Końcowy ranking UCI Europe Tour 2016

Baptiste Planckaert z grupy Wallonie-Bruxelles został zwycięzcą rankingu UCI Europe Tour, obejmującego europejskie wyścigi z kalendarza UCI, z wyłączeniem imprez WorldTour.

28-letni Belg wyprzedził Timothiego Duponta (Verandas-Willems) i Sonniego Colbrelliego (Bardiani-CSF).

Planckaert, który w przyszłym sezonie założy koszulkę Katushy, odniósł pięć zwycięstw w La Poly Normande (1.1), Tour du Finistère (1.1), etapie Czech Cycling Tour (2.1) oraz etapie i klasyfikacji końcowej Tour de Normandie (2.2).

Wprowadzone zmiany objęły w tym roku punktacją zawodników z grup worldtourowych, dzięki czemu w czołowej dziesiątce uplasowali się Dylan Groenewegen (LottoNL – Jumbo), Diego Ulissi (Lampre-Merida) i Petr Vakoc (Etixx-Quick Step). W top 100 zabrakło za to naszych kolarzy. Najwyżej uplasował się Marek Rutkiewicz (Wibatech-Fuji), który został sklasyfikowany na 132. pozycji.

W zestawieniu narodów ponownie zwyciężyła Belgia, podobnie jak Polska obroniła 11. miejsce.

W gronie 138 drużyn wygrała belgijska ekipa prokontynentalna Wanty-Groupe Gobert. O 8 oczek, na 16. lokatę obsunęła się CCC Sprandi Polkowice. Verva Activejet zajęła 25. pozycję (rok temu 31.).

Ranking UCI Europe Tour na koniec sezonu 2016:

1  Baptiste PLANCKAERT                WBC    1605 pkt
2  Timothy DUPONT                     VWT    1425
3  Sonny COLBRELLI                    BAR    1370
4  Bryan COQUARD                      DEN    1333
5  Dylan GROENEWEGEN                  TLJ    1145
6  Samuel DUMOULIN                    ALM    1145
7  Diego ULISSI                       LAM    1126
8  Nacer BOUHANNI                     COF    1035
9  Francesco GAVAZZI                  AND     954
10 Petr VAKOC                         EQS     910
11 Alexander KRISTOFF                 KAT     833
12 Kenny DEHAES                       WGG     747
13 Fernando GAVIRIA RENDON            EQS     727
14 Philippe GILBERT                   BMC     708
15 Giacomo NIZZOLO                    TFS     704
16 Tony GALLOPIN                      LTS     655
17 Tom BOONEN                         EQS     633
18 Dries DEVENYNS                     IAM     621
19 Peter SAGAN                        TNK     615
20 Andras GREIPEL                     LTS     610
21 Arnaud DEMARE                      FDJ     607
22 Alejandro VALVERDE BELMONTE        MOV     605
23 Arthur VICHOT                      FDJ     590
24 Giovanni VISCONTI                  MOV     580
25 Sergio PARDILLA BELLON             CJR     576
26 Sam BENNETT                        BOA     574
27 Jens DEBUSSCHERE                   LTS     569
28 Rudy BARBIER                       RML     563
29 Daniel MCLAY                       FVC     559
30 Marcel KITTEL                      EQS     511
31 Gianni MOSCON                      SKY     501
32 Thibaut PINOT                      FDJ     498
33 Romain FEILLU                      AUB     487
34 Gianluca BRAMBILLA                 EQS     486
35 Pieter VANSPEYBROUCK               TSV     484
36 Dimitri CLAEYS                     WGG     474
37 Edward THEUNS                      TFS     453
38 Filippo POZZATO                    WIL     451
39 Roy JANS                           WGG     443
40 Olivier PARDINI                    WBC     439
41 Tiesj BENOOT                       LTS     439
42 Amaury CAPIOT                      TSV     425
43 Dion SMITH                         ONE     418
44 Zdenek STYBAR                      EQS     416
45 Jan BAKELANTS                      ALM     415
46 Pello BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA     CJR     413
47 Xandro MEURISSE                    CRV     411
48 Fabian CANCELLARA                  TFS     409
49 Thomas VOECKLER                    DEN     407
50 Jerome BAUGNIES                    WGG     405
51 Andrea FEDI                        WIL     395
52 Magnus Cort NIELSEN                OBE     393
53 Sergey FIRSANOV                    GAZ     389
54 Sylvain CHAVANEL                   DEN     389
55 Kristoffer HALVORSEN               TJB     387
56 Jose GONCALVES                     CJR     387
57 Anthony TURGIS                     COF     381
58 Maurits LAMMERTINK                 ROP     376
59 Edvald BOASSON HAGEN               DDD     375
60 Jens KEUKELEIRE                    OBE     375
61 Greg VAN AVERMAET                  BMC     373
62 Wout VAN AERT                      CRV     360
63 Mauro FINETTO                      UNI     356
64 Carlos BARBERO CUESTA              CJR     356
65 Marco MARCATO                      WGG     351
66 Romain BARDET                      ALM     349
67 Sean DE BIE                        LTS     346
68 Fabio ARU                          AST     346
69 Roman MAIKIN                       GAZ     345
70 Mark CAVENDISH                     DDD     342
71 Matteo BUSATO                      WIL     342
72 Florian SENECHAL                   COF     342
73 Pierre LATOUR                      ALM     339
74 Daniel MORENO FERNANDEZ            MOV     337
75 Markus EIBEGGER                    RSW     335
76 Michael MATTHEWS                   OBE     335
77 Juan Jose LOBATO DEL VALLE         MOV     334
78 Julien DUVAL                       ADT     332
79 Jon IZAGUIRRE INSAUSTI             MOV     321
80 Huub DUYN                          ROP     321
81 Grega BOLE                         NIP     320
82 Rigoberto URAN URAN                CDT     320
83 Gianni MEERSMAN                    EQS     319
84 Daniele BENNATI                    TNK     318
85 Nicola RUFFONI                     BAR     316
86 Cleent VENTURINI                   COF     315
87 Simon YATES                        OBE     313
88 Sam OOMEN                          TGA     313
89 Kristian SBARAGLI                  DDD     311
90 Vitaliy BUTS                       KLS     310
91 Michael VALGREN                    TNK     310
92 Maximiliano Ariel RICHEZE          EQS     308
93 Nicolas EDET                       COF     305
94 Bert VAN LERBERGHE                 TSV     304
95 Niki TERPSTRA                      EQS     303
96 Andrea PASQUALON                   ROT     302
97 Sondre HOLST ENGER                 IAM     300
98 Matteo TRENTIN                     EQS     300
99 Scott THWAITES                     BOA     296
100 Raymond KREDER                    ROP     295
...
132 Marek RUTKIEWICZ                  WIB     241
143 Paweł FRANCZAK                    VAT     230
157 Łukasz WIŚNIOWSKI                 EQS     217
213 Michał KWIATKOWSKI                SKY     175
248 Maciej PATERSKI                   CCC     158
256 Karol DOMAGALSKI                  ONE     157
271 Grzegorz STĘPNIAK                 CCC     150
327 Dariusz BATEK                     WIB     128
332 Rafał MAJKA                       TNK     126
361 Mateusz TACIAK                    CCC     114
362 Sylwester JANISZEWSKI             WIB     114
382 Alan BANASZEK                     CCC     106
420 Jarosław MARYCZ                   CCC      95
447 Łukasz OWSIAN                     CCC      88
464 Paweł CIEŚLIK                     VAT      86
513 Bartłomiej MATYSIAK               CCC      76
528 Eryk LATOŃ                        CCC      73
580 Artur DETKO                       DSP      65
603 Marcin BIAŁOBŁOCKI                ONE      61
617 Błażej JANIACZYK                  WIB      60
648 Przemysław NIEMIEC                LAM      56
674 Kamil GRADEK                      VAT      54
680 Adrian BANASZEK                   VAT      53
695 Maciej BODNAR                     TNK      50
697 Paweł CHARUCKI                    VAT      50
725 Mateusz KOMAR                     DSP      47
734 Adrian TEKLIŃSKI                  SKC      45
763 Kamil ZIELIŃSKI                   DSP      42
812 Tomasz KIENDYŚ                    CCC      38
814 Dominik OBORSKI                   DSP      38
820 Bartosz WARCHOŁ                   WHI      38
848 Emanuel PIASKOWY                  CAT      35
849 Michał PALUTA                     CCC      35
877 Adrian HONKISZ                    CCC      33
896 Jacek MORAJKO                     WIB      31
903 Przemysław KASPERKIEWICZ          KLC      30
936 Mateusz GRABIS                             29
948 Michał PODLASKI                   VAT      28
955 Leszek PLUCIŃSKI                  CCC      28
1023 Tomasz MARCZYŃSKI                LTS      25
1038 Adam STACHOWIAK                  VAT      23
1070 Kacper GRONKIEWICZ                        21
1092 Norbert BANASZEK                 VAT      20
1095 Wojciech MIGDAŁ                  CAT      20
1133 Michał GOŁAŚ                     SKY      18
1167 Szymon REKITA                             15
1223 Łukasz BODNAR                    VAT      14
1331 Piotr SKARZYŃSKI                          10
1372 Tomasz DUDZIAK                             8
1493 Szymon Wojciech SAJNOK                     5
1529 Sylwester SZMYD                  CCC       5
1574 Adrian KUREK                     CCC       4
1578 Piotr KONWA                                4
1611 Damian SŁAWEK                              3
1635 Marcin MROŻEK                    CCC       3
1649 Mateusz NOWACZEK                           3
1680 Bartosz HUZARSKI                 BOA       3
1754 Piotr BROŻYNA                    CCC       3
1767 Adrian BRZÓZKA                             3

