Torowa Liga Mistrzów 2022 #2. Urszula Łoś trzecia w sprincie

Urszula Łoś podczas zawodów Torowej Ligi Mistrzów 2022

Urszula Łoś zajęła trzecie miejsce w sprincie indywidualnym kobiet podczas drugiej rundy Torowej Ligi Mistrzów w Berlinie.

Zmagania organizowane w uproszczonym w stosunku do tradycyjnego modelu wygrała Francuza Mathilde Gros, w finale w jednym biegu pokonując Holenderkę Laurine van Riessen.

Urszula Łoś wygrała swój bieg w pierwszej rundzie, pokonując Irlandkę Orlę Walsh i Niemkę Leę Sophię Friedrich. W półfinale Polka przegrała tylko z Gros, a ponieważ z czwórki, która nie awansowała do finału miała najmniejszą stratę, została sklasyfikowana na trzeciej pozycji.

Czym jest Torowa Liga Mistrzów?

Torowa Liga Mistrzów to cykl pięciu zawodów kolarstwa torowego, mający spopularyzować tę dyscyplinę. Rywalizacja toczy się w skrócony w stosunku do tradycyjnego formacie, a wybrana grupa 72 zawodników i zawodniczek rywalizuje w dwóch konkurencjach szybkościowych (sprint indywidulany i keirin) oraz w konkurencjach średniodystansowych (scratch i wyścig eliminacyjny).

W 2022 roku Torowa Liga Mistrzów organizowana jest po raz drugi. Pierwsze zawody odbyły się na Majorce (12 listopada), drugie w Berlinie (19 listopada). Pozostałe rundy zaplanowane są na 26 listopada (w Paryżu) i na 2 i 3 grudnia (w Londynie).

W gronie startujących w 2022 roku znaleźli się Urszula Łoś, Filip Prokopyszyn i Mateusz Rudyk.

Konkurencje średniodystansowe

Brytyjka Katie Archibald wygrała wyścig scratch i wyścig eliminacyjny, pieczętując swoją dominację w konkurencjach średniodystansowych kobiet.

Archibald w wyścigu na kreskę finiszowała przed Amerykanką Jennifer Valente i Australijką Chloe Moran, a w eliminatorze przed Valente i jej rodaczką Lily Williams.

W scratchu mężczyzn czwórka zawodników nadrobiła okrążenie nad grupą, a po zwycięstwo sięgnął Brytyjczyk Oliver Wood, pokonując Szwajcara Claudio Imhofa i Włocha Matteo Donegę. Filip Prokopyszyn został sklasyfikowany na 16. miejscu.

Kanadyjczyk Dylan Bibic triumfował w wyścigu eliminacyjnym mężczyzn, na ostatnim okrążeniu pokonując Brytyjczyka Williama Perretta. Trzecie miejsce zajął drugi Kanadyjczyk Mathias Guillemette. Prokopyszyn został sklasyfikowany na 17. miejscu.

Konkurencje szybkościowe

Australijczyk Matthew Richardson po raz drugi z rzędu okazał się lepszy od Holendra Harriego Lavreysena w finale sprintu indywidulanego. Trzecie miejsce zajął Kolumbijczyk Kevin Quintero, który w gronie zawodników startujących w półfinale miał najmniejszą stratę do zwycięzcy swojego biegu.

Mateusz Rudyk zajął drugie miejsce w swoim biegu w pierwszej rundzie zmagań i nie awansował do półfinału.

Lavreysen wygrał za to ściganie w keirinie, w finale wystawiając koło Richardsonowi i Niemcowi Stefanowi Bötticherowi. Mateusz Rudyk finiszował jako piąty.

Rywalizację w keirinie wygrała Kanadyjka Kelsey Mitchell, która w finale okazała się lepsza od Kolumbijki Marthy Bayony i Holenderki Shanne Braspennix. Urszula Łoś zajęła piąte miejsce w swoim biegu w pierwszej rundzie i nie awansowała do finału.

Klasyfikacja generalna po 2/5 rund Torowej Ligi Mistrzów

W klasyfikacji konkurencji szybkościowych mężczyzn prowadzi Lavreysen (74 pkt), o 2 punkty przed Richardsonem. Rudyk jest szósty, z wynikiem 35 punktów.

W klasyfikacji konkurencji szybkościowych kobiet prowadzi Martha Bayona (49 pkt). Kolumbijka o jeden punkt wyprzedza Kanadyjkę Kelsey Mitchell i o trzy punkty Francuzkę Mathildę Gros. Łoś z dorobkiem 27 punktów jest dziesiąta.

W klasyfikacji konkurencji średniodystansowych mężczyzn na prowadzenie wysunął się dotychczasowy wicelider Mathias Guillemette (55 pkt). Drugi jest Brytyjczyk Mark Stewart (50 pkt), a na trzecie miejsce awansował Szwajcar Claudio Imhof (48 pkt). Po dwóch rundach Filip Prokopyszyn jest szesnasty (10 pkt).

W klasyfikacji konkurencji średniodystansowych kobiet liderką pozostała Jennifer Valente, która zapracowała na 66 punktów. Znakomity wieczór Archibald pozwolił jej wskoczyć na drugie miejsce (60 pkt), natomiast trzecią lokatę utrzymała Amerykanka Lily Williams.