Torowy Puchar Świata 2014/15 #3: brąz polskich sprinterów, dwa złota Australii

Krzysztof Maksel, Damian Zieliński i Grzegorz Drejgier do Polski wracają z brązowym medalem w sprincie drużynowym.

W kolumbijskim Cali rozegrano trzecią i ostatnią rundę Torowego Pucharu Świata na sezon 2014/2015. Pierwszego dnia zapadły decydujące rozstrzygnięcia w wyścigach drużynowych na dochodzenie, sprintach drużynowych, keirinie panów oraz sprincie pań. Zawodnicy i zawodniczki rywalizowali także w konkurencjach omnium.

Podwójny sukces w wyścigach drużynowych na dochodzenie odniosła kadra Australii - zarówno męska, jak i damska reprezentacja wróciła do domu ze złotymi medalami. Panowie, w składzie: Tirian McManus, Jackson Law, Joshua Harrison i Scott Law, pokonali Rosjan, a brązowy medal do domu zabrali Brytyjczycy, w drugim finale radząc sobie z Duńczykami.

W klasyfikacji generalnej po zwycięstwo po raz czwarty w historii sięgnęli Brytyjczycy, na podium stając przed Australijczykami i Duńczykami.

Australijki - Macey Stewart, Alexandra Manly, Elissa Wundersitz oraz Lauren Perry - w finale zmierzyć się musiały z Chinkami, natomiast Amerykanki w walce o brąz rozbiły Włoszki. Kadra z antypodów, w której średnia wieku nie przekracza 20 lat, a każda z zawodniczek ma na swoim koncie szereg indywidualnych torowych laurów, wyraźnie wygrała z Chinkami i tym samym potwierdziła stan klasyfikacji końcowej Pucharu. Trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej zajęły nieobecne w Cali Brytyjki.

Słaby występ zanotowała kadra Polski. Katarzyna Pawłowska, Małgorzata Wojtyra, Eugenia Bujak i Edyta Jasińska zajęły 14. miejsce i zakończyły zmagania w Pucharze Świata na 12. pozycji.

Po złoto w sprincie drużynowym sięgnęli Francuzi, choć w składzie zabrakło Francoisa Pervisa, który upadł podczas zmagań w keirinie. Kévin Sireau, Gregory Baugé i Quentin Lafargue mimo to w finale rozprawili się z Holandią. Po świetnych eliminacjach, o brązowy medal walczyli Polacy, w biegu finałowym mierząc się z Japonią.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Francja zdobyła pierwsze miejsce na podium, dystansując Holendrów i Brytyjczyków. Kadra Polski sklasyfikowana została na 7. miejscu.

Pod nieobecność niemieckich sprinterek, w rywalizacji kobiet najlepsze okazały się Rosjanki Daria Shmeleva i Ekaterina Gnidenko. Duet pokonał Holenderki Elis Ligtlee i Shanne Braspennincx, a po brązowy medal pojechała para Hiszpanek, z podium spychając Nowozelandki.

W klasyfikacji generalnej Rosjanki także sklasyfikowano na pierwszej pozycji. Holenderki zajęły drugie miejsce, a trzecie, zaledwie punkt przed Niemkami, zajęły Hiszpanki.

Kropkę nad "i" postawił w keirinie mężczyzn Kolumbijczyk Fabian Puerto Zapata, wygrywając przed swoją publicznością finałowy bieg i pieczętując tym samym zwycięstwo w tej konkurencji w Pucharze Świata. Drugi finiszował Australijczyk Shane Perkins, trzeci Amerykanin Matt Baranoski, a pierwsze miejsce w drugim biegu wywalczył Kamil Kuczyński, zapewniając sobie tym samym 7. pozycję.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Puerto Zapata wygrał znacząco z Grekiem Christosem Volikakisem i Baranoskim. Kuczyński w klasyfikacji generalnej uplasował się na 6. miejscu.

Złoto w sprincie kobiet wywalczyła Holenderka Elis Ligtlee, w finale pokonując Chinkę Shuang Guo (Max Success) i reprezentantkę Hong Kongu Wai Sze Lee. Zawodniczki w takiej samej kolejności stanęły na finałowym podium zmagań w Pucharze Świata.

Po pierwszych bojach w omnium w zmaganiach mężczyzn prowadzi Maximilian Beyer, który wygrał wyścig eliminacyjny i scratch. Wśród pań na czele Holenderka Kirsten Wild, zwycięska w scratchu i wyścigu indywidualnym na dochodzenie.

Warto też podkreślić dobrą postawę powracającej do zdrowia po kontuzji pleców Katarzyny Pawłowskiej, która w wyścigu eliminacyjnym zajęła 4. miejsce.