Klasyfikacja narodów

1 BELGIA                      8044 pkt
2 WŁOCHY                      6943
3 FRANCJA                     6786
4 NORWEGIA                    3871
5 HISZPANIA                   3759
6 HOLANDIA                    3738
7 WIELKA BRYTANIA             3718
8 NIEMCY                      3410
9 DANIA                       2685
10 CZECHY                     2231
11 POLSKA                     2140
12 SZWAJCARIA                 2104
13 UKRAINA                    1999
14 ROSJA                      1974
15 PORTUGALIA                 1911
16 SŁOWACJA                   1904
17 SŁOWENIA                   1823
18 IRLANDIA                   1677
19 ESTONIA                    1624
20 AUSTRIA                    1321
21 BIAŁORUŚ                   1303
22 LITWA                      1134
23 LUKSEMBURG                  872
24 ŁOTWA                       756
25 CHORWACJA                   699

Klasyfikacja drużynowa

1  WANTY - GROUPE GOBERT                        WGG    3015 pkt
2  DIRECT ENERGIE                               DEN    2966
3  COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS                   COF    2953
4  CAJA RURAL-SEGUROS RGA                       CJR    2683
5  WALLONIE BRUXELLES - GROUP PROTECT           WBC    2469
6  BARDIANI CSF                                 BAR    2244
7  VERANDA'S WILLEMS CYCLING TEAM               VWT    2201
8  ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC                AND    2109
9  TOPSPORT VLAANDEREN - BALOISE                TSV    2038
10 BORA-ARGON 18                                BOA    1930
11 ROOMPOT - ORANJE PELOTON                     ROP    1777
12 FORTUNEO - VITAL CONCEPT                     FVC    1739
13 WILIER TRIESTINA - SOUTHEAST                 WIL    1683
14 GAZPROM-RUSVELO                              GAZ    1334
15 ONE PRO CYCLING                              ONE    1333
16 CCC SPRANDI POLKOWICE                        CCC    1324
17 CRELAN-VASTGOEDSERVICE CONTINENTAL TEAM      CRV    1313
18 TEAM JOKER BYGGTORGET                        TJB    1219
19 KOLSS-BDC TEAM                               KLS    1166
20 SYNERGY BAKU CYCLING PROJECT                 BCP    1146
21 STOLTING SERVICE GROUP                       SSG    1113
22 HP-BTP AUBER 93                              AUB    1059
23 ROUBAIX METROPOLE EUROPEENNE DE LILLE        RML     998
24 UNIEURO WILIER                               UNI     896
25 VERVA ACTIVEJET PRO CYCLING TEAM             VAT     860
26 ARMEE DE TERRE                               ADT     787
27 KLEIN CONSTANTIA                             KLC     760
28 W52/FC PORTO                                 W52     747
29 NIPPO - VINI FANTINI                         NIP     717
30 TEAM ROTH                                    ROT     713
...
39 WIBATECH FUJI                                WIB     579
76 DOMIN SPORT                                  DSP     192

banner