Michał Kwiatkowski wystartuje w Tour de France 2015

Mistrz świata z Ponferrady patrzy na Mediolan - San Remo, ardeńskie klasyki i "Wielką Pętlę".

Michał Kwiatkowski przedstawił program startów na sezon 2015. Podczas dnia spotkania z mediami, mistrz świata zapowiedział, że jego plan ścigania skoncentrowany będzie wokół wyścigów klasycznych, w szczególności ardeńskich klasyków, i lipcowego Tour de France.

Jak podaje hiszpańskojęzyczny portal Biciciclismo, Kwiatkowski rozpocznie ściganie w Argentynie, startując w  Tour de San Luis (19-25 stycznia). Europejskie start Polak zainauguruje w portugalskiej Volta ao Algarve (18-22 lutego), którą wygrał przed rokiem. Marzec to już etapówka cyklu WorldTour - Paryż-Nicea (8-15 marca), a później Mediolan-San Remo (22 marca), w którym Kwiatkowski chciałby powalczyć o dobry wynik.

Zawodnik Etixx-QuickStep przed kwietniową kampanią zaliczy jeszcze start w Gandawa-Wevelgem (29 marca), a później wystartuje w Vuelta al País Vasco (6-11 kwietnia), przygotowując się do ardeńskich klasyków. Młody Polak przed rokiem w Kraju Basków zajął drugie miejsce, a dobrą formę z Hiszpanii utrzymał do końca miesiąca, zajmując dwa trzecie miejsca w Ardenach. W tym sezonie plan jest podobny - Kwiatkowski z Hiszpanii poleci do Beneluksu, gdzie w kalendarzu zaznaczona jest cała kampania ardeńska - Amstel Gold Race (19 kwietnia), Fleche Wallonne (22 kwietnia) oraz Liege-Bastogne-Liege (26 kwietnia).

Po odpoczynku w maju, kolarz z Chełmży sfinalizuje przygotowania do Tour de France na trasie Tour de Suisse (13-21 czerwca). Górska trasa wyścigu da dobre przetarcie przed wymagającą trasą we Francji, a prolog i finałowa jazda na czas powinny postawić Polaka na dobrej pozycji w walce o wynik w klasyfikacji generalnej.

Kwiatkowski rozpocznie swój trzeci Tour de France 5 lipca w Utrechcie. Tegoroczna trasa "Wielkiej Pętli" nie faworyzuje 24-latka - do pokonania 7 górskich finiszy i tylko jedna, krótka czasówka. W programie natomiast ponownie bruki, na których w sezonie 2014 Kwiatkowski wypadł bardzo dobrze, z walki o etapowe zwycięstwo wypadając przez defekt roweru.

Polaka na trasie 102. edycji wyścigu wspierać będzie prawdopodobnie Kolumbijczyk Rigoberto Uran, który wcześniej walczył będzie o zwycięstwo w majowym Giro d'Italia.

Po zakończeniu ścigania we Francji i odpoczynku "Kwiatek" skoncentruje się na obronie mistrzowskiego tytułu. Wrześniowe mistrzostwa świata rozegrane zostaną w amerykańskim Richmond.

fot. OPQS/Tim de Waele

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: