15 Evelyn STEVENS                     DLT       611
16 Marta BASTIANELLI                  ALE       583
17 Katrin GARFOOT                     OGE       574
18 Lisa BRENNAUER                     LPR       552
19 Christine MAJERUS                  DLT       532
20 Lucinda BRAND                      RBW       528
21 Alena AMIALIUSIK                   LPR       522
22 Joelle NUMAINVILLE                 CBT       486
23 Elena CECCHINI                     LPR       465
24 Amy PIETERS                        WHT       465
25 Eugenia BUJAK                      BTC       445
26 Roxane FOURNIER                    FUT       442
27 Olga ZABELINSKAYA                  BPK       441
28 Kirsten WILD                       HPU       428
29 Jolien D'HOORE                     WHT       412
30 Carmen SMALL                       CPC       396
31 Floortje MACKAIJ                   TLP       382
32 Claudia LICHTENBERG                LBL       377
33 Amber NEBEN                        BPK       371
34 Maria Giulia CONFALONIERI          LZE       365
35 Mara ABBOTT                        WHT       336
36 Coryn RIVERA                       UHC       326
37 Kristin ARMSTRONG                  T16       326
38 Amanda SPRATT                      OGE       326
39 Flavia OLIVEIRA                              318
40 Gracie ELVIN                       OGE       302
41 Elise DELZENNE                     LBL       302
42 Amalie DIDERIKSEN                  DLT       299
43 Jolanda NEFF                       SEF       296
44 Arlenis SIERRA CANADILLA                     289
45 Thalita DE JONG                    RBW       283
46 Tiffany CROMWELL                   LPR       282
47 Ting Ying HUANG                    SEF       281
48 Małgorzata JASIŃSKA                ALE       273
49 Ann-Sophie DUYCK                   VLL       265
50 Trixi WORRACK                      LPR       258
51 Giorgia BRONZINI                   WHT       256
52 Lauren KITCHEN                     HPU       252
53 Emilia FAHLIN                      ALE       252
54 Lotte KOPECKY                      LBL       249
55 Sheyla GUTIERREZ RUIZ              CPC       219
56 Sarah ROY                          OGE       217
57 Nina KESSLER                       LZE       212
58 Emilie MOBERG                      HPU       204
59 Anouska KOSTER                     RBW       200
60 Dani KING                          WHT       200
61 Tatiana GUDERZO                    HPU       196
62 Barbara GUARISCHI                  LPR       193
63 Katharine HALL                     UHC       187
64 Rasa LELEIVYTE                     VAI       187
65 Shelley OLDS                       CPC       182
66 Karol-Ann CANUEL                   DLT       179
67 Tara WHITTEN                                 175
68 Rachel NEYLAN                      OGE       168
69 Lauren STEPHENS                    TIB       167
70 Brianna WALLE                      TIB       154
71 Iraida GARCIA OCASIO                         152
72 Tayler WILES                       OGE       150
73 Arianna FIDANZA                    ASA       150
74 Edwige PITEL                       MIC       148
75 Ingrid DREXEL                      ASA       148
76 Monique VAN DE REE                 LWW       148
77 Katarzyna PAWŁOWSKA                DLT       145
78 Linda VILLUMSEN                    UHC       138
79 Kimberley WELLS                    CVB       138
80 Tetiana RIABCHENKO                 ISG       137
81 Shara GILLOW                       RBW       134
82 Cecilie UTTRUP LUDWIG              BMS       134
83 Sara MUSTONEN                      TLP       131
84 Ane SANTESTEBAN GONZALEZ           ALE       130
85 Alison JACKSON                     T16       129
86 Pascale JEULAND                    FUT       128
87 Vita HEINE                         HPU       126
88 Hannah BARNES                      LPR       124
89 Olena PAVLUKHINA                   BTC       122
90 Eri YONAMINE                       FUT       122
91 Jip VAN DEN BOS                    PHV       121
92 Jutatip MANEEPHAN                            119
93 Ganna SOLOVEI                      PHV       118
94 Romy KASPER                        DLT       115
95 Shani BLOCH                                  114
96 Antri CHRISTOFOROU                 SEF       111
97 Soraya PALADIN                     TOG       106
98 Mia RADOTIC                        BTC       106
99 Annalisa CUCINOTTA                 ALE       104
100 Daiva TUSLAITE                    ISG        98
...
121 Anna PLICHTA                      BTC        73
210 Paulina BRZEŻNA-BENTKOWSKA                   28
314 Ewelina SZYBIAK                              11
538 Maja WŁOSZCZOWSKA                             3
584 Alicja RATAJCZAK                              2
592 Nikol PŁOSAJ                                  2
648 Monika BRZEŻNA                                1

Klasyfikacja narodów

1  HOLANDIA                      4323 pkt
2  STANY ZJEDNOCZONE             2900
3  WŁOCHY                        2652
4  AUSTRALIA                     2221
5  POLSKA                        1866
6  KANADA                        1846
7  WIELKA BRYTANIA               1442
8  SZWECJA                       1406
9  NIEMCY                        1346
10 FRANCJA                       1111
11 BELGIA                        1029
12 RPA                            861
13 FINLANDIA                      782
14 BIAŁORUŚ                       640
15 ROSJA                          576
16 DANIA                          569
17 LUKSEMBURG                     545
18 BRAZYLIA                       485
19 SZWAJCARIA                     473
20 KUBA                           459
21 HISZPANIA                      457
22 UKRAINA                        439
23 NORWEGIA                       409
24 TAJWAN                         325
25 MEKSYK                         323

Klasyfikacja drużynowa

1  BOELS DOLMANS CYCLINGTEAM                      DLT    3918 pkt
2  RABOLIV WOMENCYCLINGTEAM                       RBW    3622
3  WIGGLE HIGH5                                   WHT    3196
4  CERVELO BIGLA PRO CYCLING TEAM                 CBT    2054
5  CANYON SRAM RACING                             LPR    1993
6  ORICA - AIS                                    OGE    1880
7  TEAM LIV-PLANTUR                               TLP    1472
8  ALE' CIPOLLINI                                 ALE    1238
9  HITEC PRODUCTS                                 HPU    1191
10 BEPINK                                         BPK    1114
11 LOTTO SOUDAL LADIES                            LBL     986
12 CYLANCE PRO CYCLING                            CPC     888
13 BTC CITY LJUBLJANA                             BTC     846
14 POITOU-CHARENTES.FUTUROSCOPE.86                FUT     783
15 SERVETTO FOOTON                                SEF     729
16 TWENTY16 - RIDEBIKER                           T16     727
17 UNITEDHEALTHCARE                               UHC     682
18 LENSWORLD-ZANNATA                              LZE     677
19 TEAM TIBCO - SILICON VALLEY BANK               TIB     429
20 PARKHOTEL VALKENBURG CONTINENTAL TEAM          PHV     388
21 ASTANA WOMEN'S TEAM                            ASA     371
22 TOPSPORT VLAANDEREN - ETIXX                    VLL     365
23 INPA - BIANCHI                                 ISG     330
24 TEAM BMS BIRN                                  BMS     270
25 S.C. MICHELA FANINI                            MIC     260
26 AROMITALIA VAIANO                              VAI     231
27 LARES-WAOWDEALS WOMEN CYCLING TEAM             LWW     182
28 COLAVITA/BIANCHI                               CVB     178
29 TOP GIRLS FASSA BORTOLO                        TOG     166
30 RALLY CYCLING                                  RLW     134
31 XIRAYAS DE SAN LUIS                            XSL     113
32 HAGENS BERMAN /SUPERMINT PRO CYCLING TEAM      HBS      95
33 DROPS CYCLING TEAM                             DRP      91
34 VISIT DALLAS DNA PRO CYCLING                   DNA      90
35 PODIUM AMBITION PRO CYCLING P/B CLUB LA SANTA  PAC      88
36 BIZKAIA - DURANGO                              BDP      88
37 CHINA CHONGMING-LIV-CHAMPION SYSTEM            GPC      65
38 WEBER SHIMANO LADIES POWER                     SLP      59
39 VITALOGIC ASTROKALB RADUNION NO                NOE      22
40 LOINTEK                                        LTK      16