Torowe Mistrzostwa Świata 2022. Mateusz Rudyk czwarty w sprincie

Mateusz Rudyk podczas zawodów w sprincie

Mateusz Rudyk zajął czwarte miejsce w sprincie indywidualnym podczas Torowych Mistrzostw Świata.

Polak w finale przegrał w dwóch biegach z Australijczykiem Matthew Glaetzerem. To jego trzecie mistrzostwa, w których zajął miejsce w czołówce sprintu: w 2018 roku był 5., a w 2019 zdobył brązowy medal.

Złoty medal wywalczył Holender Harrie Lavreysen, który w finale w dwóch biegach pokonał Australijczyka Matthew Richardsona.

Czwarte miejsce Rudyka to póki co najlepszy wynik reprezentacji Polski w Torowych Mistrzostwach Świata. Zmagania na podparyskim welodromie w Saint-Quentin-en-Yvelines zakończyły się w niedzielę po południu.

Pierwsze złoto Evans

Brytyjka Neah Evans wygrała wyścig punktowy kobiet i po raz pierwszy w karierze została mistrzynią świata. Dla 32-letniej Szkotki to piąty medal mistrzostw świata.

Srebro zdobyła Dunka Julie Leth, a brąz Amerykanka Jennifer Valente.

Karolina Karasiewicz wygrała ostatni, podwójnie punktowany finisz i zajęła 11. miejsce.

Thomas i Grondin złoci w madisonie

Francuzi Benjamin Thomas i Donovan Grondin wprawili wspierającą ich publikę w stan ekstazy swoim występem w madisonie.

Trójkolorowi wygrali sześć z dwudziestu lotnych finiszy i punktowali na kolejnych sześciu. Ta konsekwencja okazała się warta medalu, gdyż okrążenia nad stawką nadrobiło, oprócz Francuzów, aż sześć innych zespołów. Grondin i Thomas zgromadzili 65 punktów, o 18 więcej od Brytyjczyków: Ethana Haytera i Olivera Wooda. Podium dopełnili Belgowie: Fabio van den Bossche i Lindsay de Vylder (43 pkt).

Polacy – Bartosz Rudyk i Szymon Sajnok – zdobyli jeden punkt, ale nie ukończyli zmagań.

Lea Sophie Friedrich mistrzynią keirinu

Niemka Lea Sophie Friedrich została mistrzynią świata w keirinie po zaciętym pojedynku w finale z Japonką Miną Sato i Holenderką Steffie van der Peet.

22-letnia Niemka zdobyła tym samym swój siódmy tytuł mistrzowski w kategorii elity i obroniła tytuł najlepszej specjalistki w keirinie, który zdobyła przed rokiem w Roubaix.

Marlena Karwacka i Urszula Łoś do ćwierćfinałów awansowały po udanej przeprawie przez repasaże. Polki jechały razem w jednym z trzech biegów ćwierćfinałowych, a kwalifikację udało się wywalczyć tylko Łoś.

Polka odpadła w półfinale i ostatecznie została sklasyfikowana na 10. miejscu.

Elia Viviani bez konkurencji w wyścigu eliminacyjnym

Elia Viviani w poprzednich startach nie wyglądał na zawodnika w pełni formy, ale w wyścigu eliminacyjnym nie pozwolił młodszym rywalom na wiele. Włoch przetrwał kraksy i ataki Corbina Stronga, a na ostatnim okrążeniu odjechał Nowozelandczykowi jednym przyspieszeniem. Brązowy medal wywalczył kolejny kolarz na co dzień jeżdżący w ekipie WorldTour: Brytyjczyk Ethan Vernon.

Filip Prokopyszyn jechał bardzo inteligentnie, ale w niedzielę wystarczyło to na 10. miejsce.