Wyniki:

Mężczyźni:

Wyścig drużynowy na dochodzenie:

1. Australia                   4:03:200
Tirian McManus
Jackson Law
Joshua Harrison
Scott Law
2. Rosja                       4:04:229
Alexander Serov
Alexey Kurbatov
Alexander Evtushenko
Artur Ershov
3. Wielka Brytania             4:05:391
Germain Burton
Mark Stewart
Christopher Latham
Matthew Gibson
4. Dania                       4:05:826
Daniel Hartvig
Casper Von Folsach
Rasmus Christian Quaade
Anders Holm

Klasyfikacja końcowa:

1. Wielka Brytania             810 pkt
2. Australia                   780
3. Dania                       662

Sprint drużynowy:

1. Francja                     00:43.634
Kévin Sireau
Gregory Baugé
Quentin Lafargue
2. Holandia                    00:43.816
Matthijs Buchli
Hugo Haak
Jeffrey Hoogland
3. Polska                      00:43.907
Krzysztof Maksel
Damian Zieliński
Grzegorz Drejgier
4. Japonia                     00:44.975
Seiichiro Nakagawa
Kazunari Watanabe
Kazuki Amagai

Klasyfikacja końcowa:

1. Francja                     541,5 pkt
2. Holandia                    519
3. Wielka Brytania             507
...
6. Polska                      390

Keirin:

1. Fabian Hernando Zapata (Kolumbia)
2. Shane Perkins (Jayco Team)
3. Matthew Baranoski (USA)
4. Christos Volikakis (Grecja)
5. Simon Van Velthooven (Nowa Zelandia)
6. Maximilian Levy (Niemcy)
...
7. Kamil Kuczyński (Polska)

Klasyfikacja końcowa:

1. Fabian Hernando Zapata (Kolumbia)            405 pkt
2. Christos Volikakis (Grecja)                  234
3. Matthew Baranoski (USA)                      229
...
6. Kamil Kuczyński (Polska)                     188

Omnium

Scratch:

1. Maximilian Beyer (Niemcy)
2. Jasper De Buyst (Belgia)
3. Cameron Karwowski (Nowa Zelandia)

Wyścig indywidualny na dochodzenie:

1. Tim Veldt (Holandia)
2. Jasper De Buyst (Belgia)
3. Maximilian Beyer (Niemcy)

Wyścig eliminacyjny:

1. Maximilian Beyer (Niemcy)
2. Thomas Boudat (Francja)
3. Sebastian Molano (Kolumbia)

Kobiety:

Wyścig drużynowy na dochodzenie:

1. Australia                    4:31.527
Macey Stewart
Alexandra Manly
Lauren Perry
Elissa Wundersitz
2. Chiny                        4:34.105
Dong Yan Huang
Di Jin
Hongyu Liang
Baofang Zhao
3. USA                          4:32.482
Ruth Winder
Jennifer Valente
Lauren Tamayo
Carmen Small
4. Włochy                       4:35.776
Silvia Valsecchi
Tatiana Guderzo
Maria Giulia Confalonieri
Beatrice Bartelloni
...
14. Polska
Małgorzata Wojtyra
Katarzyna Pawłowska
Edyta Jasińska
Eugenia Bujak

Klasyfikacja końcowa:

1. Australia                    780 pkt
2. Chiny                        736
3. Wielka Brytania              600
...
12. Polska

Sprint drużynowy:

1. Rosja                        00:32.982
Ekaterina Gnidenko
Daria Shmeleva
2. Holandia                     00:33.586
Elis Ligtlee
Shanne Braspennincx
3. Hiszpania                    00:33.586
Helena Casas Roige
Tania Calvo Barbero
4. Nowa Zelandia                00:34.028
Natasha Hansen
Katie Schofield

Klasyfikacja końcowa:

1. Rosja                        390 pkt
2. Holandia                     338
3. Hiszpania                    307

Sprint:

1. Elis Ligtlee (Holandia)
2. Shuang Guo (Max Success)
3. Wai Sze Lee (Hong Kong)
4. Sandie Clair (Francja)

Klasyfikacja końcowa:

1. Elis Ligtlee (Holandia)      383 pkt
2. Shuang Guo (Max Success)     375
3. Wai Sze Lee (Hong Kong)      300

Omnium

Scratch:

1. Kirsten Wild (Holandia)
2. Simona Frapporti (Włochy)
3. Anna Knauer (Niemcy)
...
12. Katarzyna Pawłowska (Polska)

Wyścig indywidualny na dochodzenie:

1. Kirsten Wild (Holandia)
2. Tamara Balabolina (Rosja)
3. Amalie Dideriksen (Dania)
...
18. Katarzyna Pawłowska (Polska)

Wyścig eliminacyjny:

1. Soline Lamboley (Francja)
2. Kirsten Wild (Holandia)
3. Simona Frapporti (Włochy)
...
4. Katarzyna Pawłowska (Polska)

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